MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jubileuszowe spotkanie z Antonim Matuszkiewiczem

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 17 listopada 2015, 11:25
Aktualizacja: 11:27
Autor: red
Fot. organizatorzy
Antoni Matuszkiewicz to dla Dolnego Śląska postać szczególna.

Urodzony w 1945 r we Lwowie, w 1948 roku zamieszkał w Świdnicy. Poeta, pisarz, okudramaturg, tłumacz, dziennikarz, wydawca, z wykształcenia historyk i muzealnik. Pracował w wielu dolnośląskich instytucjach kultury. Aktywny uczestnik regionalnego życia literackiego zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Sudetów. Wszędzie tam, gdzie docierała poezja Antoniego Matuszkiewicza, inspirowała innych twórców, wnosiła nowe wartości.

Tłum gości, który pojawił się w Galerii pod Atlantami na jubileuszu poety, to efekt właśnie tych literackich oddziaływań. Prowadząca spotkanie, dr Magdalena Rabizo-Birek, przyjechała aż z Rzeszowa, gdzie wykłada na uniwersytecie. Inni przyjechali między innymi ze Świdnicy, Nowej Rudy, Broumova i oczywiście z Wałbrzycha. Podczas spotkania przeplatały się wystąpienia poetów i muzyków. Czeskie pieśni ludowe wykonała Klara Nentvichová, a trio wokalno - gitarowe (w składzie Stanisław Sauć, Piotr Michałowski i Maciej Paluch) zadedykowało jubilatowi piosenki o wyjątkowych tekstach, m.in. „Tolerancję” Stanisława Soyki. Wystąpiła też poetka Věra Kopecká - tłumaczka wierszy Antoniego Matuszkiewicza. Swoimi wspomnieniami podzielili się poeci Roman Gileta i Karol Maliszewski, a sam Antoni Matuszkiewicz wracał pamięcią do swoich rozmów ze zmarłym w 1999 roku poetą Marianem Jachimowiczem.

Wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk przeczytał list gratulacyjny od Prezydenta Romana Szełemeja. Docenił w nim wkład w rozwój kultury regionu, artystyczne doznania i wzruszenia, których dostarcza twórczość jubilata. Po zakończeniu części oficjalnej dyrektor Biblioteki pod Atlantami, Renata Nowicka, zaprosiła na jubileuszowy tort, a goście ustawili się w długiej kolejce, by osobiście złożyć Antoniemu Matuszkiewiczowi życzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Żywot Mariana

Islandia w Wałbrzychu

55 lat Teatru

Włoskie popołudnie

Przyjdź na koncert

Kamieniecka oddana

Nobel dla Tokarczuk!

Niepewny los basenu