Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4990
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jubileusz PWSZ w Teatrze Zdrojowym

Wtorek, 16 czerwca 2009, 6:45
Aktualizacja: 23:36
Autor: Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Jubileusz PWSZ w Teatrze Zdrojowym
15 czerwca w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju swój Jubileusz 10–lecia istnienia świętowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Uroczystość rozpoczęła Rektor PWSZ, prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc. W kolejnym przemówieniu kanclerz mgr Jan Zwierko przedstawił najważniejsze niuanse związane z istnieniem uczelni. Dotyczyły one różnych kwestii, m. in. miejsca gdzie mieściła się placówka, trudności związanych z otrzymaniem budynku przy ul. Zamkowej, ważnych osobistości, które odwiedziły mury uczelni, powstania kolejnych kierunków i kół naukowych, dokonań kadry pracowniczej oraz studentów itp. Ważnym punktem tego wydarzenia, było wręczenie nagród z rąk pani Rektor najbardziej zasłużonym osobom dla PWSZ AS w Wałbrzychu, m.in. Piotrowi Kruczkowskiemu Prezydentowi Miasta Wałbrzycha a także kanclerzowi J. Zwierce.

Następnie najlepsi studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych otrzymali gratulacje i wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce. Najlepszą wśród wyróżnionych była Małgorzata Szarwińska, absolwentka kierunku Filologia Polska. Studentka uzyskała średnią ocen 4.90. Za doskonałą oprawę muzyczną odpowiedzialny był zespół symfoniczny. Swój talent zaprezentowała także niespełna 10-letnia skrzypaczka, wykonując utwór S. Bacha.

Wśród gości pojawiły się takie osoby jak: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka na Sejm RP, prezydenci: Piotr Kruczkowski oraz Wojciech Murdzek – prezydent Świdnicy, a także reprezentanci uczelni z PWSZ z Legnicy, Głogowa, Kolegium Karkonoskiego. Na zakończenie wszystkich zebranych zaproszono na tradycyjną lampkę wina do pobliskiej restauracji Bohema. Wieczorem odbyła się część artystyczna, gdzie wystąpił Grzegorz Turnau wraz z zespołem.

– Mamy młodzież, która chce studiować, kadrę młodych doktorów, którzy deklarują swoją chęć współpracy z naszą uczelnią - mówi prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor PWSZ. Od przyszłego roku w mury naszej uczelni wstąpi dr Jolanta Słowik z Uniwersytetu w Getyndze, która wykładać będzie na nowym kierunku dostępnym od przyszłego semestru – architekturze krajobrazu. Dziesięć minionych lat daje solidne podstawy do optymizmu na przyszłość. PWSZ chce być otwarty dla społeczności - mówi z dumą. - Wspieramy i rozwijamy taką ideę jak Uniwersytet I Wieku dla gimnazjalistów. W ramach tego programu uczniowie mieli okazję poznać naszą szkołę troszeczkę z innej strony. Najbliższe palny? Chcemy zorganizować szkołę letnią z przedmiotów ścisłych, z matematyki oraz fizyki dla licealistów, a także studentów. Chciałabym, aby w przyszłości uczelnia stała się uniwersytetem otwartym dla całej społeczności lokalnej, w formie różnych punktów, szkoleń ustawicznych, w sensie formalnym i uczenia się dla przyjemności – dodaje Rektor.

- W miarę możliwości będę nadal wspierał tą uczelnie - zapewnił Piotr Kruczkowski. - To, że w ostatnich latach tak bardzo się rozwinęła, jest zasługą wielu wspaniałych ludzi, którzy ją prowadzili od początku. Wspaniały budynek przy ulicy Zamkowej, jest najlepszym dowodem na istnienie szkoły i stał się już teraz symbolem Wałbrzycha.

– 10 lat organizacji całej uczelni to zasługa pana profesora Czesława Dutki. Moja skromna kadencja, która się dopiero zaczęła trwać będzie przez kolejne cztery lata – opowiada. W dzisiejszym dniu mieliśmy okazję uczcić to, czym zasłużyli się moi poprzednicy, profesor Dutka, a także kanclerz mgr Jan Zwierko, pani kwestor, a także dwóch prorektorów. Chciałam również bardzo podziękować parlamentarzystom oraz władzom miasta za wsparcie
O prestiżu uczelni świadczy fakt napływania maturzystów z różnych zakątków kraju.

- Zdecydowałem się na studia w Wałbrzychu, ponieważ posiada taki kierunek o jakim marzyłem - mówi Piotr, mieszkaniec Brzegu. Myślę, że dzięki moim zainteresowaniom i zdobytemu wykształceniu, będę atrakcyjnym towarem na rynku pracy.

Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć uczelni dalszych sukcesów i oby wysiłki, włożone w przyszłą inteligencję nie okazały się stratne.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group