Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4703
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Joanna Lamparska i poszukiwacze w Walimiu

Niedziela, 27 września 2009, 8:13
Aktualizacja: 9:36
Autor: Szela
REGION: Joanna Lamparska i poszukiwacze w Walimiu
Joanna Lamparska, autorka książek o tajemnicach Dolnego Śląska
Fot. Szela
Umiarkowanym sukcesem zakończył się pierwszy dzień Ogólnopolskiego Zjazdu Eksploratorów w Walimiu. Zbadano niewielki, nieznany dotąd chodnik, który odsłonił się w Zagórzu Śląskim. Ale poszukiwacze skarbów nie upadają na duchu. Są już gotowi do następnych wypraw.

- W sobotę udało się wejść do tej małej sztolni w Zagórzu. Wcześniej musieliśmy ją odwodnić. Niestety, po 10 metrach kończy się zawałem. Na razie zasypaliśmy ją z powrotem, żeby nie stwarzała zagrożenia – opowiada Dariusz Tomalkiewicz z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej.

Nie dały też rezultatu badania georadarem i wykrywaczem metalu, przeprowadzone w pobliżu pałacu w Jedlince. Według rodzinnych przekazów, powinny się tam znajdować trzy skrzynie z dobytkiem Eryki Boehm, jednej z dawnych właścicielek pałacu. - Nie znaleźliśmy skrzyń, ani wrocławskiego złota, ale to nie powód, żeby zaprzestać poszukiwań – podkreśla Tomalkiewicz.

Prace badawcze będą kontynuowane w niedzielę. - Jest konkretny plan: zbadać, co jest za zawałem w sztolni nr 2 i sprawdzić, czy torowisko w sztolni nr 2 łączy się z torowiskiem w sztolni nr 3. Uważam, że znajdziemy odpowiedzi na te pytania – mówi Tomalkiewicz.

Sowiogórska Grupa Poszukiwawcza przygotowuje się w tej chwili do poważnej pracy badawczej w górze Moszna. Istnieją przypuszczenia, że w tym rejonie znajdują się kolejne, nieodkryte sztolnie. Wstępne rozeznanie z użyciem georadaru wykazało anomalie w ziemi. - Mamy już wszelkie zezwolenia i uzgodnienia, w październiku przystąpimy do wierceń. Z pewnością uda się ustalić, czy nasze przypuszczenia są słuszne, czy tam po prostu nic nie ma – tłumaczy Tomalkiewicz.

Poszukiwacze nie ukrywają swojej pracy przed mieszkańcami. Każdy mógł wejść na spotkanie w Centrum Kultury i Turystyki, posłuchać o efektach sobotnich wypraw. O swoich badaniach mówili też między innymi Jerzy Rostkowski, znawca powojennej historii Dolnego Śląska i autor licznych prac na ten temat, oraz Igor Witkowski, od dwudziestu lat zgłębiający militarne tajemnice II wojny światowej, autor wielu książek poświęconych tej tematyce.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group