MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 31 maja
im. Anieli, Petroneli

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 30 kwietnia 2011, 7:07
Aktualizacja: 7:08
Autor: red
Fot. PAW
Już za kilka dni maturzyści w całym kraju będą musieli zmierzyć się z najważniejszym egzaminem w ich dotychczasowym życiu. Nieodłącznym towarzyszem każdego abiturienta jest stres, który z jednej strony mobilizuje i pomaga sprawnie uporać się z maturalnymi zadaniami, z drugiej może sparaliżować nawet najlepiej przygotowanego ucznia.

Aby zredukować poziom stresu w ostatnich dniach przed egzaminem, należy pamiętać o kliku prostych zasadach. Po pierwsze, najważniejszy jest sen, odpoczynek i totalne lenistwo.

W dzień przed egzaminem nie powinno się robić powtórek materiału, notatek ani nerwowo sprawdzać informacji w Internecie. Po drugie, najlepszym sposobem na zredukowanie poziomu stresu jest aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu – już zwykły spacer pozwoli lepiej dotlenić komórki i zwiększyć sprawność mózgu na egzaminie. Można również skorzystać z ćwiczeń antystresowych zaprezentowanych w projekcie „Profesjonalne doradztwo maturalne”, zrealizowanym przez Wałbrzyską Wyższą Szkołę Zarządzania
i Przedsiębiorczości. Aby choć na chwilkę zapomnieć o zbliżającym się stresie warto wybrać się do kina lub spotkać z przyjaciółmi. Oczywiście nie mamy tu na myśli intensywnych, trwających do białego rana imprez!

W dzień egzaminu należy pamiętać o zjedzeniu śniadania, które będzie na tyle lekkie, że jego trawienie nie osłabi naszego organizmu oraz na tyle pożywne, że dostarczy nam niezbędnej
w tym dniu energii. Kiedy już, drodzy maturzyści, zasiądziecie przed arkuszem maturalnym, spokojnie przejrzyjcie wszystkie zadania, zacznijcie rozwiązywanie od tych, na które odpowiedzi znacie i są one najwyżej punktowane. Nie myślcie o końcowej ocenie, ale o tym, jak najlepiej poradzić sobie z postawionym przed Wami problemem. I nie zapomnijcie głęboko oddychać, tak, aby dostarczyć mózgowi niezbędnego tlenu. Życzymy Wam, aby po wyjściu z egzaminu okazało się, że cały stres był zupełnie niepotrzebny. Powodzenia!

Czytaj również

Żłobek już wkrótce

Wirtualne otwarcie

Raport prezydenta

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~OPT 30-04-2011 21:57
NAUCZYĆ SIĘ A NIE JAK SE RADZIĆ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przygotowani do otwarcia

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Miasto stawia na inwestycje

Komputery dla uczniów

Wałbrzych Centrum