MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Integracja i infrastruktura

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Niedziela, 6 października 2019, 17:05
Aktualizacja: Wtorek, 8 października 2019, 8:36
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W kawiarni "Tarta Bułka" w Szczawnie–Zdroju odbyło się dzisiaj spotkanie dotyczące problemów i trudności, z jakimi zmagać się muszą osoby niepełnosprawne.

W spotkaniu udział wziął Robert Biedroń - lider "Wiosny", wchodzącej razem z Sojuszem Lewicy Demokratycznej Włodzimierza Czarzastego i Partią "Razem" Adriana Zandberga w skład Lewicy, Mariusz Kotarba, będący dwójką na liście Lewicy w naszym okręgu wyborczym, a także przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i ośrodków zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami.

Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy - w kawiarni "Tarta Bułka" pracują dwie osoby niepełnosprawne. Właścicielka lokalu podkreślała, że jest bardzo zadowolona z ich pracy i poleca każdemu pracodawcy zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Z kolei pracownicy mówili, że są bardzo zadowoleni zarówno z warunków jakie mają, jak i z samej pracy, ponieważ okazuje się, że w przypadku bycia osobą niepełnosprawną o pracę wcale nie jest tak łatwo.

Podczas spotkania opiekunowie osób niepełnosprawnych i osoby reprezentujące organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi wskazywały na liczne problemy: od barier architektonicznych, poprzez bariery prawne, po bariery psychologiczne. Integracja i infrastruktura - to aspekty, które wymagają pilnych zmian. Jak podkreślił Robert Biedroń muszą się pojawić odpowiednie rozwiązania systemowe, ponieważ ani samorządy, ani organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi nie są w stanie bez znaczącego udziału państwa zmienić tej sytuacji. Nie można również zapominać o roli opiekunów osób niepełnosprawnych i ich statusie, który nie gwarantuje, chociaż powinien, odpowiedniego zabezpieczenia - chociażby finansowego.

W programie wyborczym "Wiosny", a zarazem Lewicy jest wiele punktów, które mają pomóc osobom niepełnosprawnym zarówno na rynku pracy, jak również w codziennym funkcjonowaniu. Program "Wiosny" powstał w dużej mierze dzięki licznym spotkaniom - tzw. "Burzom Mózgów", organizowanym w całej Polsce. Podczas tych spotkań przedstawiciele "Wiosny" wsłuchiwali się w głosy osób zgromadzonych, zwracali uwagę na ich zastrzeżenia, propozycje i postulaty, aby następnie wypracować odpowiednie rozwiązania i wprowadzić je do swojego programu wyborczego.

- Kiedy byłem Posłem na Sejm moją asystentką była osoba z niepełnosprawnościami - dziewczyna która poruszała się na wózku. Pamiętam te pierwsze wrażenia, kiedy osoby z zewnątrz spotykały moją asystentkę i mówiły: "No jak to tak? Przecież asystent powinien szybko się poruszać, być sprawnym, pomagać posłowi". A ja wtedy odpowiadałem: "Przecież ona się porusza szybciej od was! Tempo, w którym załatwia różne rzeczy jest dwa razy szybsze niż u przeciętnej osoby". Miałem cudowną asystentkę. Wsparcie osób z niepełnosprawnościami często jest jeszcze bardziej wdzięczne niż wsparcie osób bez niepełnosprawności. Zbyt często pozostawiamy osoby niepełnosprawne z tyłu. Dla mnie jako jednego z liderów Lewicy wrażliwość na wykluczenie jest jedną z rzeczy, które są ważne. Empatia, przywracanie godności dla tych, którym często tą godność zabrano albo ograniczono jest bardzo ważne. Marzę o tym, aby prezydenci, burmistrzowie miast byli wspierani przez państwo. Sam prezydent czy burmistrz sobie nie poradzi, bo budżety samorządowe są jakie są i potrzebują wsparcia państwa. Sam program "Dostępność Plus", który dzisiaj z taką pompą został uruchomiony przez Prawo i Sprawiedliwość też nie rozwiązuje problemu. Co z tego że od czasu do czasu znajdujemy podjazd do budynku publicznego, jeżeli osoby z niepełnosprawnościami nie mogą wyjść z domu. Co z tego, że osoby z niepełnosprawnościami mają program "Dostępność Plus", jeżeli nie uzbroi się tych osób w infrastrukturę, w możliwości opuszczania domu, jeżeli opiekunowie są często poniżani. Pamiętacie państwo te sceny z Sejmu, kiedy opiekunowie i opiekunki osób z niepełnosprawnościami poniżeni przez wiele tygodni koczowali na korytarzach sejmowych a jedna z posłanek powiedziała, że jej śmierdzi. To była posłanka partii rządzącej. Jest mi wstyd, że klasa polityczna w ten sposób odnosi się do osób z niepełnosprawnościami. Dla nas, ludzi Lewicy wszelkie wykluczenie jest złe. Dyskryminacja, marginalizacja, brak dostępności jest czymś z czym walczymy od lat. W "Wiośnie" mamy "Wiosnę bez barier" - ruch osób z niepełnosprawnościami, które działają politycznie. Marzę o tym, żeby takich osób było jak najwięcej w życiu politycznym. Ważne, żeby mówili w Sejmie, w polityce swoim głosem - powiedział Robert Biedroń.

Twoja reakcja na artykuł?

13
57%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
0
0%
Złości
9
39%
Przeraża

Czytaj również

Powstanie pawilon

Palą w korytarzu

Kto szczególnie doceni zegarek G–Shock?

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Romek 6-10-2019 19:03
Niepełnosprawnym trzeba pomagać. Szlachetna inicjatywa brawo Panie pośle będę na Pana głosować
~ 6-10-2019 20:57
Jak wybory to o kazdej grupie spolecznej sobie przypominaja
~wyzwalacz 6-10-2019 22:23
Do tej knajpy na pewno już nie pójdę. Rodzina też nie. Za goszczenie lewactwa.
~Pancio 6-10-2019 22:37
do: ~wyzwalacz (22:23)
I bardzo dobrze,pojdz za to do kosciola i plackiem przed oltarzem gnijcie razem.
~wyzwalacz 7-10-2019 9:39
do: ~Pancio (22:37)
Pudło, Watykanu też nie znoszę.Szach mat!
~Jan z Gór 7-10-2019 9:10
Ci z lewicy uważają niepełnosprawnych za ludzi gorszego sortu, którym trzeba pomagać. Nie patrzą, że to są normalne osoby. Tylko trzeba się pochylić, pomoc, bo sobie nie poradzą. I tak budują w takich osobach niepewność, brak wiary w siebie. Znam osobę, która będąc na wózku nie wyciąga rąk do mopsu i innych instytucji. Sama wie, że to od niej zależy jej los a nie od polityków, którzy wprowadzą jakieś ulgi, dofinansowania lub nie. Ta osoba nie chce być zależna od takiego pana Kotarby, który co 4 lata sobie o niej przypomni. Nie tędy droga Lewico. W ten sposób budujecie uzależnienie niepełnosprawnych od innych osób.
~do -Jana z Gor 7-10-2019 12:05
Szkoda ze nie byles na spotkaniu i nie wiesz co mowili obecni niepelnosprawni ,jakie maja problemy.A tak na marginesie to ciesz sie ze jestes zdrowy -no moze tylko nie na umysle/ .
~miś z okienka 7-10-2019 17:10
Nie głosuję na partie, które nie realizują zapowiadanego programu (o ile go mają). Trochę, jak w postępowaniu przetargowym. Akceptacja warunków przetargu (na rządzenie krajem) i nie przestrzeganie ich w trakcie realizacji działań , unieważnia przetarg i powinno skutkować wywaleniem na zbity pysk. W polityce niestety tak nie ma i społeczeństwa są ciągle (nie tylko w PL) oszukiwane i manipulowane. Jak było w PL po 89r. każdy wie, o ile nie wypiera prawdy.
~wyzwalacz 8-10-2019 0:28
do: ~miś z okienka (17:10)
Otóż nieprawda. Większości ludzi wierzy że w 1989 r skończył się komunizm i Polska stała się niepodległa co jest oczywistą bzdurą.
~Lewica ma jeden cel 8-10-2019 8:04
Jest nim destrukcja obecnego społeczeństwa. Empatia, toleracja, godność to hasła, którymi posługiwali się bolszewicy w trakcie rewolucji w Rosji, tylko wtedy robili to robotnicy i chłopi, a dziś robią to płatni działacze LGBT+. Rezultatem było 50 milionów ofiar i powszechny terror. Jeśli ktoś ma zamiar głosować na lewicę, to oznacza że powinien niezwłocznie skontaktować się z dobrym neurochirurgiem.
użytkownik facebook 9-10-2019 14:22
Jeśli już o wyborach mowa to proponuje zagłosować na Siemoniaka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zimowa wyrypa

Krytykują uchwałę

Kolejne spotkania

Prace przy budowie obwodnicy

O bezpieczeństwie w "Victorii"