MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Indie na wyciągnięcie ręki – II Festiwal kultury starożytnych Indii

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 14 marca 2015, 17:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 marca 2015, 10:44
Autor: Katarzyna Szwarc
Fot. Katarzyna Szwarc
Każdy, kto w piątkowy wieczór odwiedził Łaźnię Łańcuszkową znajdującą się na terenie Starej Kopalni, mógł na własne oczy i uszy zapoznać się z kulturą hinduską. Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ISKCON) wraz z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało II Festiwal kultury starożytnych Indii.

Ruch Hare Kryszna zawitał do krajów Zachodu w latach 60. dzięki Śrila A.C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupada. Był on znawcą sanskrytu i komentatorem filozofii wedyjskiej, który w roku 1965 wyjechał z Indii do Stanów Zjednoczonych, aby wypełnić tam misję swojego mistrza duchownego. To właśnie tam, w Nowym Jorku, rok później założył ISKCON. Do Polski krysznowcy zawitali w latach 70., gdzie po raz pierwszy pojawili się na częstochowskim zlocie hippisów.

W świadomości Polaków, ci wyznawcy hinduizmu najczęściej kojarzą się z Przystankiem Woodstock oraz niezwykłą akcją przeprowadzoną we Wrocławiu, podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. To właśnie wtedy krysznowcy utworzyli wolontariat na Psim Polu, gdzie na szeroką skalę rozdawali ciepłe posiłki. Szacuje się, że na przestrzeni dwóch tygodni rozdali ponad 25 tysięcy porcji gorących wegetariańskich dań, kanapek, ciepłych napojów i setki litrów wody pitnej.

W piątek 13. Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny zaprosiło wszystkich chętnych Wałbrzyszan do bliższego poznania różnych aspektów swojej kultury, tradycji, historii i zwyczajów. Każdy z mieszkańców Wałbrzycha mógł tego wieczora znaleźć coś dla siebie. Wieczór rozpoczęto od ceremonii powitalnej – Arati – czyli hinduistyczny rytuał ofiarowania ognia, kadzidła, wody i kwiatów oraz odśpiewania Maha Mantry.

Nie zabrakło też dźwięków muzyki granej na tradycyjnych instrumentach, indyjskiego tańca Bharata Natyam (zaprezentowanego przez wrocławską grupę Mayura), koncertu pieśni wedyjskich wykonywanych na gitarach, czy prezentacji wegetariańskich potraw kuchni indyjskiej. Chętni mogli również posłuchać wykładu dr Przemysława Jaźwińskiego na temat prób dążenia do duchowego szczęścia, zmierzyć się w quizie z podstaw wiedzy o kulturze Indii lub zabrać kawałek tego egzotycznego kraju ze sobą do domu, pod postacią książek, ozdób czy wegetariańskich specjałów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpieczeństwo w wakacje

Trzaskowski rozmawiał z wałbrzyszanami

Popierają Dudę

24 miliony dla Wałbrzycha

Czysto na Chełmcu

Zagospodarowali szczyt

Trzaskowski triumfuje w Wałbrzychu

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?