MenuZamknij
SZUKAJ IMPREZ
Zamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Wystawa czasowa "Wrzesień 1939. 80 rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę"

23.10.2019-30.01.2020 (100 dni)
Muzeum Historii i Militariów
Jelenia Góra
ul. Sudecka 83

Już teraz możecie Państwo zapoznać się z naszą nową wystawą czasową: "Wrzesień 1939. 80 rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę".
Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz ze zbiorów jeleniogórskich kolekcjonerów - Władysława Stasienki i Jacka Klimka.
Ekspozycja podzielona jest na dwie części. W pierwszej zaprezentowano oryginalne zabytki uzbrojenia (karabiny, pistolety, szable, bagnety, granaty oraz naboje i łuski pochodzące z różnych rodzajów armat używanych w czasie walk we wrześniu 1939 r. ), elementy umundurowania (czapki, hełmy, naramienniki, łapki, guziki, klamry do pasa) i oporządzenia wojskowego (manierki, chlebaki, ładownice, busole, nieśmiertelniki itp. ) żołnierzy polskich, niemieckich i sowieckich z czasów Wojny Obronnej Polski w 1939 r. Ponadto w części tej obejrzeć można polskie i niemieckie dokumenty (legitymacje, książeczki wojskowe, przepustki i poświadczenia) wystawione przez władze cywilne i wojskowe II Rzeczpospolitej, bądź przez okupanta niemieckiego, a także serię fotografii ukazujących niemiecki atak na Polskę we wrześniu 1939 r. Jednym z najciekawszych eksponatów jest oryginalny druk obwieszczenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r. , informującego o wybuchu wojny. Agresję sowiecką ilustrują dokumenty propagandowe (tekst przemówienia radiowego W. Mołotowa z 17 września 1939 r. , obwieszczenie o wyborach do Rady Najwyższej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Rad z marca 1940 r. oraz znaczki pocztowe wydane przez pocztę ZSRR w pierwszą rocznicę napaści na Polskę).
W drugiej części wystawy zwiedzający mogą zapoznać się ze szczegółowym kalendarium Wojny Obronnej Polski w 1939 r. oraz z opisem najważniejszych bitew stoczonych przez żołnierzy polskich z agresorami. Całość wieńczy prezentacja polskich odznaczeń państwowych z okresu II Rzeczpospolitej.
Wystawa będzie czynna do lutego 2020.
#Zapraszamy #Historiawzasięguręki