Czytających: 5410

Leszno: I liga koszykówki mężczyzn: To zwycięstwo przybliża nas do play off

Niedziela, 17 marca 2019, 8:22
Aktualizacja: 8:47
Koszykarze wałbrzyskiego Górnika po raz kolejny udowodnili, że drzemie w nich spory potencjał i pewnie pokonali na wyjeździe Polonię Jamalex Leszno 88–76.

Wałbrzyszanie świetnie rozpoczęli mecz i po 4 minutach prowadziliśmy w Lesznie 14-2. Trafiał nie tylko niezawodny Niedźwiedzki, ale również Spała, Ratajczak czy Małecki. Gospodarze mieli spore problemy ze skutecznością i w efekcie po 10 minutach wałbrzyszanie prowadzili różnicą aż 14 oczek (14-28).

Przez 5 minut drugiej kwarty nasi utrzymywali bezpieczną przewagę, która oscylowała w granicach 10-14 punktów. Z czasem do głosu zaczęli jednak dochodzić miejscowi, którzy poprawili w tym fragmencie skuteczność i zagrali również skuteczniej w defensywie. Po celnym rzucie Kamila Chanasa w 17. minucie było już tylko 29-36 dla Górnika. Mało tego, bo miejscowi poszli za ciosem i na nieco ponad minutę zniwelowali stratę do zaledwie 3 punktów (35-38). Po 20 minutach było 39-42.

Nieco z obawami Górnicy rozpoczynali trzecią kwartę, ale okazało się, że mają oni ten mecz pod kontrolą i tego dnia gospodarze nie są w stanie im zagrozić. W 25. minucie meczu po celnym rzucie Stawiaka Polonia przegrywała tylko 49-54. Później jednak Górnik zanotował serię 15-0, czym kompletnie rozbił swojego rywala. W tym okresie skuteczny był Durski, a celnie trafiał tez Małecki. Po 30 minutach było praktycznie po meczu, bo Jamalex przegrywał 51-72.

W ostatniej ćwiartce ambitni gospodarze zaczęli mozolnie odrabiać straty, ale Górnik punktował sumiennie. W 34. minucie za trzy trafił Morczek-Truskowski i na tablicy widniał wynik 64-80. Wtedy trener Marcin Radomski poprosił o przerwę na żądanie, by uspokoić grę koszykarzy z Wałbrzycha. Przyniosło to spodziewane efekty, bowiem za chwilę celną trójką popisał się Małecki, a dwa oczka dorzucił Ratajczak. Miejscowi dążyli do zniwelowania tej różnicy, ale każdorazowo odpowiadał im skutecznym rzutem najlepszy tego dnia zawodnik Grzegorz Małecki. W końcowym rozrachunku Górnik wygrał w Lesznie 88-76.

Statystyki. W tym meczu wałbrzyszanie grali na wysokim procencie skuteczności w rzutach za dwa (24/34, co daje 70 procent). Kapitalną partię zanotował Grzegorz Małecki, który w całym meczu zdobył 24 punkty (5/7 za dwa punkty, 3/5 za trzy punkty i 5/5 rzuty wolne). Nie wolno również w tym miejscu nie wspomnieć o bardzo dobrej postawie Krzysztofa Spały. Nasz rozgrywający zanotował 13 punktów, 5 zbiórek, 7 asyst, trafił 4/5 rzutów z gry i wszystkie 5 rzutów wolnych.

Polonia Jamalex Leszno - Górnik Wałbrzych 76-88 (14-28, 25-14, 12-30, 25-16)

Górnik: Małecki 24, Niedźwiedzki 18 (6 zbiórek), Spała 13 (5 zbiórek, 7 asyst), Ratajczak 12, Wróbel 9, Durski 4, Kruszczyński 2, Der 2, Glapiński 2, Krzywdziński 2.