MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Hollywood na Osiedleńców

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 8 sierpnia 2010, 11:56
Aktualizacja: Środa, 11 sierpnia 2010, 22:52
Autor: Sven
Anna Próchniak – zamyślona panna młoda
Fot. Krzysztof Żarkowski
Na co dzień jest to miejsce, którego zdjęć nie umieszcza się w folderach reklamowych miasta. Jednak za sprawą ekipy kręcącej film „Kamfora”, mieszkańcy ulicy Osiedleńców mieli odrobinę niecodziennej rozrywki. Chyba wszyscy, z okien lub z ulicy, przyglądali się przygotowaniom, a następnie kręceniu scen z romskiego wesela.

– Rok temu filmowcy zwrócili się do Fundacji Bahtałe Roma z Poznania, abyśmy stworzyli romską ekipę na potrzeby filmu. Wtedy jeszcze nie znaliśmy Filipa Marczewskiego. Dzisiaj wiemy, że jest to utalentowany reżyser. Wierzymy, że tworzony przez niego film ma szansę nawet na Oskara. Potrzebnych było stu pięćdziesięciu romskich aktorów, epizodystów i statystów. Są z różnych miast, między innymi z Wałbrzycha, Legnicy, Wrocławia. Niektórzy mają duże doświadczenie filmowe, na przykład Miklosz Deki Czureja – założyciel zespołu Tatra Roma, który zagrał w wielu filmach. Wszyscy są „naturszczykami”. Większość jest na planie filmowym pierwszy raz – zakończyła reprezentująca fundację Gabriela Tobola.

Nasze obawy, że będzie to kolejny film pokazujący Wałbrzych od najgorszej strony, rozwiewał scenarzysta Grzegorz Łoszewski mówiąc, że w tym filmie nie o to chodzi. Film jest o miłości brata do siostry, a Wałbrzych wybrany został z powodu ciekawych przestrzeni.

Z kolei reżyser filmu chwalił nasze miasto: - Wałbrzych jest, jaki jest, ale to bardzo ciekawe miejsce. Nie jest przypadkiem, że powstaje tutaj tak wiele filmów. Jest to bardzo plastyczne miejsce z ciekawymi okolicami. Dla kamery Wałbrzych jest miejscem fantastycznym. Nie chcemy pokazywać go od złej strony, uciekamy od tego – zapewniał Filip Marczewski.

Przypomnijmy, że „Kamfora” jest debiutem kinowym reżysera. Ma on jednak na koncie sporo nagród krajowych i zagranicznych za krótkometrażowy film „Melodramat”. Nakręcił go kilka lat temu, jeszcze jako student. Zagrali w nim znani aktorzy: Agnieszka Krukówka i Paweł Królikowski. Największym wyróżnieniem była nominacja do studenckiego Oskara.

Film „Kamfora” będzie można obejrzeć w przyszłym roku. Pójdziemy, aby sprawdzić czy jego twórcy dotrzymali słowa.

Czytaj również

Dyduch z numerem 1

Pobiegli z prezydentem

Pieniądze dla działkowców

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~sztyrlic i henio 8-08-2010 21:06
,,Wałbrzych jest miejscem fantastycznym" Heniutek mądrym człekiem jest! ! Oprowadził ekipę po najpiękniejszych zakamarkach naszej wspaniałej metropolii. Zapoznał Pana REZYSERA z elitą I teraz żaden cieć nie powie ,,Nigdy więcej Wałbrzycha"
~kolo 9-08-2010 13:04
Romom też się coś od życia należy
~edi 15-08-2010 13:24
Jeszcze trochę panowania obecnego prezydenta i Wałbrzych naprawdę zginie jak kamfora.
idler73 26-08-2010 9:34
ul. Osiedleńców jest gettem, w którym oprócz Romów, żyje kwiat wałbrzyskiej patologii. Handel lewymi papierosami, alkoholem i narkotykami, jest szeroko znany i przez większość mieszkańców akceptowany. Mieszkają tam ludzie, którzy w którymś momencie swojego życia, upadli i albo nie mieli siły się podnieść, albo system zmusił ich do życia w tym strasznym miejscu. Wilgoć, grzyb, smród, bieda tak straszna, że wykłuwa oczy. Na prawdę nie ma się czym chwalić. Mieszkałem tam kilka lat, bo UM wydział lokalowy nie był w stanie mi niczego innego zaoferować, a o kredycie hipotecznym nie mogło być mowy (zarabiałem w Faurecii ok 900 PLN netto). Wyzwoliłem się z getta 4 lata temu, czasem chodzę tam z psem na spacer. Zmieniło się, niestety na gorsze.
idler73 26-08-2010 9:38
Każdemu, kto chciałby sprawdzić, czy mam rację i wybrać się tam, radzę bardzo uważać. Jest niebezpiecznie, a Policja nie bywa tam zbyt często.
~Leo 2-09-2010 12:47
zgadzam się z Edim
~rozalia 13-11-2010 20:52
co do tego to się zgadzam kiedy się tam wprowadziłam 2001 r to były tylko 2 rodziny romskie ale rok na rok było ich więcej i cieszę się że już tam nie mieszkam było tam źle i jest jeszcze gorzej pozdrawiam
~adam 8-01-2011 20:03
to co napisała rozalia to w stu procentach się zgadzam i chyba ciebie skoś znam
~adam 8-01-2011 20:21
to co napisała rozalia to w stu procentach się zgadzam i chyba ciebie skoś znam
~marta 5-07-2011 20:58
ja obecnie mieszkam na tym gettcie i chciałam tylko powiedzieć że nie wszystkie rodziny są patologiczne chdz nie mieszkam tu z wyboru to nie mam narazie wyjścia a co się tyczy cyganów to moge tylko napisać tyle że biali są tu gorsi
~ LUKI 8-07-2011 22:05
GETTO w 100% MELINY JEDNA NA DRUGIEJ!!!PATOLOGIA PRAWIE W KAŻDEJ BRAMIE,ZŁODZIEJSTWO BRUD I DZIADOWSTWO!!!KAŻDY ŻYJE ABY DZIŚ SZKOŁA PRZETRWANIA I KAŻDY SOBIE!!!POLAK GORSZY OD ROMÓW BRAK INTERWENCJI POLICJI JEDNYM SŁOWEM LEPIEJ Z DALEKA STĄD ABY NORMALNIE ŻYC!!!POZDRAWIAM!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Falstart Górnika

Kładka – duże wrażenie

Ratują koźlęta

Radni będą głosować w sprawie referendum

Uroczyste obchody