MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Hołd poległym górnikom

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 23 grudnia 2014, 9:30
Aktualizacja: 19:25
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj, podobnie jak w latach poprzednich, przy pamiątkowej tablicy „Ku czci poległym górnikom” znajdującej się na terenie cmentarza komunalnego przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu odbyło się uroczyste zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i oddanie hołdu tragicznie zmarłym w wyniku wybuchu metanu górnikom.

Wybuch metanu, który miał miejsce 22 grudnia 1985 roku o godzinie 15.10 w jednym z szybów Kopalni Węgla Kamiennego „Wałbrzych” był największą katastrofą górniczą w powojennej historii Wałbrzycha. W Wyniku wybuchu zginęło osiemnastu górników: Jan Bielicki, Władysław Bancewicz, Józef Czertarski, Zygmunt Garnkowski, Bogusław Haręża, Janusz Juda, Andrzej Kratiuk, Henryk Mazurkiewicz, Artur Mićko, Zdzisław Siergiej, Paweł Słomski, Ryszard Szreiter, Ryszard Sądzyński, Zygmunt Słowikowski, Mirosław Sznajder, Roman Staśkiewicz, Tadeusz Wowk i Jacek Wiśniewski. Katastrofę jako jedyny przeżył Andrzej Zieliński - inicjator powstania tablicy upamiętniającej katastrofę.

Nazwiska tragicznie poległych zostały podczas wczorajszej uroczystości wymienione i uczczone minutą ciszy, zniczami, kwiatami i wieńcami. Podczas ceremonii przypomniana została historia katastrofy. W uroczystości udział wziął Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, który podkreślał jak ważna jest pamięć o ofiarach tej katastrofy. Zgodnie z tradycją po zakończeniu ceremonii górnicy, rodziny ofiar tragedii i uczestnicy przybyli na obchody podzieli się ze sobą opłatkiem i składali sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak podkreślali biorący udział w ceremonii - ważne jest to, żeby umieć utrzymać świąteczną radość w zgodzie z pamięcią o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

Czytaj również

Lato w żłobku

Duda w Wałbrzychu

O pakiecie w Wałbrzychu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~rś 23-12-2014 17:01
Pamiętajmy o wszystkich ludziach górniczego trudu, którzy zginęli pod ziemią, wydzierając jej zazdrośnie schowane skarby.Kultywujmy ich pamięć. Stańmy w zadumie przed szczególnym pomnikiem na sobięcińskim cmentarzu, którzy upamiętnia ofiary wielkiej katastrofy w 1929r.
~WACLAW 23-12-2014 18:46
PAMIETAJMY O NASZYCH BRACIACH GÖRNIKACH CO TRAGICZNIE ZGINELI CZES ICH PAMIECI A RODZINOM WYRAZY WSPÖLCZUCIA Z OKAZJI SWIAT DUZO ZDROWIA POMYSLNOSCI
57jurand 25-12-2014 18:41
Pamiętam jak dziś. Jadę ,,3'' na Podgórze, rozglądam się po autobusie w dalszej części widzę Ryśka Szrejtera . My to prawie rodzina ,jego ojciec to mój chrzestny.wychowywaliśmy się na tym samym podwórku. Rozmawiamy o różnych sprawach, w pewnej chwili chwalę się Ryśkowi ,, wiesz przyjąłem się na kopalnię ( KWK ,,Wałbrzych'')on odpowiada mi ,, no i dobrze trochę zarobisz'' Ja wysiadłem wcześniej on pojechał dalej. Nigdy więcej go nie spotkałem - 2 tygodnie później zginął w tej katastrofie. Ja po przepracowaniu 5 lat złożyłem wypowiedzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szełemej w Chwaliszowie

Dzieci nagrodzone

Rachwalski odwołany

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Przyjedzie Duda