MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Historyczne odkrycie w Niedźwiedzicy

Wiadomości: Region
Niedziela, 8 listopada 2015, 6:50
Aktualizacja: 22:35
Autor: opr.red.
Fot. www.walim.pl
“Dolny Śląsk wzbogacił się właśnie o unikatowy zabytek sztuki gotyckiej o wysokich walorach artystycznych i historycznych” – powiedziała Anna Kościów – konserwator dzieł sztuki.

Wzbogacił się Dolny Śląsk, ale tak naprawdę wzbogaciła się Gmina Walim, bo to na tym terenie, w kościele pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy, w trakcie wykonywania badań stratygraficznych w 2014 r. i ich poszerzenia w roku bieżącym, odkryte zostały malowidła ścienne z końca XV w. /początku XVI w. Malowidła przedstawiają sceny z życia świętych i wykonane są w technice fresku.

Rozpoczęcie remontu kościoła to znakomity przykład inicjatywy oddolnej , bowiem to mieszkańcy wsi Niedźwiedzica wystąpili w roku 2014 z inicjatywą przygotowania do prac zabezpieczających wewnątrz świątyni, czyli zbicia tynków i osuszenia ścian. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim przystąpiła do działań i w tych działaniach mieszkańcy wraz z miejscowym proboszczem mobilizują się nawzajem.

I to wówczas, przed przystąpieniem do prac remontowych Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu zalecił najpierw wykonanie właściwego odwodnienia świątyni i wykonanie badań stratygraficznych tynków wewnętrznych i zewnętrznych w kościele. Badania miały na celu sprawdzenie czy pod warstwami farb naniesionych przez wieki podczas kolejnych remontów kościoła nie skrywają się zabytkowe polichromie. Zgodnie z planem w roku 2014 wykonane zostało jedno i drugie zalecenie konserwatorskie.

W roku bieżącym na podstawie pozwoleń konserwatorskich prowadzone są poszerzone badania stratygraficzne oraz wykonywana ekspertyza malowideł, a równocześnie z nimi dalsze prace zabezpieczające, ale już wewnątrz kościoła. Badania stratygraficzne przeprowadza konserwator dzieł sztuki Pani Anna Kościów , a opinię dotyczącą czasu powstania i określenia tematu odkrytych malowideł po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wyraziła kurator sztuki średniowiecznej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – Pani Bożena Guldan-Klamecka . Ponieważ w wielu źródłach, w tym w rejestrze zabytków, jako data powstania kościoła podawany jest koniec wieku XVI, w kontekście czasu powstania odkrytych malowideł należy uznać za błędne ustalenie wymagające poprawy.

Dotychczasowe prace przy zabytku finansowane są z budżetu gminy, czyli z dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, z wyodrębnionego w budżecie gminy Walim funduszu soleckiego wsi Niedźwiedzica na rok 2015 oraz ze środków zebranych przez parafian i darowanych przez sponsorów.

Fotografie autorstwa Anny Kościów/www.walim.pl

Czytaj również

Niepewny los basenu

Nobel dla Tokarczuk!

Obchodzili rocznicę

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 7-11-2015 17:36
Super, gdyby udało się je w całości odzyskać.
~rś 8-11-2015 10:12
Ta ubożuchna świątynia to prawdziwa perła architektury i sztuki sakralnej, a my w Wałbrzychu rozpływamy się nad takim kościółkiem w centrum miasta, któremu dano patronkę nie wiadomo kiedy. Poza tym gminie Walim przybyła kolejna wielka atrakcja turystyczna. W sumie- to wielkie historyczne wydarzenie.
57jurand 8-11-2015 17:43
Brawo ! .Jeszcze tylko 700 000 zł bo na tyle wyliczono koszt renowacji i już Biskup DEC może sobie pogratulować bo o tyle wzbogaci się ,,ubożuchna'' Kuria Świdnicka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Aktywne GCB–K

Skuteczna akcja

Większość za rządzącymi

Suplementacja witaminą D

Dworce do remontu