Czytających: 4218

Przemyśl: Górnik awansował do finałowego turnieju

Sobota, 12 kwietnia 2014, 19:03
Aktualizacja: Niedziela, 13 kwietnia 2014, 21:45
Dzięki dzisiejszej wygranej nad Regisem Wieliczka koszykarze wałbrzyskiego Górnika awansowali do turnieju finałowego, który zadecyduje o tym, jakie zespoły otrzymają promocję do II ligi.

Po wczorajszym zwycięstwie nad Pogonią Ruda Śląska nasza ekipa przystępowała do dzisiejszego meczu pełna nadziei.

Początkowe minuty tego spotkania były nerwowe. Przeważały niecelne rzuty i dość proste straty. Warto powiedzieć, że po 4 minutach gry było po 4. Później dzięki skutecznym akcjom Pająka i Kunca Wieliczka odskoczyła na 4 punkty, ale szybko zareagowali wałbrzyszanie i za sprawą celnych rzutów Niedźwiedzkiego, Stochmiałka oraz trójki Myślaka przegrywaliśmy już zaledwie 11-12. W kolejnych akcjach trwała walka kosz za kosz, choć na 40 sekund przed końcem tej kwarty przewaga Regisu urosła niebezpiecznie do 6 punktów (21-15), ale na szczęście tę ćwiartkę skutecznym rzutem za 3 punkty zakończył Myślak, który wyróżniał się skutecznością.

Druga kwarta miała bardzo podobny przebieg. Regis cały czas miał minimalną przewagę, ale podopieczni trenera Arkadiusz Chlebdy nie pozwalali rywalowi na odskoczenie na zbyt dużą odległość punktową. Wciąż dobre zawody rozgrywał Myślak, ale świetną zmianę w tym okresie dał Ratajczak, który pod koszem był nie do zatrzymania dla przeciwników. Po skutecznych akcjach Niedźwiedzkiego i Iwańskiego na 3 minuty przed końcem pierwszej połowy biało-niebiescy prowadzili 32-29. I z przewagą trzech punktów zakończyli Górnicy tę pierwszą połowę (36-33).

Trzecia kwarta zaczęła się znów od wielu nieskutecznych akcji z obu stron, strat i prostych, niewymuszonych błędów. Wystarczy powiedzieć, że pierwsze punkty w tej ćwiartce zdobył dla Regisu Kunc z rzutów osobistych. W Górniku świetną dyspozycję potwierdzał Ratajczak, który popisał się celnym rzutem za trzy. Po kolejnej celnej trójce, tym razem w wykonaniu Glapińskiego, przewaga Górnika wzrosła do 6 punktów (44-38), a na minutę przed końcem nawet do 12 punktów (55-43), ale kwartę skutecznym rzutem zakończył Kunc i było 55-45 dla naszych.

Pierwsza minuta ostatniej kwarty była wymarzona dla Wieliczki, bowiem nasi przeciwnicy zdobyli 5 punktów i nie stracili żadnego i wrócili do gry. Jednak wtedy wałbrzyszanie pokazali charakter i że mają naprawdę personalnie bardzo mocny skład. Kolejne skuteczne akcje Glapińskiego, który w tym okresie wyraźnie się ożywił, Iwańskiego, a także Olszewskiego, doprowadziły do stanu 63-50. Wprawdzie rywale próbowali jeszcze odwrócić losy meczu, ale nie mieli żadnego sposobu na Ratajczaka, który był najlepszym naszym zawodnikiem. Z każdą minutą przewaga Górnika rosła. Z osobistych punktowali Myślak i Glapiński, a kosz rywali rzutami za trzy raz po raz dziurawił Ratajczak. Ostatecznie nasi zwyciężyli 81-53. Wygrana gospodarzy turnieju w drugim meczu sprawiła, że do finałowego turnieju awansowali- Górnik Wałbrzych i Sorbos-MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl.

W zespole Wieliczki 14 punktów zdobył Łukasz Pająk, a 13 dorzucił Szymon Kunc, a 11 Wojciech Gorgoń. W ekipie Górników super zawody zanotował Ratajczak, który zdobył aż 26 punktów i miał 7 zbiórek i do tego 100-procnetową skuteczność rzutów za trzy punkty (5/5). 14 punktów i 5 asyst dołożył Myślak, a 13 punktów i 6 zbiórek miał w tym meczu Glapiński. Dziś zdecydowanie mniej eksploatowany był Niedźwiedzki, który spędził na parkiecie niespełna 20 minut i w tym czasie zaliczył 8 punktów i 9 zbiórek. Warto też odnotować, że dziś królem zbiórek był Iwański, który zebrał 12 piłek.

Jeśli chodzi o statystki zespołowe, to z gry nasi mieli blisko 53 procent przy zaledwie 29 procentach rywala. Za dwa Górnik rzucał z 54 procentową skutecznością, a Regis dla porównania z 35. Dziś nasi znacznie lepiej radzili sobie w rzutach za trzy. Trafili równą połowę (8 z 16), a Regis miał zaledwie 2 celne na 11 prób (nieco ponad 11 procent). W osobistych lepsi byli rywale – 76 procent, przy naszych 68. Nasi koszykarze zdominowali walkę na tablicach i wygrali w zbiórkach 50-29. W asystach było 14-12 dla nas, ale odnotowaliśmy więcej, bo aż 22 straty, gdy Regis tylko 14.

Górnik Wałbrzych – Regis Wieliczka 81-53 (18-21, 18-12, 19-12, 26-8)

Górnik: Ratajczak 26, Myślak 14, Glapiński 13, Niedźwiedzki 8, Maryniak 6, Stochmiałek 6, Iwański 4, Karwik 2, Olszewski 2, Fedoruk 0, Józefowicz 0, Borzemski 0.