MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Gorlice się wycofały z pomysłu budowy basenu. Wałbrzych chce wybudować, ale są wątpliwości

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 28 maja 2019, 12:27
Aktualizacja: 13:02
Autor: PAW
Fot. Robert Bajek
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha radni zajęli się uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Wałbrzych z Gminą Miastem Gorlice oraz Gminą Lubliniec porozumienia międzygminnego o powierzeniu Gminie Wałbrzych zadania polegającego na realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach pakietowego Projektu PPP „baseny i pływalnie”.

Niniejsza uchwała ma na celu zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Wałbrzych, Gminą Miastem Gorlice oraz Gminą Lubliniec, którego przedmiotem będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia polegającego na przeprowadzeniu analiz przedrealizacyjnych oraz przeprowadzenie postępowania na wyłonienie partnera prywatnego. Zanim jednak radni przystąpili do procedowania tej uchwały okazało się, że Gorlice wycofały się z tego projektu.
- Otrzymaliśmy informację, że Gorlice się wycofują, ale Lubliniec już podjął uchwałę w tym temacie - tłumaczy Kamil Orpel z UM w Wałbrzychu. - PPP to trudny i skomplikowany projekt. W Polsce przez kilkanaście lat zawarto ponad 130 takich porozumień. Wiele samorządow boi się takiego postępowania, ale my stoimy na stanowisku, że należy poszukiwać nowych form finansowania inwestycji gminnych.

Porozumienie jest efektem dwudniowych warsztatów zorganizowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w Jachrance w dniach 10-11 grudnia 2018 roku pn. „PPP Pakietowe”, w ramach których utworzyły się grupy miast rozważające realizację podobnego rodzaju inwestycji
infrastrukturalnych w formule PPP. Przez cały okres realizacji Porozumienia, MIiR zapewni ekspertów, którzy będą opracowywać niezbędne dokumenty oraz doradzać w całym procesie zmierzającym do wybudowania obiektów sportowych w formule PPP. Warunkiem uzyskania wsparcia doradczego ze strony MIiR jest podjęcie niniejszej uchwały oraz podpisanie Porozumienia między gminami wchodzącymi w skład „pakietu”. Wsparcie doradcze w 90% jest finansowane przez MIiR, a w 10% przez członków Porozumienia. W ramach Porozumienia docelowo mają powstać już nie trzy, a dwa obiekty sportowe: baseny lub kryte pływalnie w w/w gminach:

1)budowa krytej pływalni w Lublińcu,
2)budowa otwartego basenu w Wałbrzychu.

Liderem Porozumienia jest Gmina Wałbrzych, której zadaniem będzie koordynowanie prac na każdym etapie realizacji Porozumienia oraz współpraca z ekspertami zapewnionymi przez MIiR w ramach udzielonego wsparcia doradczego. Realizacja niniejszego Porozumienia jest dużą szansą na efektywną budowę potrzebnej infrastruktury sportowej z wykorzystaniem kapitału prywatnego.

Tymczasem niejako niezależnie od tej uchwały, spółka Aqua Zdrój ma dokonać analizy, która to analiza ma być gotowa jesienią tego roku i ma w niej zostać wskazana optymalna lokalizacja ewentualnego basenu odkrytego, a także określona powinna zostać jego funkcjonalność, wielkość i ewentualny koszt. Radni mają swoje spostrzeżenia i pomysły. Mówili m.in. o planach budowy lodowiska, do czego odniósł się Kamil Orpel.
- Projekt na lodowisko jest, ale żeby to zadanie realizować potrzebne jest zewnętrzne dofinansowanie - mówi Kamil Orpel. - Chcę tylko powiedzieć, że my do PPP złożyliśmy również projekty dotyczące właśnie budowy lodowiska oraz remontu stadionu na Nowymi Mieście, ale nie znalazły się inne chętne samorządy z podobnymi zadaniami i pomysłami.

Twoja reakcja na artykuł?

5
24%
Cieszy
2
10%
Hahaha
4
19%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
8
38%
Przeraża

Czytaj również

Co robić w Zakopanem z dzieckiem?

Gostków – żywa pamięć

Jak wykonali budżet?

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~rodzina na swoim 28-05-2019 14:26
Wieki ekonomista Orpel zatrudniony w UM przez wujcia Romka nie podołał zadaniu. Wciskanie pierdów o poszukiwaniu zewnętrznego finansowania tylko potwierdza porażkę projektu.
~etatowy krytyk 28-05-2019 17:26
Proszę zwrócić uwagę, że Lubliniec ma budować pływalnię krytą gdzie sezon trwa cały rok. W naszym klimacie i zmiennej pogodzie wybudowanie otwartej pływalni, cp planuje gmina Wałbrzych musi być nieopłacalne i żaden inwestor w ramach PPP nie zainwestuje w to środków. Wyjścia są 2 : gmina będzie dokładać do utrzymania obiektu albo inwestor dostanie zgodę od gminy na dodatkową działalność w ramach całego projektu.
~wal 28-05-2019 18:57
Sprawa prosta: zbudujmy z Lublińcem kompleksowy basen otwarty i kryty. Proponuję w Grodkowie bo to pomiędzy oboma zainteresowanymi miastami. (Sz.P. radni -to żart. Dodaję to bo znając Waszą pomysłowość gotowi jesteście wziąść to za racjonalny pomysł)
użytkownik facebook 28-05-2019 19:15
W naszym klimacie to wyrzucone pieniądze
~Eryk 28-05-2019 20:24
Gdy Wałbrzych był Waldenburgiem, to odkrytych basenów było wiele, również w okolicznych miejscowościach, włączonych za polskiej administracji do Wałbrzycha. Klimat Niemcom nie przeszkadzał.
~... 28-05-2019 22:20
Jak to jest że na pipidówkach okolicznych typu Głuszyca,Dobromierz,Mezimesti,Strzegom i inne opłaca się a u nas od razu wiedzą że pogody nie będzie. Chodzi o to żeby kulejąca łaźnia miejska na Ratuszowej miała branie także w lecie
~Marek 28-05-2019 23:55
Nie opłaca się budować basenu odkrytego - kazdy uo wie
~turysta 29-05-2019 9:19
Problem jest w tym że nie ma skąd pozyskać kasy , jak sie całą gospodarke oddaje zachodowi a oni nie płacą podatków takich jak Polskie firmy to kasy BRAK i koło sie zamyka , ludki sie cieszą że mają prace i na chleb i na tym koniec
~Dziergacz 31-05-2019 22:16
Mądry wie, że z oszołomami nie ma co trzymać i sie wycofał. PS, na cholerę 35 zdjęć z pustych gadek o basenie???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmarł symbol Wałbrzycha

Mają koncepcję

Zakątek już otwarty

Różnorodny asortyment

Radny straci mandat?