Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5300
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gmina dołoży tym, którzy zdecydują się na wymianę pieca

Wtorek, 20 maja 2014, 6:36
Aktualizacja: 23:05
Autor: PAW
Wałbrzych: Gmina dołoży tym, którzy zdecydują się na wymianę pieca
Fot. Robert Bajek
Radni zadecydowali, że należy podjąć uchwałę w sprawie „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Wałbrzycha”.

- Zgromadziliśmy wiele danych, przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami i powstał obszerny dokument dotyczący tego programu – mówi Wiesław Sójka z wałbrzyskiego magistratu.

Nad projektem dotyczącym ograniczenia niskiej emisji dla miasta Wałbrzycha pracowała m.in. projektant Justyna Zastrzeżyńska.
- Wiele zanieczyszczeń w Wałbrzychu pochodzi z terenów transgranicznych, ale też nie można zapomnieć o piecach ogrzewanych głównie węglem lub odpadami – mówi projektantka programu dla Wałbrzycha. – Rozmawialiśmy z przedstawicielami PEC-u, Polskiej Spółki Gazownictwa, zarządcami nieruchomości i na tej podstawie opracowaliśmy różne warianty ograniczenia niskiej emisji.

Z powstałego dokumentu wynika, że blisko 3 tysiące budynków w Wałbrzychu kwalifikuje się do modernizacji i wymiany źródeł ciepła. Najbardziej realny wariant mówi o tym, że te zmiany miałyby nastąpić w naszym mieście do 2020 roku. Koszty mogą sięgnąć nawet 55 milionów złotych, a dofinansowanie dla osób, które zdecydują się na zmianę pieca miałoby pochodzić ze środków zewnętrznych, by nie obciążać gminy. A warto wspomnieć, że Gmina Wałbrzych ma szansę pozyskać środki na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w wysokości nawet do 90 procent. Uchwała została podjęta zdecydowaną większością głosów, choć niektórzy radni mieli swoje pomysły.
- W miejscach najbardziej korzystnych można wybudować piece grzewcze i jako opału nie używać węgla tylko drewna – mówi Jerzy Krzyżowski. – Jeden punkt grzewczy mógłby ogrzewać kilkanaście zabudowań i nie byłoby to szkodliwe dla środowiska.

Jak powiedział Wiesław Sójka, zasady i tryb udzielania dotacji osobom, które zdecydują się na wymianę pieca i przejście na paliwo gazowe lub ogrzewanie elektryczne, są szczegółowo opisane w uchwale.
- Zmiana sposobu ogrzewania to szansa na dofinansowanie kosztów nie tylko wymiany pieca, ale też wykonania instalacji – tłumaczy Sójka. – Mówimy tutaj o dofinansowaniu w wysokości do 5 tysięcy złotych lub 50 procent udokumentowanych kosztów tejże wymiany (nie przekraczających 5 tysięcy złotych).

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group