MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Giełdy staroci znowu za darmo

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 marca 2012, 16:12
Aktualizacja: 16:17
Autor: Sven
Fot. Sven
Rada Miasta zwolniła z opłaty targowej sprzedaż dokonywaną podczas organizowanych w Rynku imprez pod nazwą „Giełda staroci”.

Zwolnienie jest zgodne z artykułem 19, punkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w myśl której rada miasta może wprowadzić inne niż wymienione w ustawie zwolnienia od opłaty targowej. Według szacunków magistratu z powodu zwolnienia ze wspomnianej opłaty do budżetu nie wpłynie kwota rzędu około 7 000 złotych. W skali budżetu miasta suma to niewielka, tym bardziej, że utrzymywanie opłat ostatecznie zniechęciłoby potencjalnych wystawców do odwiedzania wałbrzyskiej giełdy.

Giełda staroci działa w Wałbrzychu od 2004 roku, a jej zorganizowanie miało na celu ożywienie Rynku, który podobnie jak dzisiaj również osiem lat temu raczej świecił pustkami. Pojawiająca się początkowo dość liczna grupa sprzedawców szybko zaczęła się kurczyć wraz z malejącym zainteresowaniem ze strony wałbrzyszan. W ubiegłym roku zdarzały się takie dni (giełda odbywa się tradycyjnie w każdą drugą niedzielę miesiąca, od maja do października), w które, mimo dobrej pogody, nie było nikogo.

W tym roku wałbrzyska giełda staroci ma zostać zareklamowana nie tylko na Dolnym, ale także na Górnym Śląsku i w Wielkopolsce. Ponadto wałbrzyscy wystawcy staroci, którzy odwiedzają wszystkie ważniejsze giełdy w Polsce obiecali, że tzw. „pocztą pantoflową” będą zachęcać do przyjazdu do Wałbrzycha. Również w samym Wałbrzychu ma się pojawić reklama zachęcająca do udziału w giełdzie staroci. W trakcie dzisiejszej sesji radni podpowiedzieli rozszerzenie oferty giełdy o szeroko pojęte produkty ekologiczne, między innymi pszczelarskie.

Pierwsza giełda już w niedzielę, 13 maja. Miejmy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje planów, a Rynek wypełni się gwarem rozmów i licznymi transakcjami.

Czytaj również

Policjanci pompowali

Najpiękniejsze dolnoślązaczki

Przyjedzie Duda

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~lucha1 30-03-2012 8:07
Wreszcie coś mądrego.
~Zbych 30-03-2012 9:58
Ja wolałbym, aby wystawcami staroci byli sami wałbrzyszanie, którzy w ten sposób podjęliby trud wydobycia z domowych zakamarków cennych dla kolekcjonerów przedmiotów, przez co podreperują swój skromny budżet domowy, a nam dostarczą przedmiotów skazanych na niebyt. Jeśli giełda ma trwale wpisać się w wałbrzyski krajobraz, to musi być organizowana w każdą niedzielę, a nie raz w miesiącu i to dla handlu obwoźnego. Inaczej jest ona skazana na zapomnienie. Zrozumieli to mieszkańcy krajów zachodnich i dzięki temu mogliśmy wielokrotnie, jako turyści bywać i zakupywać tam okazy wyjątkowej urody. Jeśli naprawdę chcemy ożywić nasz rynek, to ten sposób wydaje się i prosty, i tani. Ale, czy nasi urzędnicy pojmą tą idee? Wątpię!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpieczeństwo w wakacje

Mierzą prędkość

Ratusz zabiera głos w sprawie zerwanych plakatów wyborczych

Miasto broni strażników

Zwiedzali Szczawno