MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Gdzie parkować?

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 7 stycznia 2020, 14:20
Aktualizacja: Czwartek, 9 stycznia 2020, 8:35
Autor: red
Fot. archiwum
Napisał do nas zaniepokojony mieszkaniec Wałbrzycha, który zwraca uwagę na poważny problem z brakiem miejsc parkingowych na ulicy Husarskiej w dzielnicy Podzamcze.

"Pozwoliłem sobie napisać do Państwa Redakcji, aby nagłośnić problem braku miejsc parkingowych, z jakim borykają się mieszkańcy mieszkań komunalnych w Wałbrzychu przy ulicy Husarskiej. Temat ten jest znany od wielu miesięcy i mimo licznych interwencji problem pozostaje nierozwiązany. W miesiącu wrześniu 2019 roku Prezydent Wałbrzycha oddał do użytku kolejny budynek z mieszkaniami dla 24 rodzin, w związku z czym wzrosła liczba parkujących pojazdów. Niestety, na etapie projektowania oraz wykonawstwa osiedla, władze miasta nie pomyślały o zapewnieniu miejsc parkingowych dla mieszkańców budynków komunalnych, a nadmienić należy, że problem ten dotyczy już około 150 mieszkań.

W ostatnim czasie zarówno Policja jak i Straż Miejska podejmują na terenie osiedla intensywne działania represyjne wobec mieszkańców fotografując pojazdy oraz wystawiając wezwania do wstawienia się celem udzielania wyjaśnień. Doszło do sytuacji, że mieszkańcy wobec prowadzonych działań represyjnych, chcąc uniknąć mandatów, zmuszani są do wykupu miejsc parkingowych na pobliskich prywatnych parkingach płacąc za parkowanie 100-120 złotych miesięcznie, co wobec dość wysokich, jak na wałbrzyskie warunki, czynszów powoduje, że koszty zamieszkania na ul Husarskiej stają się o wiele wyższe niż gdziekolwiek indziej. Mimo wielu zapewnień Prezydenta o znajdującym się w okolicy budynku nr 8 wolnym placu, na którym parking taki mógłby powstać, nie podjęto w powyższej sprawie żadnych działań pozostawiając mieszkańców samych sobie z problemem. W dobie kiedy samochód stanowi podstawowe źródło komunikacji, a dla wielu mieszkańców jest narzędziem pracy, zapewnienie miejsc parkingowych jest najzwyklejszym europejskim standardem, a nie luksusem.

Pozwoliłem sobie na porównanie danych odnośnie budowy mieszkań komunalnych tylko w ostatnich dwóch latach w kilku miastach w Polsce, które to dane dostępne są w internecie. Z danych tych wynika, że w zdecydowanej większości miast w trakcie projektowania oraz budowy mieszkań, uwzględniane są podstawowe potrzeby mieszkańców w zakresie zapewnienia niezbędnej infrastruktury, takiej jak parkingi, place zabaw, miejsca rekreacji, itd.

A oto kilka przykładów:

- Świdnica - ul. Kopernika - oddano 30 mieszkań oraz 32 miejsca parkingowe,
- Jelenia Góra - ul. Wyczółkowskiego - oddano 49 mieszkań oraz 50 miejsc parkingowych,
- Chorzów - ul. Truchana - oddano 18 mieszkań oraz 20 miejsc parkingowych,
- Piła - ul. Andersa - oddano 32 mieszkania oraz 34 miejsca parkingowe,
- Gliwice - ul. Kujawska - 24 mieszkania z dostępem do wielopoziomowego parkingu.

To tylko niewielki wycinek, bowiem tych danych jest dużo więcej, ale wszystkie te dane wskazują na to, że w innych miastach, nie dość że budowane mieszkania komunalne są dużo tańsze, to do tego zapewnienie niezbędnej infrastruktury jest przez władze miast traktowane jako coś zupełnie normalnego i oczywistego realizowanego mądrze wraz z budową osiedli z myślą o zapewnieniu mieszkańcom niezbędnych standardów i warunków do życia.

Niestety, Wałbrzych w tym względzie stanowi niechlubny przykład bylejakości oraz braku zrozumienia dla potrzeb mieszkańców. Kuriozalnym faktem jest to, że w dobie kiedy samochód jest powszechnym narzędziem komunikacji, ani na etapie projektowania, ani też wykonawstwa nikomu nie przyszło do głowy, aby zaprojektować odpowiednią ilość miejsc parkingowych, co dziś jest podstawowym i oczywistym standardem w budownictwie mieszkaniowym. Na uwagę zasługuje fakt, że miejsc na stworzenie parkingów przy Husarskiej jest dosyć sporo, zabrakło jedynie wyobraźni i dobrej woli. Niestety, jest to wina archaicznego jak na nasze czasy i zupełnie oderwanego od obecnych potrzeb i rzeczywistości systemu projektowania nowych osiedli w Wałbrzychu, które polega na tworzeniu tzw sypialni, a nie miejsc przyjaznych mieszkańcom. Osiedle przy Husarskiej jest dobitnym przykładem bylejakości. Rozpadające się chodniki, wszechobecne błoto, rozjeżdżone trawniki z powodu braku miejsc parkingowych, źle wykonane boksy na kubły ze śmieciami przez co śmieci roznoszone są przez wiatr po całym osiedlu, brak miejsc zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych połączone z brakiem miejsc parkingowych, dopełnia tego obrazu bylejakości - pisze nasz czytelnik.

A jak Państwo oceniają sytuację z miejscami parkingowymi na Podzamczu i nie tylko? Zachęcamy do wyrażania własnych opinii w komentarzach.

Twoja reakcja na artykuł?

7
17%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
6
14%
Złości
24
57%
Przeraża

Czytaj również

Kilka słów o wsparciu dla Wałbrzycha

Pokopalniana woda dla mieszkańców

Wyjątkowa wystawa

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~Szełemej musi odejść 7-01-2020 15:11
Skoro prezydent Szełemej jest wrażliwy i pełen troski dla mieszkańców i dla prowadzących działalność gospodarczą , a dla których samochód jest bezwzględnie konieczny, to proponuję przejechać się " na wycieczkę" wokół Al. Podwale i Magistratu.
~dla mnie to nic nowego 7-01-2020 15:22
Husarska ze swoimi problemami wraca jak bumerang. Osiedle powstało na zasadzie hurraoptymizmu urzędujących. Jest przykładem całej tej wałbrzyskiej miernoty i grajdołu. Już kiedyś w jednym z komentarzy wyraźnie zostało napisane, że na ul. Husarskiej na samym początku zostało uwzględnionych i zaprojektowanych bardzo dużo miejsc postojowych. Ale później, z biegiem czasu jeden mądry geniusz, jednym podpisem, jedną nieprzemyślaną decyzją postanowił je wyciąć. O kim mowa? Wszyscy doskonale wiedzą, kogo mam na myśli. To oczywiście to ten sam wizjoner, co robił sobie sweetfocie na jednym z balkonów występując w białym kakakasku.
~warszafka 7-01-2020 17:33
dobrze gość prawi-dać mu wódki !!!! Jest super miejsce na parking piętrowy na przeciwko 16-18 Husarska- koło tunelu.jest tam miejsca na 200 aut-oczywiście zależałoby to od ilości pięter-ale co!?? -skąd kasę brać?
~Slawk 8-01-2020 19:41
do: ~warszafka (17:33)
Ja Wam ten parking tam zrobie za darmo. Pozdro.
~!!!!!!! 7-01-2020 17:41
Jak śmiecie szkalować dobre imię Jaśnie nam panującemu Wszechwiedzącemu Cysarzowi. Toć Ten Człowiek żyły sobie wypruwa by Żyło Się Nam Lepiej, a wy niewdzięcznicy plujecie Mu w twarz. Wstyd i hańba takim mieszkańcom naszego cudownego grodu. Wstyd! To mówiłem ja, Rząbek
~Jadu 8-01-2020 19:43
do: ~!!!!!!! (17:41)
Jasiu idz smecic na tego swego bloga
~Kokos 7-01-2020 18:15
A gdzie radny Langer? To jego rewir.
~Jacek Jerzy Pilichowski 7-01-2020 19:36
do: ~Kokos (18:15)
Przecież to Langer napisal
~Waldi 7-01-2020 20:24
do: ~Jacek Jerzy Pilichowski (19:36)
A to kapuś stary, brzydki i ma problemy z higieną osobistą.
~Husar 8-01-2020 10:57
do: ~Jacek Jerzy Pilichowski (19:36)
To niech Langer te parkingi wybuduje im za swoje, na razie wszyscy tym nowobogackim sponsorują mieszkania cudowne i co jeszcze parkingi ? Moze jeszcze jakuzzi w każdej łazience i inteligentny system obsługi mieszkań ? Za takie luksusy się płaci jak parking i to nie mało. A MAJĄC NA UWADZE ŻE SPORO WAŁBRZYSZAN MA KIBLE NA KORYTARZACH. A tym marzy się parking, troche przegięcie z tym.
~ 19-06-2020 22:10
do: ~Husar (10:57)
Słaby jestes
~Bicz_boży 7-01-2020 18:20
Piszę to ze smutkiem, ale polityka "parkingowa" w Wałbrzychu to żart. Parkowanie na piaskowej czy podzamczu to dramat. Przy mojej całej sympatii do Szelemeja, gdy słyszę o wyborze komunikacji miejskiej zamiast posiadania samochodu to ogarnia mnie pusty śmiech. To jakieś kompletne zakrzywianie rzeczywistości, dwie największe sypialnie w Wałbrzychu cierpią na dolegliwy deficyt miejsc parkingowych a Prezydent, niestety, nie robi z tym kompletnie nic.
~Waldi 7-01-2020 18:27
Jak gdzie jest Langer w kościele. Husarska wybudowana z programu rządowego mieszkanie + , faktem jest, że rząd również powinien przeznaczyć fundusze na parking dla mieszkańców takich mieszkań. Tu rola radnego Langera który jest z PiSu. Nikt się nie przejmuje mieszkańcami ul. Kasztelańskiej, Grodzkiej itd, że nie ma też tam miejsc parkingowych i jest ciągła walka.
~HAZAEL 7-01-2020 20:18
Roman Szełemej wybuduje wam piętrowe parkingi za darmo. Wtedy przestaniecie atakować naszego zatroskanego dobrodzieja PiSowska zarazo!!
~ksiegowy 8-01-2020 15:19
do: ~HAZAEL (20:18)
Cezar Greta Thunberg uważaja auta za zagrożenie dla klimatu . Wiec parkingu i aut juz wkrotce nie będzie. Kto nie wierzy niech przypomni sobie plany likwidacji pieców węglowych. Tez każdy się śmiał jak były ostrzeżenia ze to nastąpi.
~Stop Smog 7-01-2020 21:39
Na autobus trzeba pójść zamiast truć spalinami z aut. Skoro mieszkańcy innych dzielnic maja likwidować piece Kopciuch to mieszkańcy podzamcza powinni zrezygnować z używania aut. Ile na tym osiedlu jest aut to MASAKRA!
~Sti 7-01-2020 23:09
do: ~Stop Smog (21:39)
No chcą zrezygnować...tylko nie mają gdzie ich zostawić.
~Stop Smog 8-01-2020 15:00
do: ~Sti (23:09)
Jak sprzedadzą to będzie po problemie. A w ogóle czy to nie te mieszkania co z zasady powinni dostawać biedniejsi którzy nie maja aut?
~Romuald 14-01-2020 11:17
do: ~Sti (23:09)
Na złomie
~Romek 7-01-2020 22:21
Szelemejowi zależy wyłącznie na opłatach parkingowych.
~inż. A. Partacz 7-01-2020 23:36
Proponuję zaniepokojonemu zorganizować grupę mieszkańców mających ochotę parkować przy ul. Hetmańskiej i rozpocząć budowę tak potrzebnego im parkingu. Kupno działki pod parking nie powinno stanowić problemu. Następnie wystąpić do ZDKiUM o warunki budowy, zlecić projekt parkingu, uzyskać pozwolenie na budowę i sfinalizować przedsięwzięcie. Po co się tak niepokoić?
~inż. A. Partacz 8-01-2020 9:19
do: ~inż. A. Partacz (23:36)
Srki, spartaczyłem. Miało być Husarskiej.
~... 8-01-2020 8:28
Wybudują wam pietrowy parking a środki z tej inwestycji będą szły do Izraela....
~Husar 8-01-2020 9:22
Dostali za friko piękne mieszkania nowe, jak im się nie podoba mogą wrócić do swoich nor, tam gdzie mieszkali. Zapewne większość tych ludzi kibla w domu nie miała, lub nielegalną prowizorkę. Teraz toczą wojnę o parking, wcześniej mieszkając w swoich norach parkowali gdzie ? Na podwórku w błocie a teraz zgrywają nowobogackich. Oczywiście my Wałbrzyszanie musimy płacić za tych nowobogackich, bo wybudowanie tylu budynków kosztuje, a też nie mamy parkingów, ani porządnych mieszkań.
~Deweloperka 8-01-2020 10:16
do: ~Husar (9:22)
Dokładnie maja super darmowe mieszkania, panele, kafle, stolarka, nówka wszystko darmowe. Jeszcze im mało ? Ciekawi mnie gdzie mieszkali wcześniej w jakich luksusach z wc na półpiętrze i parkingu też nie mieli, teraz zgrywają Calinktonów. Szkoda że nie płacą normalnej ceny jak u dewelopera ! Może by zobaczyli ile to kosztuje.
~husarska 13-01-2020 7:58
do: ~Deweloperka (10:16)
idioto!!!! darmowe mieszkania????Zanim siądziesz do klawiatury troglodyto to zorientuj się pusty dzbanie jakie na Husarskiej są czynsze.
~Pomieszanie z poplątaniem 9-01-2020 2:07
do: ~Husar (9:22)
Buraku= z tego co wiem to ludzie mieszkający na Husarskiej płacą za te mieszkania od 1200 do 3000 za sam czynsz!!!! __i dlatego szczekają o parkingach.Popieram ich,bo za taką kasę parkingi powinny być.Lepiej się nie udzielają na forach=## w Twoich wypominać czuć tylko jad,żółć i zazdrość!!
~Husar 9-01-2020 7:29
do: ~Pomieszanie z poplątaniem (2:07)
1000 zł to możeez sobie w buty wsadzić, to są budynki nowe jak od dewelopera. Za takie mieszkanie u dewelopera trzeba słono płacić. Ludzie kupują mieszkania z rynku wturnego stare, płacą ogromną kasę a to z Husarskiej ma za darmo ! Niech kupia sobie u dewelopera to zobaczą ile się płaci ± za parking.
~wałbrzyszanin 13-01-2020 7:49
do: ~Husar (9:22)
Do Husar.Jestem mieszkańcem Husarskiej i miałem w mieszkaniu zarówno kibel jak i łazienkę.Mieszkanie od miasta dostałem bo wskutek wieloletnich zaniedbań budynek w którym mieszkam zaczął się walić.Nikt za nic mi nie płaci i nikt do niczego mi nie dokłada panie filozofie z Bożej łaski.Samego czynszu za swoje mieszkanie płacę 1200 złotych więc przestań biedna zawistna sieroto pluć jadem.
~Husar 8-01-2020 9:27
Jak im nie pasuje, to na Palisadowej stawiają budynek deweloperski, niech sobie tam kupią, jak zapłacą normalną cenę to im się odechce robienia sztucznych afer z parkingiem. Bo tutaj dostali za darmo i świrują, jakby na Husarskiej były budynki deweloperskie. I tak mają wysoki poziom standardów mieszkania.
~Droga otwarta 8-01-2020 9:39
Jelenia Góra zaprasza ulica Jelenia cena 242 451 zł ( cena za metr 4 650 zł/m²). Do każdego lokalu przynależy miejsce postojowe w garażu podziemnym w cenie 30.000 zł brutto.
~Droga otwarta 8-01-2020 9:51
Świdnica zaprasza cena 485 000 zł (cena za metr 6 466,67 zł/m²) w cenie jedno miejsce parkingowe. Jak zapłacicie normalną cene to nie będziecie zgrywać nowobogackich.
~Deweloperka 8-01-2020 10:09
To są budynki i mieszkania komunalne o wysokim standardzie, kafle, panele itd. Jeszcze parkingów rzadacie ? Zachowywujecie się tak jakbyscie te mieszkania kupili za miliony od dewelopera ! Rozszczeniowe tałatajstwo ! Ludziska kible maja na półpiętrach, a to parkingu rząda ! Zamiast parkingu, niech ludziom łazienki pobudują w innych dzielnicach.
~wałbrzyszanin 13-01-2020 7:55
do: ~Deweloperka (10:09)
ale ludziska które maja kible na półpiętrze nie płacą za swoje mieszkania 1200 zł miesięcznie.
użytkownik facebook 8-01-2020 17:42
Dlaczego wszyscy chcą jeździć samochodem.Pieszo i komunikacja bardzo zdrowa👣
~On 77 8-01-2020 18:17
Od początku powtarzam że to "boskie osiedle" . A dla czego boskie ? Bo bóg jeden wie kto na nim mieszka i takie komentarze to potwierdzają.
użytkownik facebook 8-01-2020 18:17
Stówa za parking im dużo Ojoj 🤭
użytkownik facebook 8-01-2020 18:39
Skoro stać kogoś na mieszkanie na Husarskiej to i stać na parking.
użytkownik facebook 8-01-2020 21:21
Marcin Smolarek nie bądź taki do przodu ha ha ha nooo może i stać ale problem maja rodziny przyjezdzajacy do rodzin na husarskiej bo nie maja gdzie parkować bo wszystko wykupione a i tak miejsc brakuje bezpłatnych , na piaskowej jakoś można było wybudować na 100 aut bezpłatny parking przy szkole podstawowej 15 na Nałkowskiej i problemów nie ma a jak już Husarska to wielkie aleeeee bogacze itp a tak naprawdę tu tez powinny być bezpłatne parkingi a nie robić problemy , a straż miejska przez takie coś sobie zrobiła kasę zapomogowo dla gminy aby więcej pieniążków wpadło do kasy z mandatów bo dziury trzeba latać
użytkownik facebook 8-01-2020 21:43
Adam Małachowski jakoś inni mieszkamy Podzamcza jak muszą zaparkować swoje auto np 2 ulice dalej od swojego domu to nie narzekają tyle co tutaj ludzie na Husarskiej
użytkownik facebook 8-01-2020 22:37
Marcin Smolarek stać stać tylko dymaj sobie sam 400 m na strzeżony parking jak masz na 6 do roboty.
użytkownik facebook 8-01-2020 22:39
Marcin Smolarek tylko ze masz tą ulice, na husarskiej są 2 na krzyż i nie ma gdzie postawić. Wiele aut stoi tylko zaparkowane dłuższy czas , nie ma rotacji wiec nie ma gdzie stawiać.
~Januszek 8-01-2020 19:45
Ja korzystajac z okazji chciałem sie podpiac pod temat i w związku z niewystarczajaca liczba miejsc parkingowych przy ul. Senatorskich proszę o wybudowanie parkingu!!!!
~inż. A. Partacz 8-01-2020 21:18
do: ~Januszek (19:45)
W sumie zamiszkałeś wcześniej na Podzamczu od tych z Husarskiej i parking się Tobie należy w pierwszej kolejności.
~Husar 8-01-2020 20:26
To ja chce żeby wybudowali każdemu jakuzzi w łazience. I koniecznie musi być barek z zaopatrzeniem.
~Kokosik 9-01-2020 0:21
Sprzedac auto kupic rower. Decathlon blisko a w zimie taniej.
~inż. A. Partacz 9-01-2020 11:40
do: ~Kokosik (0:21)
Ale rower jest drozszy niz samochod Zaniepokojonego.
użytkownik facebook 9-01-2020 16:42
Ja bym chętnie zapłaciła nawet i 200 za prywatne miejsce na Piaskowej.
~heniol9 9-01-2020 17:33
kupujac mieszkanie od dewlopera to za miejsce parkingowe placi sie 10 000 zlotych a w garazu podziemmnymm 20 000 zl.I nikt nie robi problemow.Problem jest wtedy gdy mieszkania sa za psiie pieniadze lub za darmo.Mozna kupic garaz lub sobie go wybudowac.Pan prezydent powinien zrobic z miejscami parkingowymi porzadek.np.wprowadziic oplate za miejsce parkingowe 1 zl dziennie.
~wałbrzyszanin 13-01-2020 7:52
do: ~heniol9 (17:33)
Henio filozofie,mieszkanie nie jest za psie bo samego czynszu płacę 1200 zł miesięcznie więc nie opowiadaj głupot.Co do miejsc parkingowych to chętnie bym za takie miejsce płacił żeby tylko było.
~A4 11-01-2020 10:23
Najlepiej na klatce schodowej lub w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzicy lokatorzy

W powiecie też kontrolują

Kibice chcą remontu

Pomoc dla Olka

30 drzew na 30–lecie