MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Galeria Victoria w ekologicznej odsłonie

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 21 maja 2019, 9:38
Aktualizacja: 9:41
Autor: red
Fot. użyczone
Jak ważne jest zwrócenie uwagi na ekologię, przekonujemy się coraz częściej. Alarmują naukowcy, ekolodzy, że zmiany klimatu odczujemy już za chwilę. Promowanie przez Galerię Victorię idei Stop Plastik to wyjątkowe wydarzenie, bo łamie stereotypy o funkcjach centrum handlowego i to kolejny dowód, że Wałbrzych jest w ekologicznej awangardzie.

Warsztaty dla najmłodszych i tych starszych, warsztaty z upcyklingu, zabawy, gry, edukacja, rozmowy, prezentacje – to wszystko miało miejsce 18 maja w Centrum Handlowym Galeria Victoria.
– Czy Galeria Victoria to dobre miejsce na event ekologiczny? Moim zdaniem doskonałe. Naprawdę wiele osób, przez długi czas – zwłaszcza w soboty – spędza czas w centrum handlowym, dlaczego nie wykorzystać tego czasu, skupić uwagę odwiedzających to miejsce i w atrakcyjnej formie poruszyć bardzo ważne tematy, a co nich na pewno należy ekologia? – mówi Aldona Ziółkowska-Bielewicz, organizatorka eventu i prezeska Hornet4, do którego należy projekt Ekopraktyczni.pl i dodaje – Przepracowaliśmy w sobotę wiele godzin z dziećmi i dorosłymi na warsztatach z upcyklingu, które udowadniają, że z teoretycznych odpadów można stworzyć nowe praktyczne rzeczy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się na przykład torby z T-shirt’ów, które wspólnie tworzyliśmy i ozdabialiśmy. To była doskonała zabawa, a torby były od razu używane w czasie zakupów. A to tylko jeden z licznych punktów programu ekologicznej soboty w Galerii.

Galeria Victoria wpisała się w akcję Stop-Plastik, którą zainicjował w Wałbrzychu Prezydent Miasta dr Roman Szełemej i w czasie eventu również przypomniał mieszkańcom jaki jest cel tej akcji – ograniczenie ilości zużywanego plastiku, ekologiczne praktyki na co dzień i dbanie o naszą planetę troszcząc się o najbliższe nam otoczenie. Jak wprowadzić w naszą codzienność te praktyki wyjaśniała w czasie kilku rozmów dr Małgorzata Beślerzewska, redaktorka naczelna Ekopraktyczni.pl. W galerii gościli ponadto stylistka mody Estera Grabarczyk( projekt słowiański jedwab) , której pierwsza kolekcja mody była wykonane z materiałów z recyklingu. A stylistka Urszula Nowicka zorganizowała pokaz mody z odzieży z odzysku. Przedstawiciele Fundacji Dzika Nadzieja opowiadali o ratowaniu dzikich zwierząt w Wałbrzychu a Fundacja Eko patrol Dolny Śląsk edukował o smogu.

Mieliśmy także okazję dowiedzieć się czym zastąpić plastik i jak go przetwarzać, a to na stoisku Kids Tech między innymi dzięki drukarkom 3D. Na warsztatach z mody upcyklingowej nabywaliśmy praktycznych umiejętności nadawania drugiego życia naszej odzieży. Było też stoisko z tradycyjnymi wyrobami spożywczymi od Bacówki. Nie zabrakło konkursów i gier, w których nagrodami były prezenty od najemców z Galerii Victoria.

Wałbrzych jako pierwszy w Polsce rozpoczął akcję Stop Plastik. Wałbrzyska Galeria Victoria, prawdopodobnie jako pierwsza w kraju, zorganizowała event promujący rozsądną konsumpcję. Jesteśmy ekologiczną awangardą w skali kraju.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
2
40%
Przeraża

Czytaj również

Sprzątali Chełmiec

Wyremontowali kaplicę

WORD–y wracają do formy

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~marcin 21-05-2019 10:28
Facet zajmujesz się ekologią a sam trujesz śmierdzącym plastykiem na piaskowej zaraz przy ławkach Usuń te g..o albo postaw sobie przed gabinetem lub przed swoim miejscem zamieszkania A nie przed ławkami
~Jarek 22-05-2019 13:00
do: ~marcin (10:28)
Na piaskowej mieszkają smierdziele i cieszę się, że wam te puste plastiki ustawił. Pozdrawiam mieszkaniec podzamcza.
~Jaaa 21-05-2019 22:49
Takiej głupoty świat nie widział!!! Z przytupem. Wystarczy pojechać 150 km na zachód, jest taki kraj (co prawda na nas kiedyś napadł...), mają tam taki magiczny patent jak kaucja za butelki. Również plastikowe. Mechanizm stary jak świat lub wynaleziony przez Ruskiego u Niemca na strychu... Jaśnie nam panujący Przewodniku. Kaucja, kaucja i tylko kaucja!!!! Czy mamy jakiś problem z walającymi się puszkami? Dlaczego nie? Odpowiedz sobie szanowny Panie Prezydencie sam. Lobby producentów plastikowych butelek i odbiorców odpadów nie jest zainteresowane kaucjami, a Pan stanął na przegranej (ale może bardziej opłacanej...) pozycji....
~elwis 22-05-2019 11:07
Pierdzieli o ekologii, bo urząd finansuje tę fundację. Poza tym jaka to ekologia??? Miasto nawet nie przystosowałao sie do nowego prawa odnośnie segregacji smieci. Dalej jakies pozostałe odpady opakowaniowe zamiast porządnej zgodnej z prawem segregacji - dlatego własnie mamy więcej śmieci zmieszanych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci im nie ubywa

Przychodnia "Krzysztof" przyjmuje zapisy

Przyjedzie Duda

Rozwaga nad wodą

Drzewa za frekwencję