MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Filmowcy do kamer! Czekają pieniądze i Biała Dama

Wiadomości: REGION, Walim
Niedziela, 21 czerwca 2009, 15:15
Aktualizacja: 20:17
Autor: Szela
Scena z filmu "Cena odwagi"
Fot. Szela
Całe 2000 zł zgarnie zdobywca pierwszego miejsca na Festiwalu Filmowym “Biała Dama” w zamku Grodno. Nic dziwnego, że organizator, Wiesław Zalas z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu apeluje: filmowcy do kamer!

Festiwal ,,Biała Dama”, mimo młodego wieku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Już w ubiegłym roku jury miało niemały kłopot z wyborem najlepszego filmu – tak dobry okazał się poziom nadesłanych prac. Ubiegłoroczny zwycięzca, ,,Nim powstanie mim” Anny Kasperkiewicz z Częstochowy, zyskał do tej pory niemałą sławę. Jak będzie w tym roku, okaże się w dniach od 7 do 9 sierpnia, a na razie – do 31 lipca – organizatorzy czekają na zgłoszenia. Warunki są proste: w wyznaczonym terminie należy dostarczyć zgłoszenie i film na DVD. Adres organizatora, to Centrum Kultury i Turystyki, 58-320 Walim, ul. Kościuszki 2. Najchętniej widziana tematyka, to komedia. - Każdy uczestnik może zaproponować do konkursu jeden film. Jeśli przyśle ich więcej, powinien wskazać ten, który weźmie udział w rywalizacji. Pozostałe będzie można zaprezentować na dodatkowych pokazach – mówi Wiesław Zalas, szef CKiT. Oprócz głównej nagrody, planowane są również wyróżnienia i inne profity, ufundowane przez sponsorów.

,,Biała Dama” to konkurs dla wszystkich, ale zawsze ma wyraźne wałbrzyskie akcenty. W tym roku będzie to dość szczególna okazja, bowiem jeden z uczestników zrealizował swój pierwszy, pełnometrażowy film fabularny. Mowa o Sebastianie Grempce, który swoją karierę filmową rozpoczął od statystowania u Bogusława Wołoszańskiego. Tak się w tę działalność wciągnął, że założył Stowarzyszenie Statystów Filmowych i Telewizyjnych. Posypały się filmowe propozycje, Sebastian Gremka grywał nawet epizodyczne role z tekstami. Zapragnął też sprawdzić się jako reżyser. Wspólnie z gronem kolegów i koleżanek rozpoczęli zdjęcia do filmu sensacyjnego pod roboczym tytułem ,,Cena odwagi”. Film trwa około godziny, jego premiera jest planowana podczas dodatkowych seansów na festiwalu ,,Biała Dama”.

Dodatkowa atrakcja tej imprezy, to miejsce prezentacji filmów – dziedziniec średniowiecznego zamczyska. Seanse będą się rozpoczynać późnym wieczorem, a festiwalowi towarzyszą zawsze inne produkcje artystyczne i towarzyskie – koncerty, wystawy i spotkania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miasto broni strażników

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Popierają Dudę

Dotacja dla kościoła

Przyjedzie Duda

Posprzątają park

Talenty odnalezione

Duda w Wałbrzychu