Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 4189
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Festiwal Barbórka 2015

Wtorek, 1 grudnia 2015, 12:53
Aktualizacja: 12:55
Autor: red
Wałbrzych: Festiwal Barbórka 2015
Fot. organizatorzy
Twój tata był górnikiem? A może dziadek, wujek albo sąsiad? Pamiętasz ich górnicze opowieści? Chcesz poczuć klimat górniczego Wałbrzycha? Zastanawiasz się kto to jest fuks albo gwarek, czym jest karlik, perlik czy sercówka? Zapraszamy Cię na wyjątkowy Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2015 w Wałbrzychu! Jedyny taki Festiwal w Polsce, który swoim programem połączy pokolenia i tradycję z nowoczesnością!

Wałbrzych od wieków był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, a w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. W tym też czasie Wałbrzych stał się miastem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90.tych XX wieku. Chociaż już od prawie dwudziestu lat nie wydobywa się w Wałbrzychu węgla, to dziedzictwo górnicze miasta żyje nadal w pamięci byłych pracowników kopalń i ich rodzin.

Górnicy co roku w grudniu obchodzą swoje tradycyjne święto w dniu świętej Barbary. Jest to najczęściej wydarzenie niedostępne dla szerszej publiczności, obchodzone w zamkniętym gronie. Stara Kopalnia, która jest nowoczesnym centrum nauki i sztuki, w swojej misji ma również prowadzenie działalności edukacyjnej i przekazywanie wiedzy o wałbrzyskich tradycjach przemysłowych kolejnym pokoleniom.

Barbórka w tym roku będzie miała zupełnie nowy charakter. Będzie świętem górników, Wałbrzycha i jego mieszkańców, a także Starej Kopalni, która obchodzić będzie swoje pierwsze urodziny. Festiwal Tradycji Górniczych będzie pierwszym na tak szeroką skalę zorganizowanym wydarzeniem, celebrującym górnicze tradycje miasta i regionu, wyjątkowym świętem rodzinnym. Będzie wydarzeniem największym na Dolnym Śląsku i jednym z ciekawszych na mapie Polski. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie dziedzictwa, które przez wieki kształtowało Wałbrzych jego mieszkańców. Stara Kopalnia udostępni swoją unikatową przestrzeń, w której odbędą się tradycyjne w górnictwie Karczma Piwna i Babski Comber. Dla najmłodszych przygotowana zostanie Dziecięcej Barbórka. W przemysłowych wnętrzach byłej Kopalni Julia, będzie można podziwiać wystawę fotografii industrialnej, instalacje świetlne i dźwiękowe, kopalniane maszyny w formie nowoczesnych prezentacji audiowizualnych. Każdy będzie miał okazję wziąć udział w grach i zabawach bazujących na górniczych i przemysłowych tradycjach, spróbować swoich sił w rysowaniu węglem i lepieniu w glinie, ale też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z górnikami, których nie zabraknie podczas tych wyjątkowych dni. Festiwal rozpocznie się od wyjątkowych lekcji edukacji regionalnej, podczas których młodzież z wałbrzyskich szkół spotka wałbrzyskich górników i wysłucha ich opowieści o górniczej przeszłości miasta. W dniu świętej Barbary odbędą się tradycyjne uroczystości miejskie oraz uroczysta Parada Górnicza, której towarzyszyć będzie górnicza orkiestra i górnicze delegacje z miast partnerskich Wałbrzycha z Czech i Niemiec. Następnie na terenie Starej Kopalni odbędzie się otwarcie Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2015 w Wałbrzychu. Zgromadzonych gości zaprosimy do udziału w przygotowanych wydarzeniach, do odwiedzenia Jarmarku Barbórkowego z grzanym winem i regionalnymi produktami, obejrzenia filmów dokumentalnych i fabularnych w specjalnie na tę okazję otwartym Kinie Górnik, wysłuchania wyjątkowego koncertu łączącego brzmienie sekcji dętej z nowoczesną elektroniką i podziwiania spektaklu ognia. W Festiwalowym programie znajdą się też spotkania z ciekawymi ludźmi, opowiadającymi o górniczym i przemysłowym dziedzictwie i historii oraz wydarzenia o charakterze sportowym.

Festiwal Tradycji Górniczych ma w swoim założeniu stać się nowym produktem turystycznym Wałbrzycha i atrakcją, która pozwoli w wyjątkowy sposób spędzić pierwsze dni grudnia, niezależnie od towarzyszącej im aury.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group