MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT) na pograniczu polsko–czeskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 października 2011, 13:50
Aktualizacja: 13:51
Autor: Sven
Fot. Sven
W historycznie ważnym momencie dla naszego regionu uczestniczyli samorządowcy Dolnego Śląska, w tym Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. 5 października w Jeleniej Górze został podpisany przez przedstawicieli polskiej i czeskiej strony list intencyjny, w którym samorządowcy obu krajów wyrazili wolę powołania EUWT. Wydarzenie ważne, bowiem obecnie na terytorium Unii Europejskiej zarejestrowanych jest tylko 21 EUWT, ale żadne z nich nie zostało utworzone z udziałem podmiotu pochodzącego z Polski.

Powstanie ponadnarodowej instytucji, jaką będzie EUWT, ma wpłynąć na pogłębienie oraz rozwinięcie dotychczasowej współpracy transgranicznej oraz zintensyfikowanie najważniejszych dla dolnośląsko-czeskiej współpracy transgraniczenej obszarów współpracy tj. turystyka, transport, kultura itp. Ponadto EUWT może stać się dodatkowym instrumentem służącym lobbowaniu na rzecz rozwijania transgranicznych połączeń kolejowych i drogowych oraz nową płaszczyzną do dialogu oraz wypracowywania rozwiązań przynoszących korzyści po obu stronach granicy. EUWT umożliwi aplikowanie o środki europejskie w zbliżającej się perspektywie finansowej 2014-2020.

- Idea utworzenia EUWT oraz działania Zarządu Województwa utwierdzają mnie w przekonaniu, my - jako Powiat Wałbrzyski - idziemy w dobrym i nowoczesnym kierunku: podpisaliśmy przecież już na początku roku umowy partnerskie o współpracy z gminami czeskimi. Efektem naszych polsko-czeskich działań jest koncepcja stworzenia kolei transgraniczej. EUWT daje możliwości aplikowania o środki z Unii Europejskiej i stwarza szansę na szybki i dynamiczny rozwój naszego regionu, a w tym przecież i Powiatu Wałbrzyskiego – komentuje Starosta Wałbrzyski Robert Ławski.

Podpisany 5 października list intencyjny jest dokumentem wyjątkowym również ze względu na to, że po raz pierwszy Województwo Dolnośląskie podpisało deklarację międzynarodową z tak dużą liczbą partnerów. Nasz region reprezentował Rafał Jurkowlaniec Marszałek Województwa Dolnośląskiego a stronę czeską czterej Hetmani: Kraju Kralowohradeckiego, Kraju Pardubickiego, Kraju Ołomunieckiego oraz Kraju Libereckeigo. Sygnatariuszami byli też przedstawiciele polskich i czeskich euroregionów Nysa oraz Glacensis. Skład podmiotowy wspólnoty może zostać poszerzony zgodnie z wolą współpracujących partnerów. Wiadomo, że udziałem w EUWT zainteresowana jest również Saksonia.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości było poprowadzone przez Jerzego Łużniaka seminarium na temat Europejskiej Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013, które zgromadziło ponad 200 osób, w tym przedstawicieli samorządów, instytucji społecznych i kulturalnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niepewny los basenu

PiS zyskuje [aktualizacja 14.06]

Zrezygnujcie z plastiku!

Koalicja zmobilizowana

Nobel dla Tokarczuk!

Znamy nazwiska posłów z naszego regionu!

Wałbrzych za KO

Żywot Mariana