MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 3 czerwca
im. Leszka, Tamary

ESK Wrocław 2016 ma swoje monety

Wiadomości: Wrocław
Czwartek, 21 kwietnia 2016, 13:37
Aktualizacja: Czwartek, 12 maja 2016, 11:13
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Fot. użyczone
Napis „Wrocław – Europejska Stolica Kultury” oraz motywy graficzne związane z Wrocławiem znajdą się na złotej monecie o nominale 100 złotych oraz srebrnej o nominale 10 złotych, które już w kwietniu wprowadzi do obiegu Narodowy Bank Polski.

To uhonorowanie Wrocławia, jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016, miasta wielokulturowego, otwartego, z niezwykłą historią, architekturą i pełnego niezwykłych wydarzeń artystycznych. Kolekcjonerskie monety zawierać będą motywy graficzne związane z Wrocławiem oraz źródłami kultury europejskiej. Na monecie złotej zaprezentowany został architektoniczny motyw Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Na rewersie, w motyw wkomponowano wizerunek antycznej maski teatralnej – symbolu korzeni europejskiej kultury. Moneta srebrna – o wyjątkowym kwadratowym kształcie – na awersie również wykorzystuje motyw Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, któremu towarzyszy postać artysty – performera i tancerza. Postać uwieczniona na monecie, tanecznym gestem zaprasza do uczestnictwa w święcie kultury.

Monety zostaną wprowadzone do obiegu w ograniczonych, kolekcjonerskich nakładach: złota, o nominale 100 zł, w ilości do 2000 sztuk, natomiast srebrna o nominale 10 zł, wyróżniająca kwadratowym kształtem, wyprodukowana zostanie w maksymalnie 20 000 egzemplarzy.

Czytaj również

Raport prezydenta

Wyjątkowe obchody

Koniec sezonu WST

Wypadek na Żeromskiego

Oświadczenie burmistrza

Minister w Wałbrzychu

Robią testy przesiewowe

List otwarty burmistrza