Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5290
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Egzotyczne zwierzę w domu

Niedziela, 26 lipca 2009, 8:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 lipca 2009, 8:48
Autor: WK
Wałbrzych: Egzotyczne zwierzę w domu
Agama brodata
Fot. WK
Przywożone w wakacji, kupione na bazarze czy w osiedlowym sklepie zoologicznym. Pytony, papugi, warany czy żółwie – mogą imponować znajomym, ale mogą też stanowić zagrożenie.

Prawo w Polsce nakłada na obywateli obowiązek rejestrowania określonych gatunków roślin i zwierząt. Dokładną listę gatunków zawiera Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Jest ona dostępna na stronie internetowej www.cites.org. Aby zarejestrować zwierzę potrzebne są do tego odpowiednie dokumenty.

W przypadku zwierząt przywożonych z zagranicy oraz nabytych w kraju, niezbędne jest zaświadczenie wydane przez lekarza weterynarii, świadczące o tym, że zwierzę pochodzi z hodowli oraz że jest zdrowe. Dowodem na „legalność” zwierzęcia nie może być paragon czy faktura zakupu. Właściciel zwierzęcia posiadający takie dokumenty może dokonać rejestracji zwierzęcia. Musi to zrobić w Starostwie Powiatowym w terminie 14 dni od daty nabycia zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski.

Od czasu obowiązywania ustawy, czyli od 2003 roku, najczęściej rejestrowane są ptaki (rozella królewska i białolica, aleksandretta obrożna) i gady (legwan zielony, boa, pytony królewskie i tygrysie, żółwie stepowe i czerwonolice – w przypadku tego ostatniego bezwzględnie zakazany jest nawet import na teren UE). Najbardziej rzadkimi gatunkami rejestrowanymi w wałbrzyskim Starostwie są tukany, papugi żako, warany stepowe oraz kameleony jemeńskie. Nie odnotowano próby rejestrowania żadnych egzotycznych ssaków.

– Egzotyczne zwierzęta, a w szczególności gady, oprócz tego, że potrafią po prostu ugryźć, przenoszą także choroby – wyjaśnia Tomasz Grabiński, lekarz weterynarii i główny specjalista zajmujący się gadami we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym.

Faktem jest, że aby na nie zachorować należy mieć obniżoną odporność, niemniej istnieje ryzyko zakażenia np. salmonellozą. Gady mogą przenosić także chorobotwórcze obleńce lub owsiki. Ptaki z kolei mogą być nosicielami salmonellozy lub chlamydiozy.

- Każde zwierzę sprzedawane w naszym sklepie posiada stosowne zaświadczenie – mówi Michał Mirek, właściciel sklepu „Świat Zoo” w Centrum Handlowym Auchan. - Kupując zwierzę w dobrym sklepie zoologicznym, mamy pewność co do jego pochodzenia oraz stanu zdrowia. Zwierzęta są zadbane a kupujący mogą dostać pełną informacje na temat warunków w jakich powinno się je hodować – dodaje.

Nieuczciwi handlarze i nieodpowiedzialni kupujący - to wystarczy, aby spowodować sytuację zagrożenia własnego zdrowia oraz cierpienie zwierzęcia. Planując zakup zwierzęcia, miejmy na uwadze dobro swoje, domowników oraz samego stworzenia, któremu zamieszkanie w bloku sprawia ogromne cierpienie.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group