MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Dzisiaj Dzień Górnika

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 4 grudnia 2014, 7:24
Aktualizacja: 12:03
Autor: opr.Polka
Fot. archiwum
Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone w Polsce 4 grudnia w dniu św. Barbary patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy. Święto niegdyś obchodzone w całej Polsce dziś głównie celebrowane jest na Śląsku oraz w regionach występowania kopalni.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną mszą w kościele przy figurze św. Barbary gdzie odmawiane są modlitwy za górników. Następnie przez miasto w strojach galowych maszeruje orkiestra górnicza grając m.in. hymn górniczy. Po za uroczystościami w kościele tego dnia organizowane są akademie , zabawy i bale w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem. Spotkania odbywają się według pewnego, stałego rytuału. Uczestnicy dzielą się na starszych i młodszych, którzy w pierwszej kolejności odśpiewują hymn górniczy. Podczas biesiady śpiewane są pieśni i piosenki górnicze oraz opowiada się dowcipy. Wszystkich zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi, wręczane są również prezenty nawiązujące w jakiś sposób do śmiesznych wydarzeń mających miejsce od ostatniej biesiady.

Podczas biesiady przyjmowani są nowi adepci, zwyczajem wywodzącym się z średniowiecza. Najpierw odbywa się ślubowanie, następnie adepci wykonują symboliczny skok przez skórę, którą trzyma dwóch seniorów. Ostatnim krokiem przyjęcia adepta do stanu górniczego są uderzenia szpadą po ramieniu oraz przypasowanie skóry przez Lisa major. Obowiązkiem jakiego muszą się trzymać wszyscy uczestniczy biesiady jest mundur górniczy. Wszelkie nieprawidłowości karane są zakuciem w dyby lub wypiciem piwa z solą.

W tradycji związanej z Dniem Górnika przetrwało wiele przesądów. Niektóre z nich do dziś są używane np. do przewidywania pogody na Święta Bożego Narodzenia, „Jak Barbórki po wodzie, święta będą po lodzie” . Również kobiety na Śląsku w dniu św. Barbary unikają szycia aby nie ukłuć się w palec co mogłoby wróżyć bolesną śmierć.

***

O godz. 15:30 w „Starej Kopalni” odbędzie się wałbrzyska Biesiada Górnicza będąca hołdem dla kilku pokoleń wałbrzyskich górników. Biesiada Górnicza stanowi zwieńczenie miejskich obchodów Dnia Górnika, współorganizowanych przez Gminę Wałbrzych, które rozpoczną się o godz. 12:00 uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Aniołów Stróżów. Po Mszy - o godz. 13:30 - nastąpi kontynuacja uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy Alei Wyzwolenia

Fotorelacja z wałbrzyskiej Biesiady Górniczej 2013: TUTAJ
Fotorelacja z obchodów Dnia Górnika 2012: TUTAJ

Czytaj również

Mierzą prędkość

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Przyjedzie Duda

O tych zmianach należy pamiętać

Wsparcie od Wojewody dla Powiatu

Powiatowa sesja

Duda w Wałbrzychu

Popierają Dudę