MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dziś Boże Ciało

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 20 czerwca 2019, 6:40
Autor: red
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – inaczej Boże Ciało – to święto katolickie obchodzone ku czci Najświętszego Sakramentu.

Bezpośrednia przyczyna ustanowienia danego święta związana była z widzeniami błogosławionej Julianny z Cornillon, która miewała objawienia jaśniejącej tarczy z ciemną plamą, co interpretowano jako znak braku w kalendarzu liturgicznym specjalnego dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Święto ustanowił biskup Robert z Thourotte w 1246 roku dla diecezji Liege.

W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało było świętowane w 1320 roku w diecezji krakowskiej na polecenie biskupa Nankera. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po święcie Trójcy Świętej – wypada zatem pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. W kościołach odprawiane są w tym dniu msze święte oraz uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Kapłani zazwyczaj mają na sobie złote szaty liturgiczne.

Wierni przygotowują cztery ołtarze, przy których księża zatrzymują się na odczytanie fragmentu Ewangelii i krótką modlitwę. W procesji niesione są także figury Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Do tradycji zaliczamy również sypanie przez dzieci kwiatów oraz uroczyste śpiewy.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Anioły seniorów

Kreatywni seniorzy

Ochotnicy z promesami

Mieszkańcy się skarżą

Zrezygnujcie z plastiku!

Obchodzili rocznicę

Inauguracja za nami

Będą się integrować