MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 3 czerwca
im. Leszka, Tamary

Dziś Boże Ciało

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 4 czerwca 2015, 6:30
Aktualizacja: 15:23
Autor: Ina
Fot. red.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – inaczej Boże Ciało – to święto katolickie obchodzone ku czci Najświętszego Sakramentu.

Bezpośrednia przyczyna ustanowienia danego święta związana była z widzeniami błogosławionej Julianny z Cornillon, która miewała objawienia jaśniejącej tarczy z ciemną plamą, co interpretowano jako znak braku w kalendarzu liturgicznym specjalnego dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Święto ustanowił biskup Robert z Thourotte w 1246 roku dla diecezji Liege.

W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało było świętowane w 1320 roku w diecezji krakowskiej na polecenie biskupa Nankera. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po święcie Trójcy Świętej – wypada zatem pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. W kościołach odprawiane są w tym dniu msze święte oraz uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Kapłani zazwyczaj mają na sobie złote szaty liturgiczne.

Wierni przygotowują cztery ołtarze, przy których księża zatrzymują się na odczytanie fragmentu Ewangelii i krótką modlitwę. W procesji niesione są także figury Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Do tradycji zaliczamy również sypanie przez dzieci kwiatów oraz uroczyste śpiewy.

Czytaj również

Koniec sezonu WST

Księgowość w kwarantannie

Praca dla programistów w Wałbrzychu

Minister w Wałbrzychu

Apollo wraca

Robią testy przesiewowe

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Opieka nad niepełnosprawnymi