MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Dzień przedsiębiorczości” w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 2 kwietnia 2011, 17:53
Aktualizacja: Środa, 27 kwietnia 2011, 10:59
Autor: Sven
Fot. użyczone
"Dzień przedsiębiorczości" to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Celem programu jest umożliwienie młodzieży odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

W Wałbrzychu uczniowie szkół średnich, między innymi, mogli skorzystać z zaproszenia Komendy Miejskiej Policji, Starostwa Powiatowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Starostwo Powiatowe do ogólnopolskiego programu ,,Dzień Przedsiębiorczości” przystąpiło już w 2009 roku. W tegorocznej, trzeciej już edycji, młodzi adepci samorządu poznawali zadnia poszczególnych wydziałów: Zarządzania Kryzysowego, Administracji Architektoniczno-Budowlanej, Edukacji, Sportu i Kultury oraz kompetencje Rzecznika Praw Konsumenta. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak zajęcia na sali obrad, gdzie młodzież zarówno uzyskała informacje nt. powiatu, jak i zapoznała się z kompetencjami Rady, ale również – co wzbudziło ogromne zainteresowanie – wcieliła w role radnych. Podczas specjalnie zorganizowanej przez Biuro Rady ,,sesji”, uczniowie dyskutowali, podejmowali uchwały i korzystali z Medialnego systemu do obsługi posiedzeń komisji i posiedzeń rady. - Zadawali bardzo dużo merytorycznych pytań, zarówno dotyczących prac w poszczególnych komisjach, jak i kompetencji radnych – mówi kierownik Biura Rady Violetta Muszyńska i dodaje, że ważne jest, aby młodzież uczyła się samorządności, bo w przyszłości przełoży się to na chęć ich uczestnictwa w wyborach. Do aktywnego udziału w wyborach zachęcał również Starosta Wałbrzyski Robert Ławski, który na zakończenie spotkał się z uczniami na podsumowaniu ich zajęć w starostwie. Młodzież zadawała staroście wiele pytań związanych z funkcjonowaniem powiatu i funkcją rady. – Mam nadzieję, że w przyszłości to wy wystartujecie w wyborach, bo zapewne macie wiele pomysłów związanych z funkcjonowaniem samorządu – mówił Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. Po długiej i żywej dyskusji młodzi adepci samorządu otrzymali z rąk Starosty materiały promocyjne powiatu. Na zakończenie Robert Ławski zaprosił jeszcze młodzież do Kancelarii Starosty i zapewnił, że drzwi Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zawsze są dla nich otwarte. - Pamiętajcie, że samorząd jest dla mieszkańców – podsumował spotkanie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu już po raz piąty włączył się w akcję Dzień Przedsiębiorczości. W tym roku O/ZUS w Wałbrzychu odwiedziło 15 uczniów z Zespołu Szkół nr 8 w Wałbrzychu.

Gości Zakładu przywitała Helena Dańczak, zastępca dyrektora ds. dochodów. Najpierw uczniowie zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania instytucji. Następnie udali się wraz z konsultantami do siedmiu różnych jednostek organizacyjnych by zobaczyć, czym na co dzień zajmują się urzędnicy pracujący w Wydziale Organizacji, Wydziale Obsługi Klientów, Wydziale Obsługi Informatycznej, Wydziale Obsługi Prawnej, Wydziale Rozliczeń Kont Płatników oraz w Wydziale Zasiłków. Uczniowie mogli między innymi dowiedzieć się w jaki sposób zainstalować oraz skonfigurować program Płatnik, mieli także okazję wypełnić wnioski o wypłatę zasiłku.

Tradycyjnie już wałbrzyska młodzież mogła spotkać się z policjantami. W Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu zapoznali się z niektórymi aspektami tej trudnej, ale potrzebnej służby. Wizytowali Wydziały Prewencji, Ruchu Drogowego i poznali niektóre techniki kryminalistyczne. Ważnym elementem spotkania było poznanie procedury rekrutacyjnej. Być może niektórzy uczniowie Zespołu Szkół nr 7 zechcą w niedalekiej przyszłości zostać policjantami?

Organizatorem Ogólnopolskiego „Dnia Przedsiębiorczości” jest Kancelaria Prezydenta RP, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Polska Konferencja Pracodawców Prywatnych. Koordynatorem „Dnia Przedsiębiorczości” w Wałbrzychu był Senator RP, Roman Ludwiczuk.

Czytaj również

Zostań krawcem

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~wyborca 2-04-2011 22:31
Ależ ten nasz senator jest zainteresowany przyszłością edukacyjną wałbrzyskich uczniów.
~XX 3-04-2011 9:40
Dlaczego nie pokazano najlepszego przykładu przedsiębiorczości wałbrzyszan - biedaszybów?
~ 3-04-2011 10:49
Po co to jest w ogóle organizowane skoro z energetyka idzie 15 osób, a reszta w szkole nic nie wie, że takie coś ma miejsce, a wiem o czym mówię bo chodziłem do tej szkoły i przez całą moją edukację ani razu ja i moi koledzy nie byliśmy na takich spotkaniach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Włamał się do mieszkania i ukradł sprzęt elektroniczny

Wałbrzych pełen alimenciarzy

"Autochodzik" dla najmłodszych

Miasto chce poczynić kolejny krok ku budowie basenu odkrytego

Po co nam Unia?