MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień Koksownika

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 22 maja 2015, 16:10
Aktualizacja: Sobota, 23 maja 2015, 7:04
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Pałacyku należącym do Hotelu Maria w Wałbrzychu odbyły się uroczyste obchody Dnia Koksownika. Podczas uroczystości uhonorowani i odznaczeni zostali zasłużeni, długoletni pracownicy Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A. .

W uroczystych obchodach Dnia Koksownika udział wzięły między innymi wałbrzyskie Posłanki na Sejm RP - Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura, Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Edward Szlęk, Prezes wchodzących w skład grupy JSW Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria Andrzej Warzecha, przedstawiciele firm i instytucji wchodzących w skład i współpracujących z JSW, oraz oczywiście zasłużeni pracownicy WZK Victoria S.A.

-Koksownia wałbrzyska to zakłady specyficzne. To ostatnie zakłady związane z węglem, które zostały w Wałbrzychu. Dlatego mamy do nich wielki sentyment i słabość. Jesteśmy z nich bardzo dumni dlatego że to dobra firma, ma sprawdzoną załogę i marzeniem wielu wałbrzyszan jest pracować w tej firmie, a to o czymś świadczy - powiedziała Katarzyna Izabela Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP

O historii Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych S. A., jej przeszłości, teraźniejszości, dokonaniach i planach na przyszłość mówił Prezes Zarządu Andrzej Warzecha. Z kolei Edward Szlęk - Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej w skład której wchodzą wałbrzyskie zakłady mówił o sytuacji na rynku węgla i energii, o kondycji całej grupy i o projektach, które będą w przyszłości realizowane.

-Wiele dobrego słyszałem i czytałem na temat tego miejsca, tego zakładu przemysłowego. Właściwie poza Starą Kopalnią, która została niedawno zmodernizowana i przekształcona z miejsca, w którym wydobywało się węgiel na nową formę instytucji kulturalnej, to właśnie koksownia została jedynym elementem Wałbrzycha, który ma jeszcze coś wspólnego z węglem - powiedział Tomasz Smolarz - Wojewoda Dolnośląski

Podczas uroczystości zasłużeni pracownicy WZK Victoria S.A. zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi, nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Medale za długoletnią służbę nadawane są za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Docenieni i odznaczeni dyplomami zostali również pracownicy WZK Victoria S. A., posiadający przynajmniej dwudziestoletni staż pracy w tym przedsiębiorstwie.

Medalem złotym za długoletnią służbę odznaczeni zostali: Rajmund Balcerek, Bogusława Agata Dziadosz, Leokadia Gromadzka, Iwona Malchrowicz, Kazimierz Marciniak, Stanisław Stępak, Zbigniew Suchecki i Marek Rozynek. Medal srebrny otrzymał Roman Wierzbanowski a medale brązowe otrzymali: Aneta Bielak, Joanna Agnieszka Frondziak-Kowalska i Mariusz Zbigniew Zarzycki.

"Zakłady Koksownicze są naturalnym przedłużeniem historii węglowej i przemysłowej naszego miasta i Aglomeracji Wałbrzyskiej. Pełnią w Wałbrzychu znacznie większą rolę niż tylko miejsca pracy" - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha

Część artystyczną uroczystości wypełniły występy, w których udział wzięło między innymi kilka grup Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych".

Czytaj również

Majówka w Jedlinie–Zdroju

Utrudnienia w ruchu w dniu 3 maja

Po co nam Unia?

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~nietykalny 22-05-2015 8:10
Kolejna imprezka taka w ktorej demagogia i populizm oraz reklama partii PO byla w glownym MENU.
~Kaktus 22-05-2015 8:42
Od zawsze koksownikiem nazywało się kosz lub piec opalany koksem. Koksiarze zawsze obchodzili dzień hutnika i było dobrze.
~v 22-05-2015 9:09
Mój śp. ojciec całe życie przepracował na ZK Wałbrzych pole Bolesław Chrobry, dlatego szanuję koksiarzy i życzę im wszystkie najlepszego, jednak jak patrzę na ten targ próżności, politykę to jakiś horror, myślę, że co niektórzy koksiarze to w grobach się przewracają. W Zdzieszowicach to zaprasza się załogę, emerytów hala kilka tysięcy, atrakcje, kasa na bogato a u nas polityków eh to już nie to.
~ 22-05-2015 9:43
CAŁY CZAS TE SAME TWARZE
~ 22-05-2015 10:06
Zdecydowanie nie tylko te same twarze, było sporo "nowalijek" :)
~PIOKOLO 22-05-2015 14:36
SZEGOLNIE MARIUSZ SIE SASUZYL SIMIECH NA SALI
~żul 22-05-2015 15:01
Gościem honorowym powinien być Lance Armstrong, wybitny amerykański koksiarz....
~romi 22-05-2015 16:38
koksownik to cos z okresu zimowego i stanu wojennego,jak sobie zakład zasłuzył i takich ma do odznaczeń,smiechu warte
~romi 22-05-2015 19:40
dlaczego nie było odznaczenia dla byłego Prezesa M.Barczyka za uratowanie koksowni od likwidacji
~Tadzio 23-05-2015 9:21
Od lat pracuję na Koksowni i uważam się za Koksiarza. Nigdy nic nie wąchałem i nic nie zażywałem, więc nie mam nic wspólnego z koksownikiem . chyba że zimą zapalę koksownika.
~beahoff 23-05-2015 20:54
szkoda mowic , ojciec pracowal na koksowni dlugie lata pole Boleslaw Chrobry a nas jako jego spatkobiercow nabito w butelke w zwiazku z wykupem akcjii pracowniczych takie to koksowniki nie koksiarze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzyski ZUS dla niepełnosprawnych, czyli „Żyj aktywnie

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Krasnal już wystarczająco długo przebywa w schronisku

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Czekają nas utrudnienia w ruchu