MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień Kobiet w Café Galeria Ogród Sztuki

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Wtorek, 5 marca 2013, 6:17
Aktualizacja: 7:44
Autor: PAW
Fot. użyczone
28 lutego 2013r w Café Ogród Sztuki odbyło się spotkanie z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego, Klubu Ruch Palikota – Wałbrzych oraz zaproszone panie z Wałbrzyskiego Koła Partii Kobiet.

Grażyna Lelito-Dąbrowa - Przewodnicząca Ruchu Palikota oraz Koordynatorka Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego - Małgorzata Mazurek przywitały przybyłe panie i przedstawiły gościa honorowego poetkę Danutę Góralską – Nowak, która przeczytała przepiękne wiersze oraz kawałek prozy z książki, którą pisze o wałbrzyskich kobietach.

Dzień Kobiet jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie, dlatego też nie mogło zabraknąć dyskusji na temat obecnej sytuacji kobiet we wszystkich obszarach życia. Przybyłe na spotkanie panie zgodnie stwierdziły, że wciąż występuje dyskryminacja kobiet przede wszystkim w obszarze polityki i w sferze zawodowej.
- Niejednokrotnie słyszy się, że obszar polityki nie jest odpowiedni dla kobiet. Stereotypy społeczne kształtują tożsamość zarówno indywidualną, jak i społeczną, dlatego też należy je zmieniać - stwierdziła Elżbieta Polewska, Przewodnicząca Wałbrzyskiego Koła Partii Kobiet.

- Należy weryfikować własne poglądy i przyzwyczajenia. Kobieta powinna być pewna swojej natury i kobiecości oraz artykułować osobiste pragnienia i potrzeby. Nie można absolutnie traktować kobiety i mężczyzny w odmienny sposób, mając wobec nich inne oczekiwania -powiedziała Grażyna Lelito- Dąbrowa.

Niestety, istniejące nadal podziały wynoszą jedną płeć nad drugą. Wszystkie panie stwierdziły, że mimo trudności, jakie należy pokonać trzeba podejmować stosowne działania na rzecz tworzenia nowych praktyk w życiu, bowiem funkcjonujące stereotypy społeczne wpływają na konstrukcje prawa publicznego oraz na politykę społeczną państwa.
- Kobiety dzisiaj są silne i niezależne, posiadają świadomość w zakresie ich praw, dostrzegają przejawy dyskryminacji, ale są również takie, które nie znają swoich praw, i tym właśnie kobietom należy się pomoc - stwierdziła Jola Werner.

Na spotkaniu zostały również podjęte rozmowy na temat wspólnych działań przy podejmowaniu różnych inicjatyw w środowiskach lokalnych.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To będzie interesujące spotkanie

Zmiana trasy linii 18 wiąże się z budową obwodnicy

Zespół EVO odnosi kolejny sukces

Tristone rozpoczęło budowę czwartej już hali produkcyjnej na terenie WSSE

Sprawa burmistrza Jacka C. ma charakter rozwojowy

Kierowcy narzekają i nie przebierają w słowach

Jednoosobowa cela dla 22–latka, który zamordował 10–latkę z Mrowin

30. rocznica wolnych wyborów będzie obchodzona również w Wałbrzychu