MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień Flagi RP w Muzeum w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 3 maja 2011, 12:27
Aktualizacja: 12:29
Autor: Sven
Fot. Sławomir Pawlik
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku. W Muzeum w Wałbrzychu, jak co roku , odbył się z tej okazji okolicznościowy festyn.

- Festyn ma na celu przybliżenie najmłodszym Polakom wiedzy o naszej fladze. Już od kilku lat, zawsze 2 maja czyli w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, staramy się w formie zabawy i konkursów przekazywać informacje o historii flagi, jej rodzajach, a także o tym, jak należycie i z szacunkiem obchodzić z naszym symbolem narodowym i państwowym – objaśniał; Jacek Drejer kierownik Działu Naukowo – Oświatowego.

Pod okiem Wiesławy Kamińskiej grupa dzieci rysowała z kolei herby Wałbrzycha, zaznajamiając się przy okazji z jego historią: - Przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, w czasie których powstało sporo bardzo ciekawych prac przedstawiających herby Wałbrzycha z różnych okresów historii miasta. Ponadto zorganizowaliśmy konkurs na strój w barwach narodowych, cieszący się zawsze sporym powodzeniem. Dzieci maja coraz ciekawsze pomysły. W tym roku mamy ponad dwudziestkę uczestników z podstawówek i gimnazjów.

Przypomnijmy, że barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, kiedy podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji warszawskie damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a panowie paradowali z biało – czerwonymi szarfami. Nawiązano w ten sposób do symbolu Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonym tle.

Zwyczaj się przyjął, ale uregulowania prawne nastąpiły dopiero w czasie Powstania Listopadowego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego ustanowił biel i czerwień polskimi barwami narodowymi. Ówczesna ustawa była prosta i zawierała dwa artykuły. EW pierwszym ustanawiano barwy, a w drugim nakazywano Wojsku Polskiemu noszenie barw narodowych na mundurach. Współczesna ustawa, pochodząca z 1980 roku z późniejszymi poprawkami jest bardziej szczegółowa. Podane są w niej dokładne proporcje flagi, sprecyzowano odcienie bieli i czerwieni, ustalone zostały zasady wieszania flagi na masztach czy samochodach.

A już 14 maja „Noc Muzeów”. W Wałbrzychu tym razem pod nazwą „Pan Samochodzik i Tajemnice Pałacu Albertich”. Już dzisiaj zapraszamy w imieniu organizatorów.

Czytaj również

Wystawa fotografii Brave Kids dostępna w WOK–u

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

Włamał się do mieszkania i ukradł sprzęt elektroniczny

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~POLAK 27-04-2015 22:18
Dzięki za materiał o Dniu Flagi-to moje ulubione święto.Eksponowanie naszej BIAŁO- CZERWONEJ to zaszczyt i obowiązek każdego POLAKA. Nasza flaga jest bezpartyjna i ponad wszystkimi podziałami w naszym społeczeństwie.Powinna łączyć nas we wspólnym działaniu w czasie pokoju i w walce. Ale o flagę musimy zadbać -to nasz symbol.Jego wygląd świadczy o nas. Cieszmy się ,że mamy prawo eksponować flagę kiedy chcemy, nawet codziennie, ale niech będzie to porządna flaga – czysta, wyprasowana i nie oplątana. Ja mam tzw. DOBRĄ FLAGĘ, która nie oplątuje się i zawsze wygląda SUPER .Kawałek biało-czerwonej szmatki oplątanej na krzywym kiju od szczotki- to nie jest nasz symbol – to karykatura symbolu. Jak powinna wyglądać i pracować ” DOBRA FLAGA “można zobaczyć na filmach na YouTube i Pogotowiu Flagowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Spektakl "Kruk krukowi" na Festiwalu w Rzeszowie

To będzie prawdziwy pokaz iluzji

Miasto chce poczynić kolejny krok ku budowie basenu odkrytego

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu