Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5313
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dyskutowali o kierunkach rozwoju rynków pracy i polityce społecznej w powiecie wałbrzyskim

Czwartek, 2 lutego 2012, 12:36
Aktualizacja: 12:51
Autor: Sven
Wałbrzych: Dyskutowali o kierunkach rozwoju rynków pracy i polityce społecznej w powiecie wałbrzyskim
Fot. Sven
Był to trzeci już panel dyskusyjny z cyklu "Rozwój powiatu wałbrzyskiego w nowej perspektywie finansowania UE", który wiąże się z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014–2020.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej dyskutowano o dostępnych instrumentach rynku pracy oraz efektywności działań na rzecz zatrudnienia i polityki społecznej, a także na temat kierunków zmian w tym zakresie. Wnioski, które się nasuwają po wysłuchaniu dyskusji nie napawają optymizmem.

- Zarówno w skali ogólnopolskiej jak i regionu wałbrzyskiego będziemy musieli się zmierzyć z niekorzystnymi tendencjami demograficznymi i zmniejszającą się liczbą osób podejmujących pracę, a także problemami związanymi z emigracją i migracją, zwłaszcza tą nielegalną – mówiła poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, przewodnicząca stałej podkomisji do spraw rynku pracy w Sejmie RP.

W ostatnich miesiącach 2011 roku nastąpił wzrost liczby bezrobotnych w powiecie wałbrzyskim i ta tendencja się utrzymuje. Co więcej, pogarsza się sytuacja na rynku pracy osób młodych, w przedziale od 25 do 34 lat. Powoli poprawia się za to sytuacja w przedziale 45 – 54. 1/3 bezrobotnych nie jest w ogóle zainteresowana podjęciem pracy. Stałą tendencją na rynku pracy jest zakładanie własnej działalności gospodarczej, choć spada ilość środków przeznaczonych na wspomaganie przedsiębiorców.

Druga część dyskusji dotyczyła polityki społecznej, w której w najbliższych latach należy oczekiwać poważnych zmian. Jedną z nich będzie funkcjonowanie placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz tzw. pieczy zastępczej.

- Zgodnie z nową ustawą powołany został zespół rodzinnej pieczy zastępczej, którego jednym z głównych zadań będzie prowadzenie naboru na rodziców zastępczych. Dzięki temu powinna wzrosnąć liczba zawodowych jak i niezawodowych rodzin zastępczych, legitymujących się certyfikatami potwierdzającymi konieczne kwalifikacje. W sytuacji konieczności, wynikającej z decyzji sądu, odebrania dziecka jego naturalnej rodzinie będziemy starać się, by trafiło ono do rodziny zastępczej, a dopiero w drugiej kolejności do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Przeorientowanie pomocy dla dzieci z placówek opiekuńczych na rodziny zastępcze – relacjonował nam zamierzenia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dyrektor Marek Śpiewak.

Liczba spraw, których efektem jest potrzeba umieszczenia dziecka w innym, niż dom rodziny miejscu od lat pozostaje na podobnym poziomie. – W tej chwili 22 dzieci decyzją sądu powinno zostać zabranych z domów rodzinnych, ale niestety nie ma dokąd. I to jest dla nas poważny problem. Rocznie mamy takich postanowień od 200 do 220. Ilość placówek nie wzrasta, są tylko cztery, a w wyniku ich modernizacji i podnoszenia standardu liczba miejsc zmniejszyła się z 314 do 236. Jest to problem ogólnopolski. Nie ma dnia w tygodniu, żebyśmy się nie wymieniali informacjami o wolnych miejscach w placówkach na terenie całego kraju. Wynika to z faktu, że jesteśmy zobowiązani do znalezienia miejsca w placówkach lub rodzinach zastępczych dla dzieci z powiatu wałbrzyskiego – wyjaśniał Marek Śpiewak.

Wspieranie wychodzenia często z długotrwałego bezrobocia jest ważnym elementem polityki społecznej realizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W tym roku zintensyfikowane zostaną działania Klubów Integracji Społecznej.

- Rozszerzamy formułę funkcjonowania Klubów Integracji Społecznej. Tworzymy grupy wsparcia dla bezrobotnych, które będą się spotykać w dwóch miejscach: w Centrum Integracji Rodziny przy ul. Grota – Roweckiego oraz w Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Mickiewicza, gdzie działa grupa przeznaczona dla mieszkańców Śródmieścia będącego dużą, szesnastotysięczną dzielnicą. Jest to element jeden ze sposobów na rewitalizację społeczną tej dzielnicy. Działania MOPS-u idą w kierunku usamodzielniania ludzi mających problemy społeczne. Osoby, które nabywają kompetencji społecznych zaczynają normalnie funkcjonować i nie muszą korzystać z pomocy społecznej. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia, także funkcjonowania na rynku pracy. My bez przerwy motywujemy do podejmowania pracy, bo dla wielu osób praca jest, ale oni nie chcą jej podejmować – mówiła dyrektor MOPS-u Grażyna Urbańska.

Waldemar Weihs, prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych nakreślił rolę III sektora z Powiatu Wałbrzyskiego w działaniach na rzecz rynku pracy i polityki społecznej oraz omówił wyzwania dotyczące współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi w obszarze polityki społecznej i rynku pracy. Jako główne problemy naszego regionu wymieniał miedzy innymi duży poziom bezrobocia, małą aktywność osób niepracujących, monokulturę przemysłową WSSE i brak koordynacji systemów wsparcia. Wyzwaniem na przyszłość jest wypracowanie metod, które zapewnią trwałość współpracy międzysektorowej w regionie wałbrzyskim.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group