MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dynamit w A Propos

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 grudnia 2009, 7:54
Aktualizacja: 8:09
Autor: Muza
Fot. a propos
Już w najbliższy czwartek zagra francuska grupa OZMA – prawdziwy jazzowy dynamit. Oryginalność i spontaniczna improwizacja. Ale najlepiej przekonać się o tym w czasie koncertu, na którym dominować będą kompozycje od nu–jazzu przez funk aż po jungle. Początek o godz. 20. Dla Czytelników mamy podwójną wejściówkę.

Siedem lat temu OZMĘ założyli studenci ze Strasburga. Wówczas grupę tworzyły trzy osoby: Adrien Dennefeld, Edouard Séro-Guillaume i Stéphane Scharlé. Saksofonista i puzonista dołączyli do grupy w 2004 roku. Na Narodowym Konkursie Jazzowym w lipcu 2006 roku grupa otrzymała tytuł najlepszej formacji roku, a puzonista Guillaume Nuss został solistą roku. Osiągnięcia te sprawiły, że zespół - dobrze znany we Francji - osiągnął międzynarodową sławę.

OZMA tworząc nową jakość dźwięku, czerpie inspiracje od zespołów takich jak Dave Holland Quintet, Aka Moon, Ray Anderson’s Slickaphonics, czy Steva Colemana. Ich muzykę charakteryzuje spójność, a improwizowane pomysły w sposób naturalny i z lekkością wpisują się w jedyny w swoim rodzaju ‘ozmiczny’ styl grania. Przestrzeń muzyczna, jaką tworzą jazzmani z OZMY, jest różnorodnym krajobrazem, na który składają się utwory balansujące między subtelnymi improwizacjami, a gotowymi kompozycjami, a wszystko to muzycy łączą z wrodzoną sobie elokwencją i humorem. Fani nazywają ich twórczość „ozmiczną", co utworzone zostało od określenia „kosmiczna". Sami muzycy nazywają swój styl jazzowym, rytmicznym, swingującym, ciepłym, wesołym, dynamicznym, chropowatym i wybuchowym.

Zespół Ozma ma na swoim koncie dwie płyty "OZMA" 2005, "Electric Taxi Land" 2007 oraz liczne konkursy jazzowe min. “Concours National de Jazz à la défense”.

Francuską formację tworzy obecnie pięciu muzyków: David Florsch (saksofony), Guillaume Nuss (puzon), Adrien Dennefeld (gitary), Eduard Sero-guillaume (bas) i Stephana Scharle (perkusja).

Dla Czytelników mamy jedną podwójną wejściówkę, Należy do środy, do godz. 20 przesłać na adres redakcja@walbrzyszek.com hasło OZMA oraz podać swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Skontaktujemy się telefonicznie tuż po godz. 20.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Linia kolejowa relacji Wałbrzych Szczawienko – Mieroszów (odcinek Szczawno Zdrój – Sobięcin) zostanie przejęta przez marszałka województwa

Coś dla pasjonatów jednośladów

Wałbrzyska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Album fotograficzny „Zamek Książ w Wałbrzychu Cud Polski” już w sprzedaży

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

XXXI Festiwal Kwiatów i Sztuki przeszedł do historii

Trzy dni pełne atrakcji