MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Duże zmiany w Palmiarni

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 24 lipca 2013, 16:30
Aktualizacja: Czwartek, 25 lipca 2013, 7:01
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Zabytkowa wałbrzyska Palmiarnia, zbudowana w latach 1911 – 1914 przez Jana Henryka XV Hochberga to najstarszy i jedyny tego typu obiekt w Polsce który pozostał w nienaruszonej formie. Obecnie planowany jest generalny remont całego obiektu, jednak nie zmieni on ani gabarytów ani konstrukcji budowli.

Dokumentacja obejmująca modernizację systemu grzewczego ma zostać sporządzona do końca sierpnia. Powstanie nowa kotłownia, wykorzystująca najnowsze technologie. Prace modernizacyjne w Palmiarni rozpoczną się właśnie od kotłowni, która powinna być uruchomiona przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Natomiast dokumentacja całości prac ma powstać do końca 2013 roku. Modernizacja całego obiektu potrwa od 3 do 5 lat. Inwestorem jest Miasto Wałbrzych. Środki na modernizację będą pozyskiwane zarówno z Funduszy Europejskich jak i programów krajowych.

Podczas modernizacji wymianie podlegać będzie cała konstrukcja obiektu, odbędzie się też wymiana poszycia dachowego na gięte szkło hartowane, natomiast nie ulegnie zmianie ciąg elementów. Zamontowany zostanie nowy system wywietrzników. Odnowione zostaną ciągi komunikacyjne – powstaną nowe chodniki z naturalnego kamienia. Mury pozostaną w takiej formie jak obecnie, będą odnowione, ale nie przewiduje się tu żadnych zmian. Pozostaną również budynki przyległe do Palmiarni. Będą stanowiły zaplecze dla pracowników, szatnie, biura. Znajdzie się w nich również miejsce na obiekt małej gastronomii i sklepiki. Działająca w Palmiarni kawiarnia pozostanie na dawnym miejscu, natomiast przejdzie pełną modernizację. W trakcie prac remontowych roślinność ma pozostać nienaruszona, co stanowi duże utrudnienie.

Palmiarnia po modernizacji będzie spełniała również rolę edukacyjną. Planowane jest utworzenie sal wystawowych między innymi dla storczyków. Powstaną także sale wykładowe, konferencyjne i pracownie w formie szklarni dla szkół. W obiekcie będą się mogły odbywać różnego rodzaju lekcje, wykłady, ćwiczenia i prezentacje. Rozbudowie ulegnie znajdująca się na dziedzińcu Palmiarni ptaszarnia. Pojawią się tam również zagrody ze zwierzętami, dzięki współpracy z czeskim ogrodem zoologicznym Dwór Kralove. Po drobnym remoncie szklarni a przed modernizacją całego obiektu do Palmiarni powróci funkcjonujący w niej niegdyś sklep z roślinami.

Bardzo ciekawym pomysłem jest cofnięcie kas w pobliże budynku Palmiarni, dzięki czemu teren pomiędzy bramą główną a kasami zostanie udostępniony zwiedzającym jako bezpłatny teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Nowe kasy mają natomiast odzyskać dawny, zabytkowy charakter i formę.

Warto podkreślić, że gdy zarządcą Palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych ilość odwiedzających w ciągu roku wahała się pomiędzy 25 a 30 tysięcy. W chwili obecnej, gdy Palmiarnia podlega pod Zamek Książ od początku roku do dnia dzisiejszego odwiedziło ją już prawie 100 tysięcy gości. Dzięki temu przychody Palmiarni, przekazywane w całości do Miasta, niwelują koszty utrzymania obiektu.

Czytaj również

Bili go butelką i metalową rurką

W Szczawnie–Zdroju remontują chodniki i drogi

Darmowe WiFi w Szczawnie–Zdroju

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~optymista 24-07-2013 7:52
Brawo Panie Prezydencie, trzymać tak dalej!!!
~elegancko 24-07-2013 13:13
I super miasto nareszcie staje się normalne
~Greg 24-07-2013 16:45
Romek.........dobrze
~ Andrzej 24-07-2013 16:55
Tak jest , właśnie widać coraz bardziej ,że Wałbrzych na prawdę staje się normalnym dużym i pięknym miastem , tak trzymać i nie przejmować się tzw. opozycją , panie prezydencie Szełemej , bo w końcu ostateczne decyzje podejmuje Pan i i Pana będą rozliczali a nie opozycję , jak na razie to rozliczenie Pana z pracy jest na 5+ .
~ika 24-07-2013 21:36
Jest naprawdę dobrze i normalnie - Pana wyborcy to doceniają .
~księgowy 25-07-2013 12:02
Jest super, ale nie bezwarunkowo. Warunkiem fajnego Wałbrzycha jest brak dalszego zadłużania mieszkańców miasta, bo długi wałbrzyskie są naszymi długami. Jeśli wyremontuje prezes palmiarnię bez zaciągania kolejnych pożyczek to i ja przyklasnę. Bo nie jest sztuką budować na kredyt, sztuką gospodarzenia jest utrzymanie bilansu przynajmniej na zero a najlepiej na plus, a w tej chwili jest gruuuuby minus w finansowym bilansie miejskim.
~korek 28-07-2013 18:11
brawo Romek :]
~J-23 28-07-2013 21:42
Tych co ty6lko narzekaja i wygwizdac,tak trzymac P.prezyudencie.
~ 28-07-2013 22:53
edyś też miały być zmiany... ale pani .... nie podam nazwiska choć to takie zwierzątko z rogami i nie jest to koza i krowa wolał zapłacić kupe kasy "zaprzyjaźnionej" firmie niż zrobić ten remont tak jak powinien być... gdyby było to ztobione z "15" lat tem tak jak powinno być to do dziś nasza palmiarnia była by wspaniała i nie wymagająca generalnych remontów... kilka sekund temu · Lubię t

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Żywa lekcja przyrody

Dom weselny znika z powierzchni ziemi

Obchody uchwalenia Konstytucji w Jedlinie–Zdroju

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Na „Moto–Majówce” poznamy finalistów