MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Drzewka bonsai w Palmiarni

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 3 stycznia 2014, 9:00
Aktualizacja: 17:19
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
W wałbrzyskiej Palmiarni ruszyła wystawa drzewek bonsai. Wśród kilkudziesięciu wyjątkowych eksponatów umieszczonych w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu znajduje się również bonsai mające 180 lat.

Bonsai to chińska sztuka uprawiania zminiaturyzowanych drzew lub krzewów, która swój rozkwit osiągnęła w Japonii. Bonsai uzyskuje się poprzez odpowiednie przycinanie i wieloletnią pielęgnację, dzięki czemu roślina otrzymuje zakładany kształt. Charakterystyczną cechą bonsai jest wyjątkowo płytki system korzeniowy, dzięki czemu rośliny mogą egzystować w płytkich, płaskich pojemnikach. Z drzew liściastych najlepiej do tworzenia bonsai nadają się dęby a z iglastych sosny i świerki. W sztuce bonsai występują różne style, zależnie od ukształtowania drzewka. Co ciekawe drzewko bonsai wymaga stałych zabiegów, pielęgnacji i kontrolowania kształtu a więc nigdy nie jest formą ukończoną.

Właścicielem niezwykłej kolekcji bonsai jest Piotr Czerniachowski – założyciel klubu Bonsai Polska, specjalista od ogrodów orientalnych, zdobywca wielu międzynarodowych nagród, demonstrator drzewek bonsai podczas wielu wystaw zarówno w Polsce jak i za granicą. Piotr Czerniachowski prowadził też wiele warsztatów, podczas których uczestnicy uczyli się formowania drzewek bonsai. Wystawa bonsai zostanie na stałe w wałbrzyskiej Palmiarni i będzie częścią dostępnej ekspozycji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy mieli swoje święto

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

Czekają nas utrudnienia w ruchu

To ostatnia szansa dla Luny

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Janusz Korwin–Mikke ponownie odwiedził Wałbrzych

Strażnicy miejscy również włączyli się do sprzątania miasta