MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 maja
im. Jaromira, Justyny

Druga szychta filmowa

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 6 września 2010, 19:08
Aktualizacja: 19:09
Autor: Sven
Fot. organizatorzy
Na początku wakacji w Starej Kopalni zaprezentowany został pierwszy film, który w 1929 roku został nakręcony w Wałbrzychu – „Hunger In Waldenburg” w reżyserii Piela Jutzi. Wówczas jednak organizatorzy otrzymali kopię w ostatniej chwili i krótko mówiąc pokaz nie wyszedł tak, jak się tego można było spodziewać.

Ale pierwsze koty za płoty! Wszystko zostało uporządkowane i dopracowane. Napisy, które znienacka z niemieckiego przechodzą w angielski, co ma swój niewątpliwy walor poznawczy, zostały przetłumaczone na język polski. Co więcej, tak jak za czasów niemego kina, akcję ilustrować będzie muzyka. W tym przypadku klasycznego tapera wyręczą muzycy Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Praktycznie wszystkie informacje o filmie, podawane wcześniej są prawdziwe: obraz powstał w 1929 roku, nakręcony został w Wałbrzychu, większość aktorów to wałbrzyscy naturszczycy, film został zablokowany przez cenzurę, można się z niego sporo dowiedzieć o życiu wałbrzyszan sprzed osiemdziesięciu lat.
Nie zgadza się pewien „drobiazg”. Mianowicie nie jest to film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi. Jest to film fabularny z elementami dokumentu. Dlatego chyba lepiej skupić się na jego walorach artystycznych i niewątpliwej magii niemego kina, resztę zostawiając wyobraźni.

Projekcja rozpocznie się o godzinie 17.00, w piątek 10 września. Serdecznie zapraszamy.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek na Żeromskiego

Biblioteka zaskakuje

Wirtualny teatr

Dotrzymali słowa

Wałbrzych Centrum

Premiera online w Lalkach

Raport prezydenta

Co słychać w Wałbrzychu?