MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Dotacje dla ogrodów działkowych wzbudzają emocje

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 30 maja 2019, 9:37
Aktualizacja: Piątek, 31 maja 2019, 10:39
Autor: PAW
Fot. red
Radni podjęli uchwałę w sprawie określenia trybu udzielania oraz sposobu rozliczania i kontroli wykorzystania dotacji celowych z budżetu Miasta Wałbrzycha stowarzyszeniom ogrodowym, które prowadzą rodzinne ogrody działkowe.

Stowarzyszenia ogrodowe prowadzące ROD, znajdujące się na terenie Miasta Wałbrzycha, mogą teraz uzyskać z budżetu miasta dotację celową na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem ROD.

W Wałbrzychu działa 18 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W każdym z nich położonych jest od kilkudziesięciu (ROD Kozice, ROD Górnik) do ponad 2.000 (ROD Podzamcze) działek. Łącznie użytkowanych jest prawie 7900 działek. Do Rodzinnych Ogrodów Działkowych na terenie Gminy Wałbrzych należy ponad 9400 działkowców. Działki te są użytkowane praktycznie przez wszystkie grupy społeczne i zawodowe. Rodzinne Ogrody Działkowe pełnią wiele funkcji: społeczne, edukacyjne, ekologiczne, zdrowotne. Zaspakajają one potrzeby wypoczynkowe i rekreacyjne mieszkańców Wałbrzycha.

Wsparcie finansowe, udzielane w formie dotacji celowej z budżetu miasta, ma wpłynąć na poprawę warunków do korzystania z Rodzinnych Ogrodów Działkowych przez działkowców oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do ROD. Prowadzone były konsultacje społeczne i w ich wyniku nie wniesiono uwag, propozycji, wniosków.
- Dotacja w danym roku budżetowym może być udzielona w wysokości do 50% kosztów zadania, jednak w kwocie nie większej niż 5 tys. złotych. Dotacja może być przyznana dla danego stowarzyszenia ogrodowego prowadzącego ROD nie częściej niż raz na pięć lat - tłumaczy Waldemar Kujawa, zastępca kierownika biura zdrowia i spraw społecznych.

Zadowolenia z faktu możliwości skorzystania z dotacji nie kryją sami zainteresowani.
- Mamy wiele potrzeb - remont ogrodzenia, poprawę stanu obiektu socjalnego. Dlatego każde wsparcie nas cieszy i satysfakcjonuje. Sporo robimy z własnych środków, ale nie wszystko jesteśmy w stanie sfinansować - mówi Cornelia Dylong, prezes ROD Biały Kamień.

Okazuje się jednak, że część radnych dość sceptycznie podchodzi do tematu dotacji dla ogrodów działkowych. Radny Jacek Szwajgier zagłosował "przeciw" takiej uchwale.
- Obawiam się, że dotacja spowoduje, że ogrodów działkowych będzie przybywać, bo ludzie zobaczą, że można łatwo zdobyć środki finansowe. Moim zdaniem budżet obywatelski jest lepszym rozwiązaniem dla działkowców i z tych środków powinni oni szukać wsparcia dla ROD-ów - uważa radny Szwajgier.

W swoim stanowisku pozostał on osamotniny, bo zdecydowana większość radnych poparła wsparcie dla ROD-ów. Warto wspomnieć, że składki członkowskie w poszczególnych ROD-ach funkcjonujących na terenie Wałbrzycha są zróżnicowane, np. w dzielnicy Sobięcin roczna składka waha się w granicach 120 zł, a na Podzamczu wynosi około 190 złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

8
44%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
17%
Złości
5
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmarł symbol Wałbrzycha

Jak wybierać firany do pokoju?

Inkubator do końca roku

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~roś 30-05-2019 10:09
Pan Szwajgier ma pojęcie o temacie tożsame z kreacjami, w których publicznie występuje.
~Jja 30-05-2019 10:26
Pan radny chce zamknąć dostęp ludziom do przyrody.szkoda slow
~Maniek 30-05-2019 12:53
Bezradny Jacuś, naprawdę nie wiem kto taka miernotę wybrał do Rady Miasta.
~Podatnik 30-05-2019 13:19
P.Szwajger . Niech Pan sobie wyobrazi 9400 działkowców z ich rodzinami ( x 4)będzie chciało odpocząć od Pańskiego ględzenia i przejdzie k pańskiego domu w ramach rekreacji. Będą chciały usiąść na ławkach, napić się czegoś, rzucić to i owo do kosza , którego nie będzie. Czarno to widzę .....
~Otak 30-05-2019 17:54
A ja też mam działkę i nikt mi nie doklada na utrzymanie i nie zgadzam się na jakąś dotacje z naszych podatków
~Ertu 30-05-2019 18:08
Na Podzamczu to najpierw pozbyć się bezdomnych z opuszczonych działek którzy regularnie okradają altanki
~jacekm 30-05-2019 21:34
500+ dla działkowców, są chętni ? :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa siedziba NFZ

Wilgoć na Traktorzystów

Tunel na ukończeniu

Laweta kosztuje

Jaki jest stan gminy?