MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 6 czerwca
im. Danuty, Dominiki

Dolnośląscy celnicy świętowali

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 14 września 2013, 19:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 września 2013, 14:41
Autor: PAW
Fot. PAW
Praca celników w ostatnich latach zmieniała swój charakter, co nie oznacza, że ta jednostka ma mniej zadań do wykonania niż miała wcześniej.

Wczoraj obchody Święta Służby Celnej odbyły się w Wałbrzychu. Rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Izby Celnej we Wrocławiu. Msza była celebrowana w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

W programie obchodów zaplanowano uroczysty apel przeprowadzony z zachowaniem ceremoniału Służby Celnej w asyście pocztu sztandarowego i kompanii honorowej Izby Celnej we Wrocławiu. W trakcie apelu nastąpiło uroczyste uhonorowanie wyróżnionych funkcjonariuszy celnych i pracowników administracji celnej na Dolnym Śląsku. Całość uświetnił koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W uroczystym apelu udział wzięło kilkuset celników, ale także funkcjonariusze innych jednostek oraz uczniowie.

Święto było okazją do przybliżenia specyfiki pracy celnika.
- Obecnie jesteśmy jedyna Izbą Celną, która pobiera podatki za kopaliny, a wynika to z dużej ilości kopalń w naszym regionie – mówi Arkadiusz Barędziak, rzecznik prasowy Izby Celnej we Wrocławiu.

Jak przyznają celnicy, ich praca po wejściu Polski do Unii Europejskiej, zmieniła charakter. Spora grupa celników została przeniesiona na granicę wschodnią. W tym miejscu warty podkreślenia jest fakt, że w Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu, oprócz kierunków o profilu strażackim i policyjnym, powstał profil celniczy.

Tegoroczne Święto Służby Celnej odbyło się w Wałbrzychu, bowiem tak stanowi tradycja tej formacji obronnej. Co roku celnicy obchodzą swoje święto w innej dolnośląskiej miejscowości, po to, by mieszkańcy mogli bliżej zaznajomić się z pracą celników. Służba Celna przygotowała ekspozycje poświęcone ochronie gatunków flory i fauny zagrożonych wyginięciem, przemytowi zwierząt, towarom „pirackim”, ochronie dzieł sztuki oraz roli Służby Celnej w walce z przestępczością. Zaprezentowany został również najnowszy sprzęt specjalistyczny używany przez funkcjonariuszy celnych w trakcie pełnienia służby.

Czytaj również

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Co dalej z browarem?

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~volter 17-09-2013 7:51
to prawda zmieniła swój charakter do niedawna obszukiwali nam torby gdyśmy próbowali utrzymać swe rodziny handlując za granicą.Brali' w łapę' ile wlazło bez łapówki byłeś odsyłany do domu często z pustymi już torbami .Dziś świętują oprawcy w kościele.Brawo tylko pogratulować.
~jardo 22-09-2013 6:58
Brawo piękna impreza,piersi do przodu po medale,mundury przepiękne.Dzięki serdeczne że zaproszono "celników"od dusz,ci panowie jak zwykle w pierwszym szeregu.Nauki nowego Papierza Franciszka są im obce.A powinni go słuchać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Upodobał sobie Podzamcze

Duda przed Trzaskowskim

Tablety dla uczniów

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Sparingi Górnika