MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dokumenty znalezione w Głuszycy przekazane do Starostwa Powiatowego

Wiadomości: powiat wałbrzyski
Poniedziałek, 9 listopada 2015, 9:00
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
W piątek 6 listopada burmistrz Głuszycy Roman Głód przekazał staroście wałbrzyskiemu Jackowi Cichurze dokumenty znalezione w czasie remontu dachu w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 1 w Głuszycy.

-Dokumenty pochodzą lat 1887-1902. To ręcznie spisane akta z sądu, który miał swoją siedzibę na terenie Głuszycy. Zapisane w języku niemieckim dokumenty procesowe dotyczą sporu o ziemię, jedną ze stron procesowych był miejscowy cieśla – powiedział w Roman Głód, który, przekazując dokumenty, zwrócił się z jednocześnie z prośbą do starosty wałbrzyskiego, by po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich znalezisko przekazano do wyeksponowania na terenie gminy Głuszyca w obiekcie o statusie muzealnym, jakim jest Podziemne Miasto Osówka.

Dokumenty przekazane na mocy obowiązującej ustawy o rzeczach znalezionych odbyło się w obecności przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu - Marka Kowalskiego oraz wicestarosty wałbrzyskiego Krzysztofa Kwiatkowskiego. Reprezentujący Skarb Państwa na obszarze powiatu starosta wałbrzyski przekaże teraz dokumenty do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, gdzie zostaną one odpowiednio zabezpieczone i zakonserwowane, a następnie w Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim poddane digitalizacji i skatalogowaniu. Zostaną także przetłumaczone na język polski.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dodatkowe pieniądze dla stulatków. W Wałbrzychu i powiecie mamy ich 44

Mieszkańcy Szczawna–Zdroju będą mogli pozbyć się niepotrzebnych sprzętów

Remont ulicy Garbarskiej ruszy prawdopodobnie jeszcze w kwietniu

PiS stracił przodownictwo w sondażu

Piotr Rachwalski staje na czele Aqua Zdroju

Pieszy omal nie zginął

Dzień Kobiet w RWS Śródmieście

Komisarz Krzysztof Lewandowski powołany na stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu