MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dokumenty ukryte przy kominie

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Środa, 4 listopada 2015, 10:46
Aktualizacja: Czwartek, 5 listopada 2015, 6:59
Autor: red
Fot. UM Głuszyca
W kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 1 w poniedziałek 2 listopada w trakcie remontu dachu znaleziono w pobliżu komina dokumenty z przełomu XIX i XX wieku.

Są to akty notarialne dotyczące nieruchomości położonych na trenie Głuszycy z pieczęciami sądu w Świdnicy i kancelarii notarialnej z Wałbrzycha. Dokumenty zostały przekazane do Urzędu Miejskiego w Głuszycy.

- Znalezione ręcznie spisane w języku niemieckim dokumenty pochodzą z lat 1887-1902 . O znalezisku poinformowany został już Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Chciałbym, aby zostały przetłumaczone i pozostały na terenie naszej Gminy jako jedna z ekspozycji przy Podziemnym Mieście Osówka – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

W piątek 6 listopada dokumenty zostaną przekazane do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, które reprezentuje interesy Skarbu Państwa na terenie powiatu wałbrzyskiego. Zgodnie z procedurą starosta wałbrzyski przekaże znalezisko do Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie dokumenty zostaną zabezpieczone i zdygitalizowane. O ich ostatecznym przeznaczeniu i ewentualnym wyeksponowaniu na terenie odkrycia znaleziska zadecyduje konserwator zabytków.

Czytaj również

Zbyli udziały

Zrezygnujcie z plastiku!

Coś dla zdrowia

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Ja 4-11-2015 20:27
Pewnie Pani konserwator złoży teraz doniesienie na Policję na znalazców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyraźnie na PiS

Koalicja zmobilizowana

Niczym nie gardził...

Wyrównana walka

Nobel dla Tokarczuk!