MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Doktor Henryk Maciąg „Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha”

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 2 maja 2019, 13:38
Aktualizacja: Piątek, 3 maja 2019, 8:30
Autor: red
Fot. red
Zmarły przed 5 laty znany wałbrzyski lekarz Henryk Maciąg otrzymał pośmiertnie tytuł "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha".

Śp. Pan dr Henryk Maciąg (1960-2014) urodził się 25 marca 1960 r. w Annopolu. Dzieciństwo i młodość spędził w Wałbrzychu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Naukę kontynuował we Wrocławiu, uzyskując dyplom lekarski na Akademii Medycznej. Po studiach wrócił do Wałbrzycha, a swoje życie zawodowe związał ze Szpitalem Górniczym, przemianowanym później na Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego.

Dr Henryk Maciąg pracował na Oddziale Chirurgii Ogólnej, dyżurował jako lekarz pogotowia ratunkowego, uczestnicząc w wielu akcjach ratowniczych w wałbrzyskich kopalniach. W 1994 roku uzyskał specjalizację z chirurgii ogólnej, następnie rozpoczął specjalizację w kierunku chirurgii onkologicznej – odbył wiele staży w Centrum Onkologii, Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Egzamin z chirurgii onkologicznej złożył w 2000 r. Ogromna liczba zachorowań na raka piersi wśród kobiet z naszego terenu skłoniła Go do pogłębienia wiedzy z tego zakresu. Uczestniczył w wielu kursach i warsztatach poświęconych chirurgii onkoplastycznej i rekonstrukcyjnej raka piersi. Uczestniczył wielokrotnie w szkoleniach organizowanych przez ośrodki medyczne w Niemczech, a dzięki zdobytemu doświadczeniu, w Wałbrzychu od 2007 r. ruszyły pierwsze w Polsce praktyczne warsztaty nowoczesnego leczenia raka sutka i zabiegów rekonstrukcyjnych. Warsztatom tym towarzyszyła listopadowa wałbrzyska akcja walki z rakiem sutka, polegająca na prowadzeniu otwartych szkoleń dla kobiet, podczas których miały one możliwość nabyć wiedzę z zakresu profilaktyki oraz porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie.

W 2009 roku w wałbrzyskim szpitalu otwarto Oddział Chirurgii Onkologicznej, którego dr Maciąg został ordynatorem. Opracował i wdrożył system nowoczesnej diagnostyki, prowadzenia dokumentacji, leczenia onkologicznego (pierwszy w Polsce ośrodek typu Breast Unit), wykorzystując doświadczenia niemieckie, głównie z ośrodka dr. Marka Budnera. W 2011 roku obronił pracę doktorską pt. „Wpływ techniki operacyjnej na zaburzenia głosu”.

Dr Henryk Maciąg swoją postawą oraz zaangażowaniem zyskał szacunek całego środowiska medycznego oraz zaufanie pacjentów, którym nigdy nie odmawiał pomocy. Był człowiekiem wielkiej uczciwości i wrażliwości, szanującym ludzi, był lekarzem o ogromnym autorytecie, nadzwyczaj obowiązkowym, kompetentnym i sumiennym.

Zmarł 26 maja 2014 r. Spoczął na cmentarzu przy ul. Pułaskiego w Wałbrzychu, w ostatniej drodze towarzyszyło mu liczne grono pacjentów wdzięcznych za uratowanie życie.

Twoja reakcja na artykuł?

43
84%
Cieszy
3
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
2
4%
Przeraża

Czytaj również

Wytyczyli kolejny odcinek

Petycja do prezydenta

Nowy prezes WSSE

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Basia 2-05-2019 15:25
Wspaniały człowie i lekarz. taki od serca! Żal, że tak młodo zmarł!
~akm 2-05-2019 18:22
Przyznaniem tytułu dr Maciągowi udowodniono , że Wałbrzych ceni zasłużonych. Szacunek dla wnioskodawców i Rady.
~pio 2-05-2019 20:03
Pan Doktor uratował tylu ludzi......(świadczyła o tym chociażby liczba uczestników pogrzebu odprowadzających Go w ostatniej drodze). A przy tym był zwykłym człowiekiem, co i opieprzył swój personel i pomógł, pocieszył. Bardzo słuszna inicjatywa
~Lech 3-05-2019 1:25
Bardzo mi smutno że nie ma tego Człowieka wśród nas😥😥😥Za szybko od nas odszedł i wydaje się że to było wczoraj a to już tyle czasu 😥😥😥
~ 3-05-2019 7:00
Szacunek
~Ewa 3-05-2019 14:41
Wielki szacunek.Pamiętamy.
~Saba 3-05-2019 16:15
Nie było nikogo żywego do obdarowania takim tytułem?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lato w Palmiarni

Ostatni turniej

Uchwała krajobrazowa

Wałbrzych spadł w rankingu

Glapiński kończy karierę