MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 6 czerwca
im. Danuty, Dominiki

Docenili aktywność kulturalną

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 25 kwietnia 2019, 11:57
Aktualizacja: 12:04
Autor: red
Fot. archiwum
Przyznano nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2018 rok.

Komisja Edukacji i Kultury upoważniona przez Radę Miejską Wałbrzycha do opiniowania wniosków i wskazania kandydatów do dorocznej nagrody w dziedzinie kultury, rozpatrzyła 2 wnioski, które większością głosów zaopiniowane zostały pozytywnie. Nagrody Rady Miejskiej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2018 rok przyznano Elżbiecie Marii Kokowskiej oraz Sylwii Aftyce-Łodzie.

Elżbieta Maria Kokowska od początku życia zawodowego związana jest z dziennikarstwem, we wszystkich tytułach dla których pracowała lub z którymi współpracowała sporo uwagi poświęcała sprawom kultury. Relacjonowała wydarzenia kulturalne, pisała recenzje, przeprowadzała wywiady z twórcami i animatorami kultury. Taką tematykę preferowała również w działalności wydawniczej, w której od lat aktywnie uczestniczy. Szczególnie ważna dla środowiska kultury i mieszkańców Wałbrzycha jest pod tym względem jej praca jako redaktor naczelnej w "Wałbrzyskim Magazynie Kulturalnym", który ukazuje się jako kwartalnik od 2017 roku. Wcześniej, przez 20 lat, redagowała Wałbrzyski Magazyn Kulturalny.

Znajomość problematyki kulturalnej, zainteresowanie środowiskami twórczymi, aktywne i kreatywne uczestnictwo w wałbrzyskim życiu kulturalnym dobitnie uwidacznia się nie tylko w jej działalności redaktorskiej. Aktywnie udziela się również w pracach Wałbrzyskiej Rady Kultury oraz Radzie Muzealnej Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, nie mówiąc już o bieżącej i twórczej współpracy ze środowiskami
artystycznymi miasta. Elżbieta M. Kokowska daje wyraz swojej aktywności w dziedzinie kultury również w pracach Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu. Należy do grona jego założycieli i pozostaje prezesem od chwili powstania stowarzyszenia, tj. od 2005 roku.

Sylwia Afryka-Łoda jest nauczycielką Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu. W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzi warsztaty twórcze pod nazwą "Bez Komentarza". Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach uczy się sztuki teatru poprzez realizację spektakli teatralnych, które następnie prezentuje podczas różnych imprez szkolnych oraz miejskich. Zajęcia teatralne prowadzone przez Sylwię Aftykę-Łodę mają ogromny wpływ na młodych ludzi. Wspierają uczniów w rozwoju, mobilizują do własnej aktywności, pobudzają do zachowań zgodnych z oczekiwaniami społecznymi i moralnymi, kształtują umiejętność współpracy w grupie.

Uczniowie Pani Sylwii byli wielokrotnie nagradzani podczas konkursów i festiwali teatralnych na terenie całego kraju. W marcu 2018 roku Sylwia Aftyka-Łoda realizowała w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu projekt pod nazwą TLeN (Teatralne Lekcje (Nie)obowiązkowe). W ramach tej współpracy wyreżyserowała spektakl pt. „364", którego premiera odbyła się 3 czerwca 2018 r. Spektakl ten spotkał się z ogromnym uznaniem, a recenzję z przedstawienia można przeczytać w magazynie Vogue Polska w artykule zatytułowanym ”Teatralna petarda z Wałbrzycha".

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Upodobał sobie Podzamcze

Wiosna filmów w Sokołowsku

Rozmowa online

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Troll 26-04-2019 14:28
P.E.Kokowska- szczere i gorące gratulacje.Dzięki Sz.P kultura w Wałbrzychu będzie się nadal coraz ciekawiej rozwijać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Galeria zaprasza

Co dalej z browarem?

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Duda przed Trzaskowskim

Zabiegają o przyjazd prezydenta