MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dobra energia na linii Czechy – Polska

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Czwartek, 14 października 2010, 19:42
Aktualizacja: Piątek, 15 października 2010, 7:38
Autor: red
Fot. red
Mieszkańcy strefy nadgranicznej w Boguszowie – Gorcach nie muszą obawiać się przerw w zasilaniu energią elektryczną. W Ostrawie przedstawiciele spółek energetycznych z obu krajów doszli do porozumienia w sprawie współpracy energetycznej.

Niemal 30-kilometrowa linia Boguszów – Poříčí została wybudowana jeszcze przed wojną, jako rezerwowe zabezpieczenie dla czeskiego miasteczka. Taki charakter połączenia wykorzystywano przez kilkadziesiąt lat. W sytuacjach kryzysowych – podczas awarii lub braków w zasilaniu - energetycy odłączali się ze swojego systemu i łączyli z polskim, który zapewniał bezpieczne dostawy od EnergiiPro. Tworzyli w ten sposób tzw. wyspę Poříčí (ostrov Poříčí) - tymczasową, bo energetyczne uregulowania prawne przewidywały tylko taką formułę współpracy. Zabezpieczała ona niemal 3 tys. czeskich odbiorców energii, ale miała też swoje minusy – w momentach przełączania systemów następowały krótkie przerwy w zasilaniu.

Od sierpnia, dzięki zgodzie operatorów z obu krajów (polskiego PSE Operator i czeskiego CEZ Distribuce), prąd płynie w sposób ciągły w obie strony. EnergiaPro i jej czeski odpowiednik – dostawca CEZ Distribuce a.s. podpisali porozumienie o wzajemnej pomocy. Tym sposobem mieszkańcy Boguszowa - Gorc i okolic zyskali na dodatkowym źródle energii, czyli zabezpieczenie ciągłości zasilania na wypadek jego osłabienia.

- Współpraca z czeskim operatorem wpisuje się w strategię rozwoju EnergiiPro, która wśród priorytetów zaplanowała projekt o nazwie „Budowa połączeń międzysystemowych do sąsiednich krajów – mówi Wojciech Szymczak, kierownik projektu w EnergiiPro. – Porozumienie niesie ze sobą ogromne korzyści na wielu płaszczyznach. Poza zabezpieczeniem ciągłości zasilania połączenie otwiera sprzedawcom możliwość handlu energią

EnergiaPro liczy na dalszy rozwój współpracy z Czechami. – Rozmawiamy na temat podpisania porozumienia o długotrwałej współpracy, która otworzy drogę do modernizacji i przebudowy wyeksploatowanych przez kilkadziesiąt lat linii po obu stronach – mówi Wojciech Szymczak.

Polska spółka zarezerwowała na ten cel 32 mln zł, które zamierza zainwestować w latach 2011-2013. Planem objęty jest cały istniejący po polskiej stronie, prawie 23-kilometrowy odcinek linii wraz z wymianą słupów i osprzętu.

EnergiaPro posiada cztery linie transgraniczne o napięciu 110 kV. Dwie z nich to dwutorowy odcinek Boguszów – Poříčí, jeden Kudowa – Nachodź - Police (Polska – Czechy) oraz jeden Turów – Hagnewerder – Neueibau (Polska – Niemcy). Linie te przede wszystkim są traktowane jako rezerwa zasilania po stronie polskiej lub zagranicznej. Wszystkie mają jednak możliwość awaryjnego poboru energii z systemów, do których są przyłączone.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozpoczęła się już rekrutacja rodzin goszczących i wolontariuszy w projekcie Brave Kids

Przedwiośnie wspiera Wiosnę Roberta Biedronia

Kobieta pełna zapału realizuje swoją pasję

Po co nam Unia?

Zmarł pierwszy burmistrz Szczawna–Zdroju

Strażacy mieli swoje święto

Juwenalia PWSZ 2019

Znany jest termin Juwenaliów