MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Dni Kultury Bułgarskiej pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 9 czerwca 2012, 6:48
Aktualizacja: 11:46
Autor: Karolina Kurban
Fot. Karolina Kurban
Od 4 do 6 czerwca Biblioteka pod Atlantami zorganizowała Dni Kultury Bułgarskiej. Wśród atrakcji między innymi znalazły się: spotkanie z Aleksandrą Petrovą, seanse filmowe, wystawa dotycząca kultury słowiańskiej czy koncert Balkan Folk Acoustic połączony z nauką klasycznego tańca bułgarskiego.

Bibliotekę odwiedziło dwóch Bułgarów, mieszkających we Wrocławiu: Dimczo Angetow to gitarzysta, a Ewgenij Genew to akordeonista. Obaj opowiadali o swojej ojczyźnie, przedstawiali filmy na jej temat, częstowali bułgarskimi przysmakami oraz na zakończenie spotkania dali koncert połączony z nauką tańca.
- Ponieważ 24 maja jest oficjalne narodowe święto bułgarskiej kultury, oświaty i piśmiennictwa, wszyscy w Bułgarii oraz Macedonii, zwłaszcza młodzież, obchodzą święto Cyryla i Metodego – twórców alfabetu słowiańskiego. Cyryl i Metody w 1985 roku zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II. Są postrzegani jako pierwsi patroni Europy, którzy w IX wieku zaczęli swoją misję zjednoczenia Słowian poprzez ewangelię, którą przetłumaczyli na język wymyślony przez siebie, tak zwaną cyrylicę. Chcieli dokonać chrystianizacji Słowian zachodnich – opowiadał Dimczo Angetow.

O godzinie 17.00 artyści porwali przybyłych na spotkanie widzów do tańca. W bibliotece zobaczyć również można wystawę literatury słowiańskiej – zbiorów z naszej oraz wrocławskiej biblioteki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Czysto na Chełmcu

Wznowili działalność

Zagospodarowali szczyt

Miasto wesprze koszykarzy

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Miasto broni strażników

O tych zmianach należy pamiętać