MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Dni Dziedzictwa Europejskiego w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 18 września 2011, 10:32
Aktualizacja: 10:37
Autor: Sven
Fot. Sven
„Kamienie milowe” to tytuł tegorocznych obchodów Dni Dziedzictwa Europejskiego w Polsce. Ma zwrócić uwagę Europy na nasz wkład w rozwój wspólnej kultury.

Impreza ma szczytny cel – propagowanie wiedzy o zabytkach i przeszłości Starego Kontynentu. „Kamienie milowe, temat EDD w 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Kamienie milowe takie jak Zjazd Gnieźnieński, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, czy Konstytucja 3 maja, są naszymi cegiełkami w budowę wspólnej Europy. Wkład ten pragniemy również podkreślić specjalną wystawą, wpisująca się w temat obchodów EDD, której oficjalną inaugurację planujemy podczas wrocławskiego Forum. Pragniemy zainteresować społeczeństwo najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołać daty, miejsca, twórców i tradycje oraz związane z nimi zabytki kultury materialnej i niematerialnej” – czytamy na stronie internetowej www.edd2011.pl .

Wałbrzych był jedną z trzydziestu miejscowości na Dolnym Śląsku, które przyłączyły się do Dni Dziedzictwa Europejskiego. Co prawda, nie możemy poszczycić się wydarzeniami rangi Zjazdu Gnieźnieńskiego, a wkład Wałbrzycha w rozwój Rzeczpospolitej przypada na lata powojenne, ale za to mamy potencjał. W ramach tegorocznych EDD w naszym mieście dostępny był jeden obiekt – fragment podziemi, do których wejście znajduje się na terenie Zespołu Szkół nr 2.

Przy tej okazji dowiedzieliśmy się jakie plany wobec ewentualnych podziemi pod Górą Parkową ma prezydent Roman Szełemej:

- Zobowiązałem się jako prezydent, że śródmieście Wałbrzycha uzyska taki wymiar kulturalny, jaki powinno mieć. Dlatego z radnymi i panią dyrektor Danutą Marosz oraz całą Radą Kultury podjęliśmy zobowiązanie, że odbudujemy Górniczy Dom Kultury, który wraz z przestrzenią wokół, nada nowe życie śródmieściu Wałbrzycha. Niedawno rozmawiałem także z Jerzym Rostkowskim, który w przypływie pasji odkrywczej pisze książki o różnych podziemiach, o stworzeniu projektu zagospodarowania Góry Parkowej. Podjąłem także decyzję o odbudowie Parku Sobieskiego, który zrewitalizowany i zmodernizowany zostanie połączony z odbudowaną przestrzenią stadionu na Nowym Mieście, przepięknego przykładu przedwojennej architektury sportowej. W ciągu najbliższych trzech lat ta przestrzeń zyska nowy wymiar, poza stadionem, także wodny i parkowy. To wszystko będzie stanowić całość z Górą Parkową. Czy przy okazji uda się odbudować schronisko „Harcówka” zależy od prywatnego właściciela, od tego, czy zechce podjąć z nami wspólne działania. To są duże wyzwania, ale wiem, że teatr i jego otoczenie, rynek i okolice, bursa w centrum miasta oraz wspomniane zmiany spowoduję prawdziwe ożywienie centrum Wałbrzycha – przedstawił przyszłość miasta Roman Szełemej.

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Czysto na Chełmcu

Festiwal odwołany

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Rebel Yell 18-09-2011 17:51
We wszytko moge uwierzyc, tylko nie w to ze emeryten komando pod nazwa Rada Kultury jest w stanie cokolwiek zrobic. No chyba ze chca przekopac Park Sobieskiego.
~ 19-09-2011 15:06
dlaczego robicie tak mało fotek do takich ciekawych materiałów???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mierzą prędkość

Popierają Dudę

Wystawa fotograficzna

Pozytywny projekt WOK–u

Zagospodarowali szczyt