Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 5641
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Dlaczego warto stosować ceramidy? – Charakterystyka, działanie

Czwartek, 14 marca 2024, 12:24
Aktualizacja: 14:19
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Dlaczego warto stosować ceramidy? – Charakterystyka, działanie
Fot. freepik.com
Jak wiadomo, dbałość o naszą skórę, to podstawa jej zdrowego wyglądu. Świadomość tego, co znajduje się w używanych przez nas kosmetykach, jest ogromnie ważna. Jej brak może doprowadzić do podrażnień, które będą znacząco utrudniać nam życie. Jednym z ważniejszych składników produktów pielęgnacyjnych, są oczywiście ceramidy. W poniższym wpisie dowiecie się, czym właściwie są i dlaczego warto je stosować.

Ceramidy - Co to jest?

Ceramidy są to rodzaj lipidów, które pełnią kluczową funkcję w strukturze i funkcji bariery ochronnej skóry. Stanowią one część warstwy rogowej naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie integralności bariery skórnej poprzez zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności. Ponadto odpowiadają za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia środowiska czy promieniowanie UV.

Strukturalnie ceramidy składają się z długiego łańcucha kwasów tłuszczowych, połączonego z grupą aminową. W skórze występują różne rodzaje ceramidów, które mogą się różnić długością i rodzajem łańcucha kwasów tłuszczowych oraz innymi składnikami. Wraz z innymi lipidami, takimi jak cholesterol i kwasy tłuszczowe, ceramidy tworzą kompleks lipidowy, który jest istotny dla funkcji bariery naskórkowej. Ich obecność znajdziemy również w wielu kosmetykach.

Dbałość o skórę jest ważna, a jednym z działań się na to składających jest oczywiście relaks. Hobby może być pomocne w tej kwestii. Z tego też względu warto oddawać się swoim zainteresowaniom, takim jak choćby oglądanie ulubionej drużyny piłki nożnej. Nie zawsze jednak jest czas na to, by obserwować każdy mecz, dlatego warto skorzystać z opcji, jaką są wyniki na żywo. Dzięki nim możecie mieć pewność, że zawsze będziecie na bieżąco.

Jak działają ceramidy na skórę?

Ceramidy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia skóry, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Mówi się nawet, że działają one jak cement" wiążąc komórki naskórka i zapobiegając utracie wody. W rezultacie przeciwdziałają one suchości i łuszczeniu się skóry. Co więcej, są one głównym składnikiem lipidowej bariery naskórka. Ta błona lipidowa chroni skórę przed utratą wilgoci, a także przed działaniem szkodliwych substancji zewnętrznych.

Dzięki niej jest ona chroniona przed zanieczyszczeniami, bakteriami i drażniącymi substancjami chemicznymi. Poprzez wzmocnienie struktury lipidowej skóry, ceramidy pomagają zwiększyć jej elastyczność i sprężystość. To natomiast widocznie przyczynia się do zmniejszenia widoczności zmarszczek i linii mimicznych. W rezultacie jesteśmy w stanie spowolnić oznaki starzenia i wyglądać dużo młodziej, niż tak naprawdę mamy lat.

Osoby z różnymi problemami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy suche skórki, mogą czerpać korzyści ze stosowania produktów zawierających ceramidy. Poprawa funkcji bariery skórnej zmniejsza objawy tych schorzeń. Dodatkowo ceramidy mogą pomóc w ochronie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska.

W jakich kosmetykach znajdziemy ceramidy?

Ceramidy są popularnym składnikiem kremów nawilżających, ponieważ pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry oraz wzmocnieniu jej bariery ochronnej. Znajdują się również w balsamach do ciała, które pomagają utrzymać jej elastyczność. Warto również szukać ich w formie serum, gdyż wtedy mają one najbardziej skoncentrowane działanie. Przy odpowiednim stosowaniu otrzymacie rezultaty, o których wspominaliśmy powyżej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group