MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Delegacja z Wolina w Walimiu

Wiadomości: REGION, Walim
Poniedziałek, 21 maja 2012, 7:34
Aktualizacja: 7:35
Autor: red
Fot. UG Walim
Na terenie gminy Walim gościła delegacja z Wolina.

Walim odwiedzili: burmistrz Eugeniusz Jaśkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Jan Frankowski, kierownik Gminnego Biura Obsługi Szkół Małgorzata Wróblewska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wolinie Ryszard Banaszkiewicz oraz mieszkaniec Wolina Waldemar Schröder.

Obecne kontakty obu gmin związane są z kilkuletnią historią. Rozpoczęły się 5 lat temu, gdy po raz pierwszy dzieci z gminy Walim wyjechały na wycieczkę integracyjno – profilaktyczną do Wolina, a dokładnie do miejscowości Sierosław, gdzie udostępniono im za darmo pobyt w budynku Publicznego Gimnazjum. Natomiast zimą tego samego roku dzieci z gminy Wolin przyjechały do szkoły w Walimiu. I tak się zaczęło.

To dzieci rozpoczęły współpracę pomiędzy dwoma pięknymi gminami Wolin i Walim. Łączą nas aż trzy literki, ale rozpoczęta współpraca wskazuje, że dużo więcej. Idąc w ślad za słowami z książki Harry Poter i Kamień Filozoficzny cyt.: „Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią […]”.

Wójt Walimia Adam Hausman i sekretarz Aleksandra Ignaszak gościli w gminie Wolin. Zwiedzili starówkę ze wspaniałym kościołem Świętego Mikołaja, marinę nad rzeką Dziwną, Muzeum Regionalne z eksponatem liczącym 10.000 lat, szkołę Publicznego Gimnazjum w Sierosławiu, gdzie latem wypoczywają dzieci z Walimia oraz fermy wiatrowe. Mottem przewodnim tej wizyty było nawiązanie bliższej współpracy przez gminy tak, aby możliwość poznania obu gmin, miały nie tylko dzieci, ale również pozostali mieszkańcy.

Dalszym działaniem była rewizyta przedstawicieli gminy Wolin, którzy odwiedzili w gminie Walim: Sztolnie Walimskie, Zespół Szkół w Walimiu, Zamek Grodno, obejrzeli 100-letnie jezioro Bystrzyckie z zabytkową tamą. Goście byli zaciekawieni naszą historią i zachwyceni naszymi wspaniałymi krajobrazami, tak różnymi od tych, w których mieszkają na co dzień.

Efektem obu spotkań było podpisanie 16 maja 2012 roku w Urzędzie Gminy w Walimiu, listu intencyjnego, w którym zawarto deklarację, iż rozpoczęto rozmowy mające prowadzić do nawiązania współpracy poprzez zawiązanie partnerstwa, w celu poznania historii, kultury, walorów i mieszkańców gmin, w szczególności najmłodszych.

Źródło: www.walim.pl

Czytaj również

Zmarł pierwszy burmistrz Szczawna–Zdroju

Bili go butelką i metalową rurką

Promowali zdrowie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~steven 21-05-2012 20:15
A może by tak kilka słów o części nieoficjalnej!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

6. Półmaraton Górski Jedlina–Zdrój za nami

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

"Byłem – Widziałem – Zdobyłem" – Przegląd Diaporam

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Kindergeld. Jak dostać zasiłek na dziecko w Niemczech?

Dni Podzamcza tuż, tuż...