Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4933
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dary na zdrowie. Kolonoskop dla szpitala

Piątek, 26 czerwca 2009, 19:13
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2009, 10:34
Autor: Szela
Wałbrzych: Dary na zdrowie. Kolonoskop dla szpitala
Dr Roman Szełemej (z lewej) i Mirosław Greber
Fot. Szela
Wcześniej karetka, aparaty USG i EKG i łóżka do przewozu pacjentów, a teraz – nowoczesny videokolonoskop do badań profilaktycznych. To efekt wieloletniej współpracy szpitala im. Sokołowskiego z kierownictwem spółki Invest–Park, zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Spółka dołożyła do zakupu najnowszego urządzenia 25 tys. zł. Wartość wszystkich darów sięga już kilkuset tysięcy złotych.

Dla lekarzy onkologów – Zdzisława Szklarza i Adama Majewskiego - dodatkowy kolonoskop (w szpitalu są już dwa), to możliwość przebadania do 300 osób rocznie więcej. W sumie szpital wykonuje co roku około 1500 badań kolonoskopowych. Kolonoskopia, to dokładne obejrzenie “od środka” całego jelita grubego przy pomocy giętkiego instrumentu. Wynik badania to informacja o stanie jelita i ewentualnym zagrożeniu nowotworem. Jak ważny jest to zabieg świadczy statystyka ubiegłych lat. W 2004 roku na raka jelita zachorowało 13 tys. osób, z czego 9 tys. zmarło. Najczęstszą przyczyną raka są polipy, występujące w jelicie. Nieusunięte, najczęściej przekształcają się w nowotwór. Podczas badania istniejące już polipy można od razu bezboleśnie usunąć, co odsuwa widmo groźnej choroby. Badanie wystarczy wykonać raz na 10 lat.

Przed trzema laty program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego wprowadziło w całej Polsce Ministerstwo Zdrowia. Z powodzeniem jest on realizowany także w Wałbrzychu. - U setek pacjentów udało się zapobiec tej groźnej chorobie. W 2008 roku na 700 kolonoskopii u 24 procent badanych stwierdziliśmy polipy. Zostały usunięte, a pacjenci wracali do zdrowia. Ta choroba wymaga szczególnej zapobiegliwości, bo jej początki przebiegają niemal bezobjawowo – wyjaśnia dr Adam Majewski.

Darczyńca, Mirosław Greber, szef Invest-Parku przyznaje, że już w momencie zakładania firmy 10 lat temu, planował działalność charytatywną. - Wybraliśmy dwa kierunki: służba zdrowia i dzieci. Stąd sponsorowanie domów dziecka, wyposażanie pracowni komputerowych, inwestowanie w sport młodzieżowy i wydarzenia kulturalne. A służba zdrowia, to niemal oczywista działalność przy jej licznych słabościach. Uśmiecham się sam do siebie, gdy przeglądam statystyki i widzę, że kolejny sprzęt medyczny, to wymierna liczba uratowanych istnień ludzkich. Nie ma mocniejszego argumentu – podkreśla prezes Greber.

Do badań kolonoskopowych kwalifikują się wszyscy w wieku 50 – 65 lat, którzy nie mieli tego badania w ciągu ostatnich 10 lat. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego, z którym należy się zgłosić w Zakładzie Endoskopii Zabiegowej szpitala Sokołowskiego.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group