MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Darowizna dla małoletniej wnuczki

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 30 września 2010, 0:40
Autor: mgierus
mgierus
Fot. mgierus
Jestem jedyną właścicielką mieszkania. Chciałabym przepisać jako darowiznę to mieszkanie mojej niepełnoletniej wnuczce…

Jestem jedyną właścicielką mieszkania. Chciałabym przepisać jako darowiznę to mieszkanie mojej niepełnoletniej wnuczce. Czy jest taka możliwość? Jakie dokumenty mi będą potrzebne, czy którekolwiek z nas będzie musiało płacić jakiś podatek do US? Mieszkanie otrzymałam po śmierci mamy w spadku 3 lata temu. – Ewa

Przepisy naszego prawa nie zabraniają dokonywania darowizn dla osób niepełnoletnich. Dzieci również posiadają zdolność prawną, co oznacza, że mogą być podmiotami zarówno praw, jak i obowiązków prawnych. Dziecko może więc posiadać swój majątek i nie potrzebuje na to zgody sądu rodzinnego. Chyba że darowizna zostanie obłożona zobowiązaniami po stronie obdarowanego niepełnoletniego. Wtedy rodzice powinni złożyć wniosek do sądu rejonowego o wyrażenie zgody na zawarcie umowy w imieniu swojego dziecka.

Zatem, jeżeli zdecyduje się Pani na dokonanie darowizny wspomnianego mieszkania na rzecz swojej małoletniej wnuczki, to stanie się ona jego pełnoprawnym właścicielem. Rodzicom pozostanie wówczas jedynie prawo, a zarazem obowiązek zarządzania majątkiem swojego dziecka, dopóki nie osiągnie ona pełnoletności. Powinni robić to w taki sposób, żeby mieć na celu przede wszystkim dobro właściciela, czyli własnego dziecka.

Według przepisów aktualnie obowiązującego prawa Pani zstępna, w tym przypadku wnuczka, zasadniczo może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn, o ile spełnia łącznie warunki określone w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 2009, nr 93 poz. 768). Dodatkowo, w przypadku otrzymania nieruchomości w drodze darowizny, w jej imieniu rodzice będą musieli zgłosić nabycie praw do tejże nieruchomości do właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego. Osoba obdarowana ma na to 6 miesięcy od daty zawarcia umowy darowizny. Zwolniona z podatku jest wartość nieruchomości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. Wartość powyżej tej wysokości jest już niestety opodatkowana. Ponadto, w przypadku darowizny nieruchomości, konieczne będzie zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Jeżeli przed trzema laty, w chwili nabycia prawa do przedmiotowego mieszkania w drodze spadku została Pani zwolniona od podatku, to chcąc ustalić, czy zachowa Pani prawo do tej ulgi z chwilą dokonania darowizny tegoż mieszkania na rzecz wnuczki, należałoby również przeanalizować, czy spełniła Pani warunki, o których mowa w powołanym wyżej przepisie.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wspierają pomysł

Dom dla seniorów

Bezpiecznie na drodze

Wyprawki czytelnicze

Lewica z pomysłami

Uchmanowicz za Pola

Przyjeżdża prezes Jarosław Kaczyński

Spotkanie z Prezesem PiS