MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dane i liczby dostępne od zaraz – nowy Portal Statystyczny ZUS

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 13 stycznia 2013, 11:11
Autor: red
Fot. PAW
Tysiące liczb, setki kategorii, dziesiątki pojęć. To wszystko zaledwie na początek. Z upływem czasu danych będzie przybywać. Zapraszamy wszystkich na nowy Portal Statystyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pod adres psz.zus.pl.

Skąd dane?

Miliony klientów ZUS tylko miesięcznie przekładają się na miliony dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, miliony świadczeń i tysiące innych operacji. Generowane w ten sposób dane statystyczne są bogatym i wiarygodnym źródłem informacji na temat naszego społeczeństwa. Dotychczas wiele z nich było udostępnianych w specjalnej zakładce na stronie internetowej Zakładu. Ich odszukanie dla wielu osób mogło być jednak pracochłonne.

Dla kogo?

Udostępniona baza jest przeznaczona dla osób zainteresowanych tematyką ubezpieczeń społecznych, kierunkiem rozwoju społecznego i perspektyw demograficznych. Ci, którzy nie są zaznajomieni z tematyką ZUS i obawiają się, że nie będą potrafili właściwie odczytać danych, znajdą na portalu katalog pojęć i definicji.

Co zawiera baza?

Umieszczone w Portalu Statystycznym ZUS dane dotyczą płatników składek, ubezpieczonych, świadczeniobiorców a także orzecznictwa lekarskiego i rehabilitacji leczniczej. Dodatkowo, zamieszczane będą w nim na bieżąco publikacje z obszaru statystyki i prognozy aktuarialne.

Jak szukać?

Wszystkie dane usystematyzowane są w taki sposób, by korzystanie z nich było w dużej mierze intuicyjne. Informacje zostały podzielone na kategorie: płatnicy składek, ubezpieczeni, emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, zasiłki, absencja chorobowa, orzecznictwo lekarskie, rehabilitacja lecznicza oraz inne. Dodatkowo, w odnalezieniu danych pomaga wyszukiwarka, która podpowiada właściwe sformułowanie zapytania.

Portal zawiera także specjalną zakładkę "opinie i sugestie", gdzie każdy użytkownik może zawrzeć swoje uwagi dotyczące jego funkcjonowania i prezentowanego zakresu tematycznego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Miasto daje piłkarskiemu Górnikowi 200 tysięcy złotych

Majówka w Starej Kopalni

Juwenalia PWSZ 2019

Przedwiośnie wspiera Wiosnę Roberta Biedronia

Fabryka Toyoty w rankingowej czołówce

Czujnik dymu prawdopodobnie uratował im życie

Zmarł pierwszy burmistrz Szczawna–Zdroju