MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dane i liczby dostępne od zaraz – nowy Portal Statystyczny ZUS

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 13 stycznia 2013, 11:11
Autor: red
Fot. PAW
Tysiące liczb, setki kategorii, dziesiątki pojęć. To wszystko zaledwie na początek. Z upływem czasu danych będzie przybywać. Zapraszamy wszystkich na nowy Portal Statystyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pod adres psz.zus.pl.

Skąd dane?

Miliony klientów ZUS tylko miesięcznie przekładają się na miliony dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, miliony świadczeń i tysiące innych operacji. Generowane w ten sposób dane statystyczne są bogatym i wiarygodnym źródłem informacji na temat naszego społeczeństwa. Dotychczas wiele z nich było udostępnianych w specjalnej zakładce na stronie internetowej Zakładu. Ich odszukanie dla wielu osób mogło być jednak pracochłonne.

Dla kogo?

Udostępniona baza jest przeznaczona dla osób zainteresowanych tematyką ubezpieczeń społecznych, kierunkiem rozwoju społecznego i perspektyw demograficznych. Ci, którzy nie są zaznajomieni z tematyką ZUS i obawiają się, że nie będą potrafili właściwie odczytać danych, znajdą na portalu katalog pojęć i definicji.

Co zawiera baza?

Umieszczone w Portalu Statystycznym ZUS dane dotyczą płatników składek, ubezpieczonych, świadczeniobiorców a także orzecznictwa lekarskiego i rehabilitacji leczniczej. Dodatkowo, zamieszczane będą w nim na bieżąco publikacje z obszaru statystyki i prognozy aktuarialne.

Jak szukać?

Wszystkie dane usystematyzowane są w taki sposób, by korzystanie z nich było w dużej mierze intuicyjne. Informacje zostały podzielone na kategorie: płatnicy składek, ubezpieczeni, emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, zasiłki, absencja chorobowa, orzecznictwo lekarskie, rehabilitacja lecznicza oraz inne. Dodatkowo, w odnalezieniu danych pomaga wyszukiwarka, która podpowiada właściwe sformułowanie zapytania.

Portal zawiera także specjalną zakładkę "opinie i sugestie", gdzie każdy użytkownik może zawrzeć swoje uwagi dotyczące jego funkcjonowania i prezentowanego zakresu tematycznego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiosna popiera nauczycieli

Ustalą wysokość bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Festiwal Tańca na finiszu

Od 10 kwietnia można będzie zgłaszać projekty do Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020

Dzielne Polki uhonorowane

Prezydent Szełemej i radni miejscy włączają się w akcję wsparcia dla piłkarskiego Górnika

Nauczyciele jednak będą strajkować

PiS stracił przodownictwo w sondażu