MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy wzrośnie rola sołtysów?

Wiadomości: Kraj
Poniedziałek, 19 września 2016, 11:39
Autor: opr. PAW
Fot. red
PSL chce wystąpić z projektem ustawy o sołtysach.

- Większa podmiotowość dla sołtysów, możliwość posiadania własnego konta, wzmocnienie rad sołeckich, uposażenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenie, które będzie się liczyć do emerytury – taką inicjatywę podejmujemy – deklaruje lider PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz.

Teraz do roli sołtysa zalicza się dysponowanie funduszem sołeckim, które to środki finansowe w wysokości najczęściej kilkunastu tysięcy złotych są przeznaczane na remonty wiat przystankowych, remonty dróg, itp. Sołtys jest ponadto w swojej wsi pośrednikiem między mieszkańcami a władzami samorządowymi, współpracuje z wójtem czy też burmistrzem.

Propozycja PSL-u ma spowodować, że sołtys otrzymywałby 925 zł brutto (zgodnie z obecną stawką minimalnego wynagrodzenia). Dotychczas otrzymuje około 150-200 złotych miesięcznie. Na Dolnym Śląsku jest blisko 2300 sołtysów.

Czytaj również

Ogólnopolski Przegląd Diaporam w WOK–u

Rajd militarny na ziemiach naszego powiatu

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Miejscowy 19-09-2016 15:18
"Propozycja PSL-u ma spowodować, że sołtys otrzymywałby 925 zł brutto (zgodnie z obecną stawką minimalnego wynagrodzenia). Dotychczas otrzymuje około 150-200 złotych miesięcznie." I wszystko jasne - PSL chce sobie kupić głos na wsi.
~D... 19-09-2016 22:00
Na Dolnym Śląsku jest 2300 sołtysów, więc w całym kraju będzie ich ze 35000. Każdy ma podwyżkę o 700 PLN, co razem daje... x12 miesięcy, czyli rocznie... Nie napisał aby PLS, kto za to miałby zapłacić? Co za tania propaganda, co za demagogia... Fuj, gnoyem śmierdzi!
~sołtys 21-09-2016 6:14
sami sołtysi o to zabiegają, bo pracują jak radni a nic z tego nie mają, a radni jacy są to każdy widzi, często sa to ludzie z przypadku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych aktywnie uczestniczy w projekcie szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy

Strażnicy miejscy również włączyli się do sprzątania miasta

Dzień otwarty w Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej już za kilka dni

Nowi sołtysi w gminie Głuszyca

Jarmark Średniowieczny na zamku Grodno