MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Czy wałbrzyska Straż Miejska złamała prawo?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 8 października 2015, 6:30
Aktualizacja: 18:34
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Portal Skarga.com zajął się działaniami podejmowanymi przez wałbrzyską Straż Miejską.

Skarga.com to inicjatywa społeczna, której celem jest poprawa wadliwych i paradoksalnych przepisów prawnych.

I właśnie na tym portalu pojawił się artykuł zatytułowany „Wałbrzyska Straż Miejska rządzi się swoimi prawami!”

Portal zajmował się jakiś czas temu fotoradarami, a właściwie ich parametrami i tym, czy spełniają one wszelkie zezwolenia. I z korespondencji prowadzonej z Urzędem Kontroli Elektronicznej wynika, że fotoradary pracujące w częstotliwościach 34,0 GHz oraz 34,3 GHz (a takie są najczęściej używane przez straż miejską) to urządzenia działające bez odpowiednich zezwoleń.

Jak twierdzą przedstawiciele UKE, „żaden z podmiotów korzystający z fotoradaru nie ubiegał się o dodatkowe pozwolenie na korzystanie z w/w częstotliwości z góry zapewne zakładając, iż homologacje producenta oraz świadectwo legalizacji wydawane przez Główny Urząd Miar w zupełności wystarczają”.

Co to oznacza? Nie jest dozwolona praca urządzeń do pomiaru prędkości w ruchu drogowym wykorzystujących częstotliwości 34,0 GHz oraz 34,3 GHz.

Te informacje spowodowały, że w wielu miastach w Polsce wycofano około 80 takich fotoradarów. Tak się jednak nie stało w naszym Wałbrzychu, gdzie Straż Miejska nadal korzysta z urządzenia pomiarowego „Multanowa 6F” z roku 2008.

„W rozmowie telefonicznej z Kierownikiem Referatu Wykroczeń, Fotoradaru i Monitoringu Wizyjnego Wałbrzyskiej Straży Miejskiej otrzymaliśmy potwierdzenie dla informacji od naszych czytelników, iż Multanowa 6F jest nadal w użytkowaniu straży. Tamtejsi funkcjonariusze twierdzą iż, mają wszystkie stosowne pozwolenia, aby móc nadal korzystać z fotoradaru. Zastępca Dyrektora UKE twierdzi jednak, iż w przypadku wykrycia korzystania z urządzeń nadawczo odbiorczych bez odpowiednich zezwoleń przez Straż Miejską na gminę zostanie nałożona kara” - czytamy w Skarga.com

I teraz najważniejsza kwestia. Co powinni zrobić kierowcy, którzy otrzymali od wałbrzyskiej Straży Miejskiej zdjęcie z takiego fotoradaru?
Okazuje się, że powinni zgłaszać sprawę na policję.

„Mec. Łukasz Kiwała z Wrocławskiej Kancelarii prawnej Kiwała& Wspólnicy podkreśla, iż kierowcy którzy otrzymali zdjęcie takowego radaru winni zgłaszać sprawę na policję przedstawiając jako dowód pismo ze Straży Miejskiej wszak ustawa z 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne Art. 208 mówi o konsekwencjach karnych za korzystanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego pozwolenia. Następnie należałoby pamiętać, iż w sprawie o wykroczenie drogowe przed sądem, kierowca taki winien wnioskować niedopuszczenie dowodów pochodzących z przestępstwa a także prosić o wstrzymanie sprawy do czasu wyjaśnienia postępowania w sprawie naruszenia prawa telekomunikacyjnego”.

Ostatnie zdjęcie, kiedy fotoradar robił kierowcom, zostało przekazane portalowi Skarga.com 30 września, a fotoradar stał przy ulicy Sikorskiego.

Czytaj również

Granica otwarta

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Czas na powiat

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~benkmen 7-10-2015 20:10
Na Podzamczu parkują na trawnikach i tam nie widać Straży Miejskiej. Dlaczego??
~arni 7-10-2015 20:32
w majestacie prawa , prawo jest łamane ???????? a co z zapłaconymi mandatami , noż ......co to ma być
~jola 7-10-2015 21:17
nie tylko na Podzamczu a na Piaskowej Gorze to co podejdz i zobacz ,tu tych gratow nastawiaja wszedzie ,nowobogadzccy
~qwert 7-10-2015 23:12
benkmen i jola to najwidoczniej stali klienci (pasażerowie) komunikacji miejskiej -czytaj sfrustrowani i nie posiadający samochodu,którzy nie mają kłopotu ze znalezieniem miejsca parkingowego-bo go nie potrzebują.....!!!!
~MaN 7-10-2015 23:27
Dzisiaj stał na Sikorskiego. Byle do Stycznia i może w końcu te darmozjady zaczną robić to do czego zostali powołani.
~Kaktus 8-10-2015 0:43
Dzisiaj, a właściwie to wczoraj ok. 17 tej stali na Sikorskiego, przed skrętem w prawo, w stronę galerii.
~Gościu 8-10-2015 8:08
Czy fotoradar działa nielegalnie??? To ciekawe pytanie. Jeżeli instytucja państwowa jaką jest Okręgowy Urząd Miar w lipcu 2015r. wydał świadectwo legalizacji ponownej na to urządzenie, to pytanie pozostaje otwarte. W lipcu było już wiadome, że ktoś w urzędzie miar dał ciała , a jednak dalej legalizowano ten sprzęt. Jeżeli wydano błędną decyzję to należy ją unieważnić inną decyzją administracyjną. Do tego czasu fotoradar będzie działał legalne. Jeżeli legalizacja będzie cofnięta sprawa będzie jasna no i w końcu kierowcy w Wałbrzychu będą uwolnieni od tego brzemienia. Piesi natomiast muszą być nieco ostrożniejsi - :10 mniej robi różnicę". Życzę powodzenia wszystkim zainteresowanym szybką jazdą.
~Radek78 8-10-2015 8:31
a czy on nie powinien być oznakowany/przemalowany na pomarańczowo/żółto ? czy to odnosi się jedynie do fotoradarów stałych ?
~CIEKAWSKI 8-10-2015 9:04
Na ul.Kosteckiego stoją na trawniku,słup oświetleniowy (metalowy) naprzeciwko urządzenia w niewielkiej odległości...
~ 8-10-2015 9:04
Komendant bardzo często bywa w Starej Kopalni, Zamku Książ. Na eventach, konferencjach i inauguracjach.
~Polka 8-10-2015 9:19
ZLIKWIDOWAĆ STRAZ MIEJSKĄ SĄ NIEPOTRZEBNI TYLE KASY UCIEKA Z MIASTA,INNE MIASTA SĄ MĄDRE I ZLIKWIDOWALI I DALEJ MIASTO ŁADNIE FUNKCJONUJE
~jola 8-10-2015 10:21
-do qwent ,,,stali czy nie stali klienci komunikacji miejskiej to nie ma znaczenia ,,,,kierowcy poprostu parkuja tam gdzie im pasuje aby najblizej domu ,to przesada zebym ja sie dostala do swojego bloku musiala robic kola bo wszedzie parkujecie ,macie te swoje samochody to miejcie ale szanujcie tez i innych ludzi co musza tez chodzic a nie krazyc
~ul.Drohobycka 8-10-2015 10:24
a kiedy Straż Miejska zrobi porządek na terenie dojazdu do podwórka przy ul.Słowackiego 8, gdzie pomimo ustawionego legalnie znaku zakazu wjazdu, urządzono dziki parking, który uszczupla dochody miasta i stwarza zagrożenie dla mieszkańców i właścicieli lokali użytkowych w tym budynku?
~ewa 8-10-2015 11:04
tak, wczoraj stali, zrobili mi zdjęcie z podroży :)...
~benkmen 8-10-2015 12:34
~qwert- tu chodzi o garażowanie na trawnikach.Chyba u ciebie na wsi jest tylko łąka z wiadomymi "minami poślizgowymi", to wybaczam.
~ 8-10-2015 13:59
Straż Miejską widać było na Inauguracji Roku Akademickiego Politechniki w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie i na festynie na Podgórzu ( ktoś z nich przebrał się za Koguta ).
~frytka 8-10-2015 14:08
fotoradar w Wałbrzychu powinien być! Święte krowy zapita..jące w swoich furach przy najmniej nie czują się bezkarni!
~Green tea 8-10-2015 14:12
...słup, metalowe barierki, biała farba na pasach, nachylenie jezdni i układ gwiazd na biegunie północnym i co jeszcze zakłóca pracę fotoradaru...no tak częstotliwości. Gdyby w te 30 pare metrów zasięgu pracy foto niespodziewanie wleciał jakiś myśliwiec NATO to byłby nie lada problem.
~ 8-10-2015 15:01
qwert,a może nie mają ochoty dewastować środowiska SWOIMI autami?
~kierowca 8-10-2015 15:11
Z radarami powinni stać całą dobę w całym mieście. Wcale mi to nie przeszkadza bo jeżdzę po mieście zgodnie z przepisami i mandatów nie płacę.Ale to dla niektórych za trudne!
~REDAKCJA 8-10-2015 18:30
Przypominamy, że komentarze nie dotyczące treści artykułu nie będą akceptowane.
~marian 8-10-2015 21:22
zasadnicze pytanie dotyczy zasad ograniczenia prędkosci do 40 km na wybranych krótkich odcinkach i ustawienia czułości fotoradaru na od 50 w górę.
~? 8-10-2015 22:11
Legalizacja przez Okręgowy UM nie ma tu nic do rzeczy. Problemem jest to, że fotoradar działa w częstotliwości nie dla niego przeznaczonej, a od przydzielania częstotliwości mamy nie UM, tylko UKE. Podam przykład. Krótkofalowiec posiada homologowaną radiostację, która ma szeroki zakres częstotliwości, w tym m.in. częstotliwość służb takich jak policja, straż pożarna, miejska itp. Jednak krótkofalowiec NIE MOŻE z nich korzystać (nadawać), bo nie ma zezwolenia na ich używanie. Pomimo homologowanego radia. Istnieje coś takiego jak bandplan, który należy przestrzegać i jeśli zakres 34 GHz jest przydzielony służbom NATO, to wara od niej innym. Czy jasno się wyraziłem?
~Bezmiar 10-10-2015 16:34
Dokładnie, częstotliwości są przydzielane i nie można pracować na innych. Jest to przynajmniej wykroczenie o ile nie przestępstwo. A dowód uzyskany w wyniku przestępstwa jest nieważny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzieci nagrodzone

Regulują Szczawnik

Bezpieczeństwo w wakacje

Miasto broni strażników

Najpiękniejsze dolnoślązaczki